نکاتی برای حفظ سلامت موی سر

داشتن موهای زیبا علاوه بر اینکه نشان‌دهنده‌ی سلامت جسم است بلکه در زیبایی هم تأثیر می‌گذارد. ریزش موی هر شخصی در طول روز بین یک‌صد تا دویست تار مو است که آن‌هم به دلیل شستشو و شانه زدن می‌باشد. برای حفظ سلامت و زیبایی موهای خود باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه این نکات را ذکر کرده‌ایم.

شستشوی روزانه مو به معنی استفاده از مواد شوینده و همچنین از بین رفتن کوتیکول می‌شود. کوتیکول ها به دلیل حالت دادن زیاد مو آسیب می‌بیند و باعث خشکی مو و کاهش درخشندگی مو می‌شود.

طرز استفاده از شامپو و نرم‌کننده:

شامپوها را برای ناحیه‌ی فرق سر استفاده می‌کنند اما نرم‌کننده‌ها را به انتها و میانه مو باید کشید.

آبکشی موها:

موها را با آب سرد شستشو دهید زیرا باعث می‌شود کوتیکول ها بسته شوند و درنتیجه موی شما براق، لطیف و نرم می‌شود، برعکس اگر مو را با آب گرم شستشو دهید باعث می‌شود کوتیکول مو آزادشده و موها خشک و زخمت شوند.

موی افرادی که زود روغنی یا چرب می‌شود بهتر است از شامپوهایی خشک‌کننده و یا پودرهای مو استفاده کنند.

نرمم کننده‌هایی که دارای سیلیکون است را خریداری کنید زیرا تارهای مو را به‌وسیله‌ی یک غشای نازک می‌پوشاند و باعث جداسازی تارهای مو از هم می‌شود. سیلیکون موجود در این نوع نرم‌کننده‌ها پس از شستشویی کامل مو بر سطح مو باقی خواهد ماند.

برای داشتن موهایی زیبا و سالم، ماهی و مغزهای روغنی استفاده کنید.

این مواد به دلیل داشتن پروتئین و امگا 3 برای حفظ سلامت مو کمک شایانی می‌کند، همچنین

خوردن انواع لوبیاها، حبوبات، هویج و سبزیجاتی که دارای برگ سبز هستند نیز بهترین مواد غذایی برای سلامت مو بشمار می‌آیند.

نکاتی برای حفظ سلامت مو

موخوره:

چند شاخه شدن انتهای مو را موخوره می‌گویند و دلیل ایجاد آن استفاده از سشوار، شانه زدن زیاد و دستگاه‌های مو صاف کن است و تنها راه درمان آن کوتاه کردن مو است. البته می‌توانید با استفاده کمتر از سشوار و دیگر دستگاه‌ها و همچنین استفاده از نم کننده‌هایی مناسب مو و همچنین محافظت مو در برابر هوای سرد و گرم از موخوره جلوگیری کنید.

پرپشتی مو:

داشتم مویی پرپشت به ژنتیک ارتباط دارد اما نحوه‌ی رفتار و یا مراقبت مو نیز اهمیت بسزایی برخوردار است.

شوره سر:

شوره‌ی سر با ایجاد یک اختلال کوچک در پوست به وجود می‌آید و استفاده از روغن برای از بین بردن آن مناسب نیست و برای درمان شوره‌ی سر بهتر است از شامپوهای درمانی ضد شوره استفاده کنید.

خشک‌کردن مو:

بهتر است برای خشک‌کردن موها از خشک‌کردن سریع آن‌ها در عرض چند دقیقه خودداری کنید. بهترین توسعه این است که از سرعت و شدت پایین دستگاه‌ها استفاده کنید.

شانه زدن:

 برای کاهش ریزش مو بهتر است از شانه زدن زیادی در طول روز خودداری کنید.

- حداقل هر دو ماه یک‌بار موهای خود را کوتاه کنید.

- برس کشیدن مو باعث درخشندگی می‌شود اما زیاد از حد آن باعث ریزش و موخوره می‌شود.

- برای مراقبت از موهای رنگ‌شده و آسیب‌دیده استفاده از روغن‌های زیتون و نارگیل برای بازگرداندن چربی طبیعی مو بسیار مفید است.

موهای خشک:

موهای خشک شکننده می‌باشند که البته داشتن این‌چنین موهایی یا ارثی است و یا عدم مراقبت صحیح از مو.

غیرفعال بودن غده‌های چربی مو باعث خشکی مو می‌شود و اگر دارای مو و پوستی خشک هستید بهتر است حداقل دو یا سه روز یک‌بار موهای خود را بشویید، همچنین می‌توانید از مرطوب‌کننده ها و آب‌رسان‌ها برای مو استفاده کنید تا چربی موردنیاز پوست سرتان تأمین شود.

موهای چرب:

 اگر دارای موی چرب هستید باید حداقل شامپو رو به مدت 5 دقیقه روی سرتان قرار دهید و سپس شستشو دهید. استفاده از پودر تالک نیز کمک می‌کند تا چربی پوست سرتان کمتر شود.

- نوک موهای آسیب‌دیده را هر 8 هفته یک‌بار بچینید.

- شانه پهن بهترین وسیله برای جداسازی گره‌های موی سر است.

-برس های گرد و بزرگ بهترین وسیله برای شانه زدن موهای بلند است.

استفاده از ویتامین‌ها و مواد معدنی به موهای شما کمک می‌کند تا ظاهری زیباتر داشته باشند، اما استفاده از ویتامین‌ها و مواد مغذی حدود 2 ماه طول می‌کشد تا تایر خود را بر روی موی شما نشان دهد.