طرز تهیه دهان شویه خانگی

سلامت دهان و دندان و همچنین زیبایی دندان‌ها در بین مردم از اهمیت به سزایی برخوردار است. دندان‌های خراب باعث آسیب رساندن به دستگاه گوارش می‌شود. برای داشتن دندان و لثه‌های سالم باید در کنار مسواک زدن از دهان‌شویه نیز استفاده کرد. در ادامه طرز تهیه چندین روش دهان‌شویه خانگی را آموزش می‌دهیم.

آب‌نمک را می‌توان از قدیمی‌ترین نوع دهان‌شویه نامید.

طرز تهیه دهان‌شویه خانگی:

1 – در این روش می‌توانید 1 فنجان آب‌معدنی، 4/1 قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین،1 قاشق چای‌خوری ژل آلوئه ورا، 10 قطره اسانس لیمو و 4 قطره گلیسیرین گیاهی ریخته و خوب این مواد را باهم مخلوط‌کنید و سپس به‌عنوان دهان‌شویه از آن استفاده کنید.

2 – در این روش 2 فنجان آب را بجوشانید، سپس 2 حبه سیر و 8/1 چای‌خوری پودر دارچین به آن اضافه کنید و صبر کنید تا آب سرد شود. پس از سرد شدن آب آن را از صافی رد کنید و در یک شیشه بریزید و درب آن را ببندید. از این دهان‌شویه روزی 1 قاشق غذاخوری به مدت 20 الی 30 ثانیه دردهان بگردانید و خالی کنید. (این روش برای رفع بیماری‌های لثه و آنتی باکتریال و ضدالتهاب مناسب است)

3- می‌توانید از دم‌نوش‌های مریم‌گلی و یا رازیانه به‌عنوان دهان‌شویه استفاده کنید.

4 – در این روش می‌توانید 1 فنجان آب را جوشانیده و 2 قاشق غذاخوری نعناع و 2 قاشق غذاخوری اسطوخودوس به آب اضافه کنید و درب ظرف را ببندید و صبر کنید تا 30 الی 40 دقیقه دم بکشد و سپس از صافی رد کنید.

5- در این روش می‌توانید 2 قاشق غذاخوری برگ نعناع.5/1 قاشق غذاخوری رز ماری و 5/1 قاشق چای‌خوری دانه بادیان را در 5/4 فنجان آب جوش ریخته و نیم ساعت صبر کنید تا دم بکشد و هنگامی‌که سرد شد می‌توانید به‌عنوان دهان‌شویه از آن استفاده کنید.

طرز تهیه دهان شویه خانگی

6- در این روش می‌توانید 4 قاشق غذاخوری جوش‌شیرین،4/1 چای‌خوری نمک دریا،3 قطره عصاره گریپ‌فروت و 1 قطره اسانس سیر را در 1 فنجان آب جوشیده شده ریخته و سپس هم بزنید. (این روش برای کاهش جرم‌های دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان مناسب است.)

7- می‌توانید با ریختن 2 قطره اسانس نعناع،2 قطره روغن درخت چای و نصف قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را در 80 میلی‌لیتر آب جوشیده سرد شده ریخته و هم بزنید. این روش برای خوشبو کردن دهان بسیار مناسب است.

8- می‌توانید محلول آب و سرکه سیب را برای تمیز کردن محیط دهانی استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید که مقدار آب حداقل 3 برابر سکه سیب باشد.

9 – افرادی که دچار زخم‌های کوچک دهانی شده‌اند می‌توانند 2 قسمت آب‌اکسیژنه را با 1 قسمت آب‌معدنی مخلوط کرده وسپس به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

طرز تهیه دهان شویه خانگی

10- برای بهبود زخم و یا خونریزی لثه می‌توانید در نصف فنجان آب، چند قطره عصاره گریپ‌فروت ریخته و مخلوط‌کنید البته اگر تمایل داشتید نیز می‌توانید اسانس سیر را نیز به آن اضافه کنید.

11- درروش دیگر می‌توانید با برش قطعه‌ای از گیاه آلوئه ورا و بیرون آوردن ژل درون این گیاه، لثه‌ها را به کمک این ژل ماساژ داده البته باید این کار را به‌آرامی انجام دهید تا ژل به‌خوبی جذب لثه شود.

12- برای از بین بردن پلاکت‌های دندانی و کاهش التهاب و عفونت لثه می‌توانید با استفاده از چای به مدت 30 دقیقه و دو بار در روز دهانتان را شستشو دهید.

13 – در این روش برای تهیه‌ی دهان‌شویه خانگی به 1 قاشق غذاخوری جوش‌شیرین،2/1 فنجان پراکسیدهیدروژن،2/1 چای‌خوری نمک،2/1 فنجان آب گرم و 1 فنجان آب سرد نیاز دارید. جوش‌شیرین را بانمک مخلوط کرده و سپس مسواک را با آب گرم خیس کرده و سپس دندانتان را با مخلوط جوش‌شیرین و نمک مسواک کنید سپس هیدروژن پراکسید را با آب گرم مخلوط کرده و سپس دهان خود را به مدت 1 دقیقه شستشو دهید.

طرز تهیه دهان شویه خانگی

14 – با استفاده از گلاب و سرکه می‌توان دهان‌شویه طبیعی تهیه کرد برای این منظور باید 5 قسمت گلاب و 1 قسمت سرکه را باهم مخلوط کرده و روزی 2 الی 3 بار از آن استفاده کنید. از این روش هم برای خوشبوکننده دهان، درمان انواع عفونت‌های دهان و دندان، سستی و خونریزی لثه و غیره استفاده می‌شود.

15- می‌توانید 5 عدد برگ نعنای تازه را در نصف لیوان آب ریخته و به مدت 15 دقیقه آن را بجوشانید. پس از سرد شدن به‌عنوان دهان‌شویه از این محلول استفاده کنید.

16- در نصف لیوان آب مقداری نمک و 1 قاشق چای‌خوری زنجبیل رنده شده ریخته و سپس آن را بجوشانید.

همچنین می‌توانید برای تهیه دهان‌شویه، انواع دم‌نوش‌ها مانند: اکالیپتوس، سرکه سیب، دارچین، سیر، زیرِ، ریحان، زنجبیل، رازیانه، عسل، اورگاف، آویشن، مریم‌گلی، نعنا، روغن درخت چای و غیره را باهم ترکیب کرده و به عنوان دهان شویه استفاده کنید.