خواص درمانی خاکشیر

بر اساس تحقیقاتی که توسط دانشمندان در انجمن طب سنتی صورت گرفته است، مصرف خاکشیر می‌تواند تا 90% بیماری‌ها را درمان کند. در ادامه مطلب به بررسی خواص خاکشیر خواهیم پرداخت.

خاکشیر بهنام‌های خاکشی، شفترک، خاکشور و خاکژی معروف است و گیاهی است از تیره صلیبیان و دارای ارتفاعی در حدود 20 سانتی‌متر الی 1 متر که به‌طور خودرو در صحرا و برخی باغ‌ها روییده می‌شود.

خواص خاکشیر:

پاک‌سازی کبد:

طب سنتی مصرف خاکشیر را برای پاک‌سازی کبد به افراد توصیه می‌کند و هرروز صبح 2 قاشق غذاخوری از این گیاه را در 2 لیوان آب بجوشانید و ناشتا میل کنید البته تا نیم ساعت پس‌ازآن هم نباید چیزی میل کنید می‌تواند در پاک‌سازی کبد شما مفید باشد.

درمان بواسیر:

خاکشیر را می‌توان جزو بهترین داروها در درمان بواسیر دانست و حتی می‌توان گفت که داروهای شیمیایی هم به‌پای این گیاه برایی درمان نمی‌رسند.

درمان شوره سر:

این گیاه همچنین می‌تواند بهترین درمان برای پوست‌های خشک و شوره سر باشد و تأثیر بیشتری از (پیریتیون، کول تار، سلنیوم سولفید، سالیسیلیک اسید، سولفور اس) دارد.

درمان مشکلات گوارشی:

با استفاده از این گیاه می‌توانید مشکلات گوارشی را رفع کنید و بهترین دارو برای اخلاط غلبه بر بدن است. مصرف را باید بدین گونه انجام دهید: آب جوشیده ولرم + عسل + خاکشیر، به‌صورت ناشتا میل کنید.

خواصص درمانی خاکشیر

درمان عطش:

در هنگام سحر، شربت خاکشیر و تخم شربتی بنوشید. این دانه‌ها چندین برابر آب جذب خود می‌کنند و بدن در طول روز می‌تواند از ذخیره آب این‌ها استفاده کند و همچنین از سردرد و بی‌حالی شما نیز می‌کاهد.

شفاف شدن پوست:

اگر جزو افرادی هستید که زیاد جوش می‌زنید، مصرف روزانه 1 لیوان از خاکشیر را در وعده‌های غذایی خود قرار دهید. این گیاه خنک می‌باشد و باعث خنثی شدن گرمی روزهای داغ می‌شود و همچنین باعث شفافی پوست می‌شود.

درمان بیماری‌ها:

همان‌طور که در مطالب بالا گفتیم خاکشیر در طب سنتی خواص درمانی بسیاری را دارد. دانه‌های این گیاه خون را صاف‌کرده و برای سرگیجه و درد معده نیز مفید می‌باشد. درمان جرب و خارش غلیان حرارتی، التیام دهنده زخم و جراحات، بیرون زدن و ظاهر ساختن کهیر، در موارد تب برطرف‌کننده‌ی ترشحات زنانگی، دفع کرم و رفع التهابات کلیه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

درمان لکه‌های پوستی:

برای از بین بردن لکه‌های پوستی به‌ویژه صورت نوشیدن خاکشیر و ترنجبین پیشنهاد می‌شود.