آیا خمیر دندان زغالی دندان را سفید می کند

آیا مسواک زدن دندان‌ها توسط خمیردندانی که دارای زغال فعال است می‌تواند تأثیری بر روی سفیدی دندان داشته باشد و لکه‌ها را از بین ببرد؟ در ادامه به این موضوع اشاره می‌کنم.

برخی از مواد تشکیل‌دهنده‌ی محصولات و مکمل‌ها، زغال فعال است. برخی از برندها ادعا می‌کنند که خمیردندان‌هایی که دارای زغال فعال هستند می‌توانند دندان‌ها را پاک‌سازی کرده و بر سفیدی آن بیفزایند. زغال فعال به دلیل منفذهایی که دارد در اتاق‌های اورژانس برای درمان انواع خاصی از مسمومیت و اوردوزها استفاده می‌شود و این ماده با گرفتن سم از جذب آن توسط معده جلوگیری می‌کند.

آیا باید از خمیردندان دارای زغال فعال استفاده کنیم؟

 دندان‌پزشک مشهور بروس کیسیس می‌گوید: زغال فعال سال‌ها است که برای موارد مختلفی استفاده می‌شود و همچنین گفته است که به‌عنوان یک دندان‌پزشک بیمارانی داشته که از این نوع خمیردندان‌ها استفاده می‌کنند و معتقد هستند که این نوع خمیردندان می‌تواند مؤثر باشد.

این دندان‌پزشک هشدار می‌دهد که هیچ نوع مطالعات طولانی‌مدتی بر روی خاصیت زغال فعال و اثربخشی آن بر روی دندان‌ها انجام‌نشده است و همچنین می‌گوید که مطالعاتت زیادی بر روی خاصیت جذب‌کنندگی زغال وجود دارد اما هنوز به امن بودن این ماده به اثبات نرسیده، بخصوص در حوزه‌ی دهان و دندان مطالعات بیشتری باید صورت پذیرد تا بتوانیم بی‌خطر بودن زغال فعال را اثبات کنیم زیرا هنوز نمی‌دانیم که اگر این ماده بلعیده شود چه عوارضی بر روی بدن دارد.

دکتر دندان‌پزشک ویلسون می‌گوید اگر تنها نگرانی افراد سفید کردن دندان‌ها است، می‌توان از بسته‌های سفیدکننده دندان که دارای مجوز هستند و یا از درمان‌های خانگی برای سفید کردن دندان‌ها استفاده کنند.

مواردی که باید قبل از استفاده از این نوع خمیردندان بدانید:

آیا خمیر دندان زغالی دندان را سفید می کند

- از استفاده این نوع خمیردندان‌ها به‌طور مداوم خودداری کنید.

- تنها قادر خواهید بود هفته‌ای 1 بار از این خمیردندان‌ها استفاده کنید.

- زغال فعال ماده‌ای خورنده است و استفاده از آن به‌طور دائم باعث خرابی مینای دندان می‌شود.

- اگر فرد دارای لثه‌ای حساس باشد استفاده از این نوع خمیردندان باعث می‌شود لثه‌ی آن حساس‌تر شود.

- اگر تمایل به استفاده از این خمیردندان‌ها رادارید بهتر است از یک برند مشهور خریداری کنید.

- اگر متوجه نشانه‌های غیرعادی در لثه‌ها بعد از استفاده‌ی این خمیردندان شدید، بلافاصله به دندان‌پزشک مراجعه کرده و مصرف خمیردندان را متوقف کنید.