فواید چوب مسواک

آیا تاکنون اسم چوب مسواک را شنیده‌اید؟ این گیاه می‌تواند در سلامت دهان و دندان به افراد کمک کند. ترکیباتی که در این گیاه موجود است باعث میکروب‌زدایی، پاک‌کنندگی، درمان زخم، جرم‌زدایی و ضدعفونی‌کننده دندان‌ها می‌شود. در ادامه شمارا با کاربردها و نحوه‌ی استفاده از این چوب مسواک آشنا می‌کنیم.

درخت مسواک درختچه‌ای به ارتفاع 3 متر است که دارای شاخه‌های بسیار زیاد و پوستی نسبتاً شفاف است که رنگ آن سبز کمرنگ تا تقریباً سفید می‌باشد. این گیاه در مناطق جنوب آسیا، مصر، هندوستان و ایران، رویش می‌کند.

ترکیبات مهم این درختچه:

از مهم‌ترین ترکیبات ریشه، ساقه و برگ این گیاه می‌توان: ساپونین، تانن، فلاوونوئیدها، بنزیل ایزوتیوسیانات، فلوراید، ترکیبات گوگردی، کلسیم و سیلیسیم را نام برد.

تأثیرات ضد میکروبی:

به دلیل دارا بودن تانن، ترکیبات گوگردی و ترکیبات ایزوتیوسیانات در قسمت‌های مختلف گیاه مسواک، دارای اثرات ضد میکروبی روی انواع میکروارگانیسم‌ها است. در تحقیقاتی نشان داده‌شده است که میکروارگانیسم‌های غیر هوازی مانند استرپتوکوکوس موتانس است که باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

اثر ضد زخم:

چوب مسواک به دلیل داشتن فلاوونوئیدها و تانن‌های، اثر ضد زخم دارد هرچند ترکیبات دیگری نیز وجود دارد که در این زمینه نقش به سزایی دارد اما این دودسته خاصیت ضد زخمی بسیار قوی‌تری دارند.

تأثیر پاک‌کنندگی و ضد جرم دندان:

به دلیل وجود کلراید در چوب مسواک، به‌عنوان پاک‌کننده قوی عمل کرده و همچنین از ایجاد جرم بر روی دندان‌ها نیز جلوگیری می‌کند و همین علت باعث شده تا افرادی که از این نوع مسواک استفاده می‌کنند دارای دندان‌هایی سفید باشند.

ضدپوسیدگی دندان:

فلوراید موجود در این ساقه‌ی گیاه به همراه ترکیبات گوگردی، تاننی و ایزوتیوسیانات به مسواک خاصیت ضدپوسیدگی داده است.

طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است در بزاق دهان اشخاصی که از این مسواک استفاده می‌کنند، مقداری مواد، املاح و یون‌های ارزشمندی وجود دارد که می‌تواند در کاهش بیماری دهانی تأثیرگذار باشد و همچنین در این تحقیقات نشان داده‌شده است که مواد موجود در این چوب مسواک به‌راحتی و در زمان کوتاه در بزاق حل می‌شود.

تحقیقات دیگری درباره اثر ضد میکروبی و ضدعفونی‌کننده چوب مسواک در مقایسه با خمیردندان‌های برتر جهان نشان داده است که خاصیت ضد میکروبی چوب مسواک از لحظه‌ی ورود به دهان شروع می‌شود تا مدت طولانی دوام می‌آورد و این در حالی است که دوام خمیردندان‌ها بسیار کوتاه بوده است.

تأثیر استفاده از چوب مسواک بر روی معده:

مسواک زدن پس از صرف غذا، باعث تحریک دستگاه گوارش شده و هوای درون معده را که مانع هضم غذا می‌شود خارج می‌سازد.

تحریک حرکات روده:

این چوب مسواک در نتایجی که در دانشکده پزشکی اصفهان صورت گرفته است دارای خاصیت ضد یبوستی است.

طریقه استفاده از چوب مسواک:

هر قطعه از این چوب باید به مدت 1 روز در آب قرار بگیرد و پس‌ازآن پوست قسمتی که درون آب بوده جدا می‌شود و بدین ترتیب فیبرهای طولی ساقه به شکل برس مویی ظریفی درمی‌آید که می‌توان آن را به‌آرامی بر روی دندان‌ها کشید و با این عمل ضمن مسواک زدن دندان‌ها مواد مختلف روی این گیاه در بزاق حل و اثرات آن دردهان، لثه و دندان مشاهده می‌کند و همچنین می‌توان از فیبرهای نازک ساقه برای خلال کردن دندان استفاده کرد.