لایه‌برداری شیمیایی

محصولات لایه‌برداری شیمیایی مختلفی امروزه برای پوست استفاده می‌شود. این نوع محصولات می‌توانند به‌صورت ایمن و مؤثر لایه‌های پوست را برمی‌دارد و نتایج شگفت‌انگیزی را در طول یک جلسه‌ی درمانی برای بیمار به وجود می‌آورد.

این نوع لایه‌برداری مشکلات متعدد به وجود آمده بر روی پوست را از بین می‌برد به‌عنوان‌مثال: می‌توان از آسیب‌های سطحی واردشده بر روی پوست درنتیجه قرار گرفتن فرد در مقابل نور خورشید، جای جوش، خطوط سطحی، ساختار پوست غیر هماهنگ، جای کشیدگی و منافذ باز پوست اشاره نمود.

از معروف‌ترین و پرکاربردترین نوع لایه‌برداری شیمیایی از اسیدتری کلرواستیک (TDA) ساخته می‌شود.

لایه‌برداری شیمیایی چگونه عمل می‌کند:

اسیدتری کلرواستیک محلول شیمیایی است که ازآن‌جهت لایه‌برداری پوست به‌طور گسترده استفاده می‌شود. این محلول سبب می‌شود تا لایه‌های مختلف پوست از یکدیگر جداشده و لایه‌های بالای پوست از بین می‌روند. بدین‌صورت پوست جدید تولیدشده در لایه‌های پایین صاف‌تر بوده و پین و چروک کمتری خواهد داشت. با این روش و شرایط ساختار و رنگ پوست بیمار به‌طور مشخص بهبود پیدا می‌کند.

مزایای لایه‌برداری شیمیایی:

- کاهش نقاط تغییر رنگ داده‌شده در پوست.

- کاهش لکه‌های پیری، چین‌وچروک.

- صاف نمودن خطوط و چین‌وچروک‌ها.

- درمان جای جوش

- درمان مشکلات متعدد پوستی.

- امکان استفاده برای تمامی پوست‌ها.

- مناسب برای انواع مختلف پوست.

- تأییدیه توسط سازمان غذا و دارویی آمریکا.

پس از لایه‌برداری پوست:

لایه‌برداری شیمیایی

پس از تکمیل درمان، پوست فرد برای مدت‌زمان کوتاهی قرمز است، البته این شرایط به عمق درمان بیمار بستگی دارد. زمانی که‌ترمیم پوست کامل شد، باید از داروی رتین آ، کرم ضد آفتاب و هیدروکینون بر روی پوست استفاده نمود تا از ایجاد لکه‌های غیرعادی بر روی پوست جلوگیری شود.

پس‌ازآنکه پوست فرد به‌طور کامل‌ترمیم یافت، پوست ظاهر و ساختار جوان را دوباره به دست خواهد آورد و رنگ‌دانه‌های خود را به نحو مناسب‌ترمیم می‌دهد.

بهبودی:

هر چه لایه‌برداری پوست عمیق‌تر باشد، زمان‌ترمیم آن نیز طولانی‌تر می‌شود. ریکاوری موردنیاز برای لایه‌برداری‌های شیمیایی سطحی در طول 3 الی 7 روز می‌باشد. زمان‌ترمیم در لایه‌برداری‌های متوسط، توسط دستگاه‌های میکرودرم آبریژن خفیف و میکرونیدلینگ حدود 5 الی 10 روز نیازمند است و لایه‌برداری‌های عمیق با روش‌های جدید در حدود 7 الی 14 روز زمان برای ترمیم نیازمند است.