کربوکسی تراپی چیست

گاز کربن دی‌اکسید که نام علمی آن همان کربوکسی است، به عملی گفته می‌شود که در آن گاز کربن دی‌اکسید به زیرپوست تزریق می‌شود. زمانی که این گاز به زیرپوست تزریق می‌شود بدن فکر می‌کند که آن قسمت دچار کمبود اکسیژن شده درنتیجه جریان خون را در این منطقه افزایش می‌دهد، بنابراین افزایش گردش خون باعث رسیدن مواد مغذی به این ناحیه و درنتیجه سبب‌ترمیم سلول‌ها می‌شود. کاربرد این روش درترمیم سیاهی و گودی زیر چشم، جوان‌سازی، کاهش سلول‌های چربی یا سلولیت و کم کردن چروک و ترک‌های پوستی است.

مکانیسم تأثیرات کربوکسی تراپی:

از مزایای این روش مواد (کربن دی‌اکسید) استفاده‌شده در ان است. ازآنجایی‌که گاز کربن دی‌اکسید سمی نیست در صورت وارد شدن درون رگ هم نمی‌تواند باعث آمبولی شود و به‌راحتی از بدن دفع و خارج می‌شود.

به‌طورکلی در اثر وجود گاز کربن دی‌اکسید در بدن 2 اتفاق می‌افتد. زمانی که این گاز به بافت بدن وارد می‌شود هموگلوبین به خاطر تمایل زیادی که نسبت به کربن دی‌اکسید دارد اکسیژن را آزاد و به کربن دی‌اکسید متصل می‌شود، درنتیجه این کار اکسیژن در بافت تراکم پیدا می‌کند و زیاد می‌شود و سبب افزایش جریان خون، ایجاد مویرگ‌های جدید و بازسازی و ترمیم اکثر تارهای کلاژن در همان محل می‌شوند.

پس از تزریق چربی که با فشار زیاد انجام می‌شود، مکانیسم اثر دی‌اکسید کربن تفاوت پیدا می‌کند. در ابتدا با ایجاد فشار و ضربه، سلسله فعالیت‌ها به شکل آبشاری شده که نتیجه آن تجزیه چربی است و سپس با افزایش جریان خون در رگ‌ها، اکسیژن در محل افزایش‌یافته و چربی بهتر دفع می‌شود.

روش کربوکسی تراپی در تیرگی دور چشم، ترک‌های ناشی از بارداری و چاقی، کاهش سلولیت، چروک صورت، جوان‌سازی پشت دست، ریزش و غیره کاربرد دارد.

کربوکسی تراپی چیست

روش درمانی کربوکسی تراپی:

گاز دی‌اکسید کربن درون دستگاهی قرارگرفته است که توسط بخش الکترونیک، خروجی دستگاه تنظیم می‌شود. میزان گاز خروجی و سرعت آن توسط پزشک تنظیم می‌شود و از طریق سوزن نازکی به زیرپوست انتقال داده می‌شود.

تعداد جلسات درمانی از طریق روش متفاوت است اما به‌طورمعمول بین 6 الی 10 جلسه در فاصله 1 الی 2 هفته‌ای نیاز است. برخی از درمان‌ها جهت تثبیت نتایج باید در سال 1 بار تکرار شود.

عوارض کربوکسی تراپی:

این روش به‌طورمعمول عارضه‌ای به همراه ندارد. درد و قرمزی در محل تزریق، صدای خش‌خش در پوست و احساس گرما و در برخی مواقع کبودی در محل تزریق از عوارض این روش است که پس از گذشت چند ساعت و به‌ندرت از بین می‌رود.