چین و چروک پیشانیخطوط افقی روی پیشانی که به چروک‌های دینامیک مشهورند که در اثر حرکت ایجاد می‌شوند. بر اساس اصل جاذبه، پوست پیشانی و سایر اندام‌های بدن تمایل دارند رو به پایین سوق پیدا کنند که در برخی از افراد خطوط اخم بسیار فعال است.

چین‌وچروک پیشانی درگذر زمان:

چین و چروک پیشانی

خطوط پیشانی درگذر زمان ایجاد می‌شود و قابل‌پیشگیری نیست اما می‌توان نسبت به حرکت دادن پیشانی خودکنترل بیشتری داشت تا این خطوط دیرتر ایجاد شوند. به‌عنوان‌مثال هنگامی‌که در برابر خورشید قرار می‌گیرید از عینک آفتابی استفاده کنید تا مجبور به اخم کردن نشویم. همچنین استفاده از کرم‌های ضد آفتاب بر روی پیشانی از پوست محافظت کرده و از ورود نور به لایه‌های زیرین پوست و شکستن کلاژن جلوگیری می‌کند.

استفاده از بوتاکس در چین‌وچروک پیشانی:

چین و چروک پیشانی

گاهی اوقات این سؤال پیش می‌آید که آیا توسط لیزر می‌توان چین‌وچروک پیشانی را درمان کرد و باید گفت که لیزر روشی موقتی است و مشکل از عضلات است که باید آن‌ها را بی‌حرکت کرد. بنابراین بوتاکس بهترین روش برای از بین بردن چین‌وچروک پیشانی است، زیرا باعث فلج شدن عضلات در یک دوره‌ی 4 تا 6 ماهه است و پس‌ازآن می‌توان با لیزر به اصلاح و زیبایی پوست پرداخت. برخی از افراد که دارای ناحیه‌ی خط اخم عمیقی هستند می‌توان از ژل برای پر کردن آن استفاده کرد.

مزایای استفاده از بوتاکس این است که به‌تدریج قدرت عضله را کمتر می‌کند و مانند قبل دچار انقباض‌های شدید نمی‌شود و در تزریق‌های بعد به مقدار کمتری از بوتاکس نیاز خواهید داشت.

چین‌وچروک و ژنتیک:

چین و چروک پیشانی

چین‌وچروک پیشانی و ژنتیک یک ارتباط مستقیم باهم دارند. تمامی بافت‌های بدن از بدو تولد تا زمان مرگ تحت تأثیر عوامل درونی و بیرونی قرار می‌گیرد و یا به عبارتی پیرتر می‌شوند. از مهم‌ترین عامل‌های بیرونی می‌تواند به مواد شیمیایی، نور خورشید. آلاینده‌های هوا و غیره اشاره کرد.

از عوامل درونی نیز به از دست دادن خاصیت الاستینه پوست، کلاژن و غیره اشاره نمود. پیشانی یکی از نقاط مهم صورت بشمار می‌آید که همیشه در معرض عوامل خارجی قرار می‌گیرد ولی ژنتیک افراد نیز مهم می‌باشد. برخی افراد به‌طور ژنتیکی، زودتر دچار افتادگی پوست می‌شوند و از طرفی پیشانی بخشی از صورت است که انسان برای بیان احساسات و هیجانات از آن زیاد استفاده می‌کند بنابراین انقباض و انبساط مداوم روی عضلات این قسمت باعث به وجود آمدن چین‌وچروک می‌شود.

بیشترین خطوط در ناحیه‌ی وسط پیشانی و یا محل اخم به شکل عمودی و همچنین در قسمت بالا انداختن ابروها می‌باشد. افتادگی در قسمت‌های طرفین به شکل پایین و در قسمت‌های وسط به شکل بالا رفتن است و این وضعیت بر روی پلک‌ها تأثیر گذاشته و حالت خستگی را به چشم‌ها می‌دهد. برای رفع این مشکل می‌توان از روش‌های جراحی و غیر جراحی استفاده کرد که به افرادی طی چند سال ظاهری زیبا می‌بخشد و اما بازهم پس از گذشت چند سال باید ترمیم شوند. بوتاکس از معروف‌ترین روش‌های غیر جراحی است که امروزه بسیار مورداستفاده عموم قرارگرفته است.

نکته:

بوتاکس عضلات را فلج کرده و پس از دو هفته تأثیر از بین رفتن چین‌وچروک‌ها را بر روی صورت نمایان می‌کند اما پس از 4 الی 6 ماه تأثیر آن از بین می‌رود. بوتاکس اثر پیشگیری‌کننده دارد و اگر بخواهید درمان پایدارتری داشته باشید باید از دو روش جراحی زیبایی با اندوسکوپ و غیراندوسکوپیک استفاده کنید.