پوستی شفاف و درخشان با ماسک زردچوبهاز هزاران سال پیش زردچوبه در هند و مصر باستان به شیوه های مختلفی و همچنین برای شفاف سازی و درخشندگی پوست استفاده می شده است. در زبان هندی زردچوبه را (Haldi) می‌نامند. زردچوبه دارای فواید بی‌شماری است که به‌صورت های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. زردچوبه برای پوست از فواید بسیار زیادی برخوردار است که یکی از فواید استفاده از آن را می‌توان، لایه‌برداری و تقویت بافت پوست نام برد.

ماده‌ی موجود مؤثر در زردچوبه curcumin نام دارد که باعث روشنی پوست می‌شود. این ماده خاصیتی ضدالتهابی، ضدعفونی و ضد باکتری دارد که در کاهش چندین عارضه‌ی پوستی همانند کک‌ومک و لک، جوش و آکنه تأثیرگذار است.

استفاده از زردچوبه در کند شدن روند پیری پوست به‌صورت طبیعی و بازگرداندن جوانی تأثیر می‌گذارد و بعلاوه استفاده مداوم از آن چین‌وچروک پوست را کاهش می‌دهد.

نحوه‌ی درست کردن ماسک صورت زردچوبه:

پوستی شفاف و درخشان با ماسک زردچوبه

2 قاشق غذاخوری آرد، چند قطره عسل و 1 قاشق چای‌خوری زردچوبه را با یکدیگر مخلوط کرده و یک‌لایه‌ی نازک از خمیر به‌دست‌آمده را روی صورتتان به مدت 20 دقیقه قرار دهید و اجازه بدید تا خشک شود و سپس به‌آرامی آن خمیر را از روی پوست برداشته و صورتتان را با آب بشویید. این خمیر حکم پاک‌کننده‌ی طبیعی صورت را دارد.

مبارزه با آکنه:

این ماسک برای کاهش آکنه مؤثر است. برای تهیه‌ی این نوع ماسک، مقداری زردچوبه را با پودر چوب صندل مخلوط کرده و روی پوستتان بمالید.10 دقیقه اجازه دهید تا این ماسک بر روی پوست شما بماند و سپس با آب سرد صورتتان را بشویید. می‌توانید 3 بار در هفته از این ماسک برای کاهش آکنه استفاده کنید.

کاهش کک‌ومک:

پوستی شفاف و درخشان با ماسک زردچوبهمقداری پودر زردچوبه را با آب‌لیمو مخلوط کرده تا خمیری به دست آید و به‌صورت روزانه آن را روی صورتتان به بمالید. استفاده هرروز از این خمیر می‌تواند در مبارزه با کک‌ومک مؤثر باشد.

نکته:

برای تهیه‌ی ماسک زردچوبه از زردچوبه‌ی مرغوب استفاده کنید به این دلیل که زردچوبه‌ی مرغوب رنگ زرد را بر روی پوست شما بجای نمی‌گذارد اما اگر از زردچوبه‌ی بی‌کیفیت استفاده کنید تا چند روز اثر زردی بر روی پوستتان باقی خواهد ماند.

اگر تمایل به استفاده از زردچوبه طبیعی ندارید می‌توانید از کرم‌ها و سرم هایی که دارای زردچوبه هستند و به‌روشنی پوست کمک کنند استفاده کنید. این را به یاد داشته باشید که حتی‌المقدور چند ساعت قبل از مهمانی از این ماسک استفاده نکنید.