خشکی پوست سر،علائم و درمان آن چیست

همان اندازه که موی سر برای افراد مهم می‌باشد، پوست سر هم دارای اهمیت است زیرا در صورتی می‌توان موی زیبا داشت که از پوست سالم سر برخوردار بود. از مشکلات عمده‌ای که برای پوست سر به وجود می‌آید خشکی پوست سر است که در ادامه مطلب به این موضوع می‌پردازیم.

خشکی پوست سر چیست؟

بسیاری از مردم به دلایل مختلف به خشکی پوست سر دچار می‌شوند. اگر خشکی پوست سر پیشگیری نشود به‌مرورزمان دچار خارش شدید پوست و همچنین می‌تواند منجر به اختلالات پوستی و ریزش مو می‌شود. بنابراین درمان به‌موقع این مشکل بسیار مهم است.

علائم خشکی پوست سر:

 - اکثر شامپوها دارای مواد شیمیایی هستند که اگر به مدت طولانی بر روی سر بماند مشکل‌ساز می‌شود.

- کمبود مواد مغذی در بدن به علت عدم رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب.

- موی سر را با آب سرد شستشو نکنید.

- استفاده بیش‌ازحد از لوازم‌آرایشی. (اتوی مو، سشوار، رنگ مو و ...)

- قرار گرفتن در معرض شرایط آب‌وهوایی گرم.

استعمال دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی.

خشکی پوست سر،علائم و درمان آن چیست

درمان خشکی پوست سر:

مهم‌ترین علتی که باعث به وجود آمدن خشکی پوست می‌شود نرسیدن آب کافی به سطح پوست سر است بنابراین توجه داشته باشید که در طول هفته آب‌رسانی به سطح پوست سر به‌درستی انجام شود.

- استفاده از روغن نارگیل از بهترین‌های درمان خانگی پوست سر است و می‌توانید با این روغن سطح پوست سرخود را ماساژ دهید.

- آسپرین دارای مواد فعالی به نام اسید سالیسیلیک است که معمولاً برای درمان شوره‌ی سر تجویز می‌شود و شما می‌توانید آن را با آب ترکیب کرده و به شامپوی خود اضافه کنید و به مدت 1 هفته از آن استفاده کنید.

- هر شب سطح پوست سرخود را با روغن‌زیتون ماساژ دهید زیرا روغن‌زیتون از خشکی پوست سر جلوگیری می‌کند.

- درصورتی‌که پوست سر شما منطقه‌ای بوده می‌توانید سیر خام را از وسط نصف کرده و بر روی منطقه موردنظر خود بمالید، سیر خاصیتی ضد قارچ بوده و همچنین باکتری را به‌طور کامل از بین می‌برد.

- خشکی پوست سر بیشتر در فصل گرما به وجود می‌آید بنابراین می‌توانید از یک خنک‌کننده‌ی طبیعی مانند آلوئه ورا استفاده کنید.

- می‌توانید قبل از استفاده از شامپو به پوست سرخود نمک بزنید زیرا نمک ضد شوره بوده و شوره را از بین می‌برد.

- تنظیم نبودن PH پوست سر نیز می‌تواند باعث خشکی پوست سر شود و با استفاده از مصرف لیموترش و مالیدن آن به پوست سر این کمبود را جبران کنید.