زمانی که لیزرهای جدید به بازار عرضه می‌شوند در ذهن افراد هزاران سؤال شکل می‌گیرد. در ادامه شمارا با لیزر فرکشنال آشنا می‌کنیم.

لیزر فرکشنال co2 (فراکسل) چیست؟

این نوع لیزر یک روش غیرتهاجمی بوده که با استفاده از تکنولوژی پیشرفته، اشعه‌ی لیزر را به هزاران اشعه‌ی میکروسکوپیک تبدیل می‌کند و تنها بخشی از پوست تحت تأثیر اشعه‌ی لیزر قرار می‌گیرد. این نوع لیزر را می‌توان حد وسط لیزرهای تخریبی (ablative) و غیر تخریبی (nonablative) می‌باشد.

لیزرهای تخریبی تنها بر روی اپیدرم یا سلول‌های سطح پوستی و لیزرهای غیر تخریبی نیز بر روی درم یا لایه‌ی میانی پوست تأثیر می‌گذارد اما لیزرهای فرکشنال هم‌زمان بر روی این دو سطح تأثیر می‌گذارد.

روش کار لیزرهای فرکشنال:

عملکرد این لیزر بر روی بدن بدین‌صورت است که ستون‌هایی از نور لیزر با شعاع‌های بسیار باریک بر روی سطح پوست می‌تاباند و به همین باعث می‌شود تا مناطقی از پوست (اپیدرم) سالم بمانند. این لیزر لایه اپیدرم و درم پوست را هدف قرار می‌دهد اما این عمل را با ایجاد هزاران ستون اشعه که بسیار ظریف و عمیق هستند انجام می‌دهد. به هر ستون اشعه‌ی لیزر MTZ یا Microthermal treatment zone گفته می‌شود.

با تابش هر یک از ستون‌های اشعه‌ی لیزر، موجب تخریب اپیدرم و درم به‌صورت ستونی می‌شود و نتیجه‌ی این تخریب بیرون ریخته شدن محتوای آن به همراه سلول‌های رنگ‌دانه‌ای به خارج است و درنتیجه باعث بازسازی و ساخت کلاژن می‌شود.

آیا روش درمانی دردناکی را به همراه دارد؟

باید گفت به میزان تحمل هر فرد بستگی دارد و اگر آستانه‌ی تحمل بالایی داشته باشد نیاز به استفاده از کرم‌های بی‌حسی ندارند. اما به‌هرحال این روش کمی دردناک است و نیم ساعت قبل از لیزر از کرم‌های لیدوکائین اچ 5 درصد یا لیدوکائین پی بر روی پوست مالیده می‌شود.

چقدر زمان برای انجام لیزر نیاز است؟

برای انجام لیزر کل صورت در حدود نیم ساعت زمان لازم است اما اگر لیزر با رادیو فرکونسی به همراه لیزر فراکشنال صورت بگیرد 45 دقیقه برای کل صورت زمان لازم است.

جلسات درمانی برای انجام این روش بین 4 الی 6 جلسه است در فواصل 1 یک‌ماهه می‌باشد.

از این روش برای تمام بدن می‌توان استفاده کرد اما کاربرد آن بر روی گردن و دست بهتر عمل می‌کند.

فواید استفاده از روش فرکشنال:

- عوارض کمتر نسبت به دیگر لیزرها.

- بهبود واضح و قوام ترکیب پوست در یک جلسه.

- کاربرد آسان.

- هزینه مناسب.

- فرد می‌تواند پس از 3 روزبه فعالیت روزانه خود ادامه دهد.

کاربردهای استفاده از لیزر فرکشنال:

در جوان‌سازی پوست، درمان لک‌های مقاوم، منافذ باز صورت، ترک‌های دوران بارداری، اسکار ناشی از جوش کاربرد دارد.

پس‌ازآنجام عمل لیزر پوست چگونه می‌شود:

پس‌ازآنجام عمل پوست ملتهب و برافروخته می‌شود و باید کمپرس یخ یا سرما این التهاب بهتر می‌شود در حدود 12 الی 24 ساعت محل لیزر حالت آفتاب‌سوختگی پیدا می‌کند و در طی 3 الی 6 روز باپوست اندازی برطرف می‌شود و پس‌ازآن پوستی شفاف و قرمز ظاهر می‌شود که در طی 1 الی 2 هفته به طول می‌انجامد.

در طی این مدت باید از کرم‌های ترمیم‌کننده و یا کرم‌های حاوی آنتی‌بیوتیک استفاده کنید.