امروزه دستگاه‌های لیزر مدرن با کارایی متفاوت پا به عرصه گذاشته‌اند. برخی از این دستگاه‌ها بیشترین میزان درد را اعمال می‌کنند مانند دستگاه‌های لیزر سنتی مبتنی بر شات. اما دستگاه‌های مدرن و امروزی دردهای کمتری را اعمال کرده که در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت.

روش‌ها و دستگاه‌های مختلفی برای از بین بردن موهای زائد بدن وجود دارد اما چیزی که در بین آن‌ها مشترک است رشد چشمگیر موهای زائد است، اما برخی افراد به دنبال دستگاه‌هایی هستند که کمترین میزان درد را برای از بیم موهای زائد به آن‌ها اعمال کند.

 روش قدیمی مبتنی بر شات (Shots):

بهترین و کم درد ترین دستگاه های لیزر موهای زائد کدام است

دستگاه‌های لیزر موهای زائد مانند کندلا، مگما از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند. در هنگام استفاده از این روش انرژی لیزر به‌طور کامل به یک ناحیه‌ی خاص اعمال می‌شود تا دمای فولیکول را تا 45 الی 50 درجه افزایش دهد و پس‌ازآن حدود 2 سانتی‌متر پیشروی می‌کند. این فرایند تا هنگامی‌که کل ناحیه درمان پوشش داده شود تکرار می‌شود. این فرایند می‌تواند در برخی از دستگاه‌ها بسیار دردناک باشد زیرا انرژی لیزر در یک‌لحظه به‌طور کامل صورت می‌پذیرد و سیستم خنک‌کننده که به‌منظور پیشگیری از سوختگی طی فرایند در حال انجام کار است تا حدودی این درد را برای افراد قابل‌تحمل می‌کند. در برخی مواقع قبل از انجام این روش کرم بی‌حس‌کننده ارائه می‌شود که باید آن‌ها را بااحتیاط استفاده کرد زیرا درد شمارا از آسیب بزرگ آگاه می‌سازد و استفاده بیش‌ازحد از این کرم‌ها امکان دارد که شما متوجه آسیبی که پوستتان را تهدید می‌کند نشوید و دچار تاول و یا سوختگی شوید.

دستگاه‌های لیزر یاگ و دایود:

بهترین و کم درد ترین دستگاه های لیزر موهای زائد کدام است

درحالی‌که در روش‌های قدیمی شات در شدت‌های متفاوت می‌تواند موجب درد شود، دستگاه‌های لیزر موهای زائد یاگ و دایود می‌تواند مؤثرتر باشد و درعین‌حال از ایجاد درد نیز جلوگیری می‌کنند.

دستگاه‌های یاگ و دایود از پالس‌های مادون‌قرمز استفاده می‌کنند که به سطح پوست نفوذ کرده و به‌تدریج فولیکول‌ها را در زیرپوست گرم می‌کنند تا موهای زائو دیگر قادر به رشد نیستند. گرمای موجود باعث می‌شود که رنگ‌دانه پروتئین ملانین که موجب رنگ گرفتن مو می‌شود مختل شود. ملانین‌ها موجب برانگیختن سول های فولیکول در این فرایند می‌شوند.

این دستگاه‌ها برخلاف دستگاه‌های شات پوست را در هنگام کار خنک می‌کنند و این خنک‌کنندگی تنها در لیزرهایی امکان‌پذیر است که دارای هندپیس خنک‌کننده هستند که نه‌تنها ایجاد درد نمی‌کنند بلکه امکان سوختگی را نیز به صفر می‌رسانند.

تفاوت بین دستگاه‌های لیزر موهای زائد یاگ و دایود:

بهترین و کم درد ترین دستگاه های لیزر موهای زائد کدام است

تفاوت اصلی که این دستگاه‌ها با یکدیگر دارند در این است که دستگاه‌های دایود برای افرادی که دارای رنگ پوست روشن و متوسط هستند استفاده می‌شود و این در حالی است که دستگاه‌های یاگ برای گوشت‌های تیره مورداستفاده قرار می‌گیرد. هردوی این دستگاه‌ها ایمن بوده و مورد تائید اداره‌ی غذا و داروی ایالات‌متحده می‌باشند.

چند جلسه برای استفاده از دستگاه‌های دایود و یاگ نیاز است:

دستگاه لیزر یاگ نسبت به دستگاه‌های دایود در سطح انرژی پایین‌تری بوده و باعث می‌شود به‌طورکلی برای پوست ایمن‌تر باشد اما در طول جلسات، موهای زائد کمتری را از بین می‌برد و حدود 10 جلسه نیاز است تا فرد برای درمان برود اما در دستگاه‌های دایود حدود 6 جلسه برای درمان کافی است.

دستگاه‌های لیزر سوپرانوآیس و سوپرانو آیس پلاتینیوم:

بهترین و کم درد ترین دستگاه های لیزر موهای زائد کدام است

در این دو دستگاه روش‌های متفاوتی در ارسال انرژی لیزر جهت جلوگیری از رشد مجدد موها به‌کاررفته است. دستگاه‌های سوپرانو به‌جای استفاده از پلاس‌های شدیدی که در روش‌های قدیمی وجود دارد، 10 مرتبه در ثانیه به‌شدت کمتری فلش می‌زند و خاموش می‌شود همچنین در حین کار به جلو و عقب حرکت می‌کند. این امر به دستگاه اجازه می‌دهد تا گرما را به‌تدریج در طول چند ثانیه به دمای 45 الی 50 درجه برساند که موجب می‌شود به‌جای درد احساس گرمای مطبوعی در فرد ایجاد شود.

خنک‌کننده تماسی که در این دستگاه‌ها بکار رفته است، طی فرایندی دما را به‌طور دائم ثابت نگه می‌دارد و همچنین در تمام مراحل انجام لیزر از ژل‌های خنک‌کننده استفاده می‌شود. این دو امکانات در دستگاه‌های سوپرانو نشان می‌دهد که در بسیاری موارد این دستگاه بدون درد عمل دفع موهای زائد را انجام می‌دهد.