دندانها چطور می توانند بدون سیم مرتب شوند؟بیشتر افراد برای داشتن دندان‌هایی زیبا و مرتب به متخصصان ارتودنسی و دندان‌پزشکان مراجعه می‌کنند. در طی سال‌های طولانی این متخصصان و دندان‌پزشکان برای مرتب نمودن دندان‌های بیمار مجبور به استفاده از سیم‌ها و دیگر ملزومات ارتودنسی (براکتها، بندها) برای وارد آوردن نیرو به نقاط مختلف دندان‌ها می‌شدند تا بتوانند آن‌ها را در جهات موردنظر خود حرکت داده و یا بچرخانند تا دندان‌ها مرتب‌شده و لبخندی زیبا را به ارمغان آورند.

 دندانها چطور می توانند بدون سیم مرتب شوند؟

امروزه با کاربرد نرم‌افزارهای پیشرفته سه‌بعدی و دوبعدی، فنّاوری اسکن و پرینت سه‌بعدی در لابراتوارهای تخصصی ارتودنسی وجود دارد و همچنین مسلط به این سیستم در ایرآن‌که "لابراتوار اختصاصی ارتودنسی بهمن" نام دارد، این امکان را به وجود آورده تا بسیاری از افراد که دارای دندان‌های به‌هم‌ریخته و نامرتب هستند حتی در سنین بزرگ‌سالی، بدون به‌کارگیری هرگونه سیم و مکعب‌های کوچک فلزی یا سرامیکی بر روی دندان‌ها، آن‌ها را مرتب نموده حتی بدون آن‌که دیگران متوجه درمان ارتودنسی آن‌ها شوند.

 دندانها چطور می توانند بدون سیم مرتب شوند؟

نحوه عملکرد ارتودنسی بدون سیم (اینویزیلاین):

نحوه عملکرد این نوع ارتودنسی بدین گونه است که با استفاده از فنّاوری کامپیوتری بسیار دقیق بانام CAD/CAM، تعدادی ردیف کننده‌ی دندانی شفاف (الاینر-Aligner) که پلاستیکی فشرده با خاصیت ارتجاعی خاص و تنظیم شونده هستند، ساخته می‌شود و روی هرکدام از آن‌ها شماره‌ی منحصربه‌فرد حک می‌شود و شخص بیمار از آن‌ها به ترتیب شماره‌ای که روی آن‌ها حک‌شده است به مدت 2 الی 3 هفته (به‌صورت شبانه‌روزی) استفاده می‌کند. به‌عنوان‌مثال: در هفته‌ی اول الاینر شماره 1، دو هفته بعد الاینر شماره 2، دو هفته بعد الاینر شماره 3، بدین‌صورت از الاینرها استفاده می‌کنید تا دندان‌ها در مسیری از پیش طراحی و برنامه‌ریزی‌شده در کامپیوترها بر اساس طرح درمان ‌که توسط متخصصان و تکنسین‌های ارتودنسی با استفاده از کامپیوتر و آشنا به اصول ارتودنسی در لابراتوار می‌باشد به محل خود هدایت‌شده و بدین‌صورت دندان‌ها مرتب شوند. الاینرها را باید در هنگام غذا خوردن و آشامیدن برداشته شود تا عمل جویدن راحت‌تر صورت پذیرد.

 دندانها چطور می توانند بدون سیم مرتب شوند؟

مزایای ارتودنسی بدون سیم:

ازجمله مزایای این سیستم جدید ارتودنسی، این است که وقتی الاینرها (ردیف کننده‌های دندان بدون سیم) بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد کاملاً شفاف بوده به‌طوری‌که توسط افراد دیگر به‌سختی قابل‌تشخیص است و به همین علت هیچ‌گونه تداخلی درروند زندگی اجتماعی و خانوادگی شخص بیمار نخواهد گذاشت.

 دندانها چطور می توانند بدون سیم مرتب شوند؟

به دلیل عدم وجود سیم بر روی دندان‌ها شخص به‌راحتی می‌تواند مسواک زده و یا از نخ دندان استفاده کند و تا پس از پایان دوره‌ی درمان، دندان‌ها دچار پوسیدگی نخواهند شد زیرا موضوع پوسیدگی در دندان‌ها پس از پایان درمان ارتودنسی باسیم، یکی از موارد شکایت شده توسط بیماران است.

 دندانها چطور می توانند بدون سیم مرتب شوند؟