چرا باید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنیم

تماس با اشعه‌ی خورشید باعث پیری پوست و همچنین خطر ابتلا به سرطان می‌شود که برای پیشگیری از این مشکلات باید حتماً هر فردی از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کند. به عبارتی تمامی افراد برای مقابله با کاهش ضخامت پوست و حالت ارتجاعی و همچنین برای پیشگیری از وجود لک‌های قهوه‌ای بر روی پوست باید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنیم.

در ادامه دلایلی را که افراد باید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنند ارائه داده‌ایم.

دچار سوختگی می‌شوید:

اولین نشانه‌های آسیب نور خورشید به پوست، برنزه شدن پوست است که پس از مدتی آفتاب‌سوختگی ایجاد می‌کند. آفتاب‌سوختگی به معنی سوختگی‌هایی بر روی پوست است که روی سطح پوست نقاطی قرمز و خارش‌دار پیدا می‌کند. در برخی مواقع بر اساس این سوختگی تاول‌هایی بر روی پوست نیز به وجود می‌آید. هرزمانی که در برابر نور خورشید قرار می‌گیرید دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوید باید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.

ایجاد خال یا کک‌ومک:

پوست هر چه بیشتر در مقابل تابش نور خورشید قرار بگیرد، لکه‌های بیشتری را روی پوست مشاهده خواهد کرد. سلول‌های ملانین موجود در پوست باعث تیره‌تر شدن پوست در مواجه با امواج خورشید خواهد شد و اگر این سلول‌ها در یکجا انبوه شوند خال‌های جدیدی روی پوست ایجاد می‌شود.. افرادی که دارای رنگ پوست روشنی هستند بیشتر در معرض خطر کک‌ومک خواهند شد.

پوست زودتر پیر می‌شود:

90 درصد پیری پوست براثر مواجه با نور خورشید به وجود می‌آید. افرادی که به‌صورت روزانه از ضد آفتاب حداقل spf30 استفاده می‌کنند 24 در صد کمتر درخطر پیری زودرس پوست می‌شوند.

آیا استفاده از کرم‌های ضد آفتاب تاریخ گذشته مضر است؟

کرم‌های ضد آفتاب پس از اتمام تاریخ اعتبارشان نمی‌توانند پوست شمارا در برابر آفتاب حفاظت کند و همچنین باعث خارش پوست می‌شوند.

منظور از spf درج‌شده بر روی کرم‌های ضد آفتاب چیست؟

spf مخفف sunburn protection factor، نشان‌دهنده‌ی نسبت مدت‌زمان ایجاد قرمزی به دنبال مصرف ضد آفتاب و یا عدم استفاده از آن است. این معیار تنها جهت اندازه‌گیری اشعه‌ی ماورای بنفش نوع b (uvb) است و توسط آن امکان بررسی حفاظت در برابر uva نیست. برای عمل به spf درج‌شده روی محصول، باید 2 میلی‌گرم از این ماده را در هر سانتی‌متر مربع مصرف کنند و جهت پوشش مناسب بر روی پوست صورت و گردن، 5/2 بندانگشت از ضد آفتاب را در هر بار استفاده کنند.

ازآنجایی‌که ضد آفتاب‌ها به‌واسطه‌ی تعریق از روی پوست پاک می‌شوند و یا در مواجهه با نور از بین می‌روند و همچنین برخی ترکیبات موجود در ضد آفتاب‌ها کمتر از 2 ساعت است، بهترین پیشنهاد این است که نیم ساعت قبل از خروج از منزل استفاده‌شده و هر 2 الی 3 ساعت یک‌بار تمدید شود.

نحوه‌ی زدن ضد آفتاب بر روی پوست:

- حداقل 30 ساعت قبل از خروج منزل تا پوست زمان لازم برای جذب داشته باشد.

- مقدار زیادی کرم را روی پوست بمالید.

- کرم را هر 2 الی 3 بار روی پوست تمدید کنید.

- در هنگام مالیدن کرم در گوشه‌ی چشم بیشتر دقت کنید.