روش های خانگی برای سفید کردن دندان هاسفید بودن دندان‌ها در ظاهر افراد و همچنین اعتمادبه‌نفس آن‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. برخی افراد برای سفید کردن دندان‌های خود نزد دندان‌پزشک می‌روند اما برخی دیگر هم وقت کافی برای رفتن نزد دندان‌پزشک ندارند و هم نمی‌خواهند برای کمی روشن‌تر کردن دندان‌ها مقدار زیادی مواد شیمیایی روی آن‌ها مالیده شود. در ادامه این مطلب چندین روش خانگی برای روشن‌تر کردن دندان‌ها ارائه داده‌ایم که می‌تواند هم کم‌هزینه هست و هم اینکه دارای مواد شیمیایی نیست.

1- جوش‌شیرین و خمیر پراکسید هیدروژن:

کیت آربیتمن، دندانپزشکی در نیویورک است که می‌گوید: جوش‌شیرین و پراکسید هیدروژن یکی از قدیمی‌ترین راه‌حل‌های سفیدکننده دندان در خانه می‌باشد و مردم نتیجه‌ی خوبی از این خمیر گرفته‌اند.

این دندان‌پزشک توصیه می‌کند که با مخلوط کردن این دو باهم خمیری را به وجود آورید و از آن بجای خمیردندان معمولی استفاده کنید. برای ساخت این خمیر کافی است تنها چند قطره از پراکسید هیدروژن 3 درصد را به جوش‌شیرین اضافه کرده و آن را مخلوط‌کنید و سپس روی مسواکتان بمالید و دندان‌ها را مسواک بزنید.

جری کوراتولای دندان‌پزشک می‌گوید: از این خمیر نباید به‌طور مداوم و روزانه استفاده کرد زیرا هردوی این مواد خاصیت سایندگی دارند و توصیه می‌کند از این خمیر تنها به مدت 3 الی 5 روز استفاده شود و برای استفاده مجدد از این خمیر 3 الی 6 ماه صبر کرد.

 2- مالیدن پوست موز:

جری کوراتولا می‌گوید: قسمت داخلی پوست موز که سرشار از منیزیوم، پتاسیم، منگنز و دیگر مواد معدنی است برای سفید شدن دندان‌هایتان استفاده کنید. این مواد معدنی جذب مینای دندان‌ها شده و اثر سفیدکنندگی را برجای می‌گذارد. پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، یک موز رسیده را پوست گرفته و قسمت داخلی پوست را به مدت 2 دقیقه بر روی دندان‌ها بمالید و سپس دهان را شسته و این کار را پس از خواب نیز تکرار کنید.

3- خمیر توت‌فرنگی:

توت‌فرنگی دارای اسید مالیک است و برای پاک کردن لکه‌های شراب قرمز، قهوه و چای از روی دندان‌ها بسیار عالی است.

1 الی 2 عدد توت‌فرنگی را له کرده و حدود 1 قاشق چایی‌خوری جوش‌شیرین به آن اضافه کنید با استفاده از مسواک کودکان به مدت 5 الی 7 دقیقه این مخلوط را به روی دندان‌ها بمالید و پس از شستشو، با استفاده از نخ دندان، دانه‌های توت‌فرنگی را از بین دندان‌ها خارج کنید. از این مخلوط نیز به‌طور مداوم استفاده نکنید زیرا باعث سایش دندان‌ها می‌شود.

4- شستشو با سرکه:

سرکه‌ی سیب رقیق کمک می‌کند تا قدرت لکه بری هر نوع خمیردندانی بیشتر شود. دکتر کوراتولا توصیه می‌کند برای استفاده از این محلول باید سرکه سیب را رقیق کنید به این معنی که 3 قسمت آب و 1 قسمت سرکه سیب اضافه کنید و با خمیر دادن کاملاً طبیعی مخلوط کرده و مسواک بزنید.

 5- خمیر زغال چوب:

جوزف بنکر، دندانپزشکی در نیوجرسی می‌گوید: زغال چوب فعال یکی از اصطلاحات پرسروصدای امروزه است که فواید سم‌زدایی دارد. مشخص‌شده که این ماده یکی از راه‌حل‌های خانگی برای سفید کردن دندان‌ها است و همچنین توضیح داده که این دانه‌ها، بسیار متخلخل بوده و قبل از اینکه باکتری دندان‌ها را لکه کند، به باکتری می‌چسبند.

مقداری زغال چوب راکمی آب مخلوط کرده و به‌آرامی روی سطح دندان‌ها بکشید و اجازه دهید این زغال به مدت 2 دقیقه روی دندان‌ها بماند و سپس تا زمانی که این زغال‌ها از روی دندان‌های شما پاک شود دندان‌ها را بشویید.

6- خمیر روغن نارگیل:

به لطف افراد مشهوری همچون: شایلن وودلی و گوئینت پالترو که از شستشوی دهان با روغن نارگیل استفاده می‌کنند این کار رواج پیداکرده است.

وین پری، مدیرعامل و رئیس توسعه محصول Greensations (برندی که تنها محصولات طبیعی را به فروش می‌رساند) گفته : روغن نارگیل دارای اسیدهای چربی است که وقتی با بزاق انسان تماس پیدا می‌کند، به آنزیم‌های سفیدکننده دندان تبدیل می‌شوند. ترکیب بزاق با اسیدهای چرب، یک مولکول اکسیژن تولید می‌شود که لکه‌ی روی دندان‌ها را از بین می‌برد.

اما چرخاندن روغن دردهان آن‌هم به مدت 20 دقیقه چندان خوشایند نیست. وین پری می‌گوید: ابتدا یک فنجان روغن نارگیل را گرم کرده تا مایع شود و 2 قاشق چای‌خوری خوش شیرین،5 تا 10 قطره اسانس طبیعی نعناع به آن اضافه کرده و مخلوط‌کنید. نعناع خاصیت ضد میکروبی و خوشبوکننده دارد و همچنین لثه‌ها را سالم نگه می‌دارد.