عوامل استرس بر روی پوست صورت

افرادی که دارای زندگی پراسترس و سختی هستند زودتر از دیگران دچار چین‌وچروک پوستی می‌شوند و همچنین ظاهر آن‌ها پیرتر از آن چه که هست نشان داده می‌شود، پوست انعکاس خوبی از استرس‌های درونی افراد دارد.

استرس نه‌تنها به قلب آسیب می‌رساند بلکه پوست صورت را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. به‌طورکلی می‌توان گفت که استرس دشمن اصلی پوست ظاهری است. هورمون کورتیسول که زمان نگرانی و عصبانیت در بدن ترشح می‌شود، به‌سرعت به زیرپوست وارد می‌شود و باعث خشکی پوست شده و همچنین این هورمون خطوطی که روی پوست شما در زمان عصبانیت نقش بسته را برای همیشه در صورتتان تثبیت می‌کند.

طبیعتاً تمامی افراد دارای نگرانی و استرس هستند و تنها کاری که می‌توان در این زمان انجام داد مراقبت از پوست و ظاهر است تا علائم نگرانی کمتری بر روی چهره به چشم آید. در ادامه 5 علائم را که اگر بر روی پوست صورت دیدید از وجود استرس است و باید اقداماتی را انجام دهید، ارائه داده‌ایم.

عوامل استرس بر روی پوست صورت

صاف نبودن پوست:

هورمون کورتیسول میزان قند خون را در بدن افزایش می‌دهد و این اتفاق باعث می‌شود که به کلاژن و الاستین (فیبرهای پروتئینی که باعث نرمی پوست می‌شوند) آسیب برسد و این فرایند را گلیکیشن می‌نامند. هنگامی‌که شما استرس دارید، برخی از ماهیچه‌های صورتتان به‌طور مداوم در حالتی منقبض می‌ماند و همین امر باعث ایجاد و ثبات چین‌وچروک روی پوست می‌شود.

راه‌حل:

می‌توانید با استفاده از کرم‌هایی که دارای ویتامین A و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند باعث تولید کلاژن در پوست شوید. نتایجی که از این کرم‌ها حاصل می‌شود طبیعی‌تر و ماندگارتر است اما اگر می‌خواهید این نتایج سریع‌تر صورت پذیرد می‌توانید با تزریق بوتاکس این چین‌وچروک‌ها را از بین ببرید، این ژل باعث می‌شود ماهیچه‌ها از منقبض بودن خارج‌شده و چین‌وچروک‌ها از بین بروند.

نداشتن پوستی درخشان:

استاد دانشگاه کالیفرنیا " دکتر پیتر الیاس" درباره استرس می‌گوید: استرس‌هایی که به‌صورت مداوم ادامه دارد میزان کورتیسول موجود در بدنتان را افزایش داده و این اتفاق باعث می‌شود، پوستتان توانایی نگهداری آب در خود را از دست بدهد و درنتیجه پوست خشک و پژمرده می‌شود.

راه‌حل:

بهترین راه برای از بین بردن خشکی پوست استفاده از مرطوب‌کننده ها است اما باید توجه داشت که این کرم‌ها در پوستتان ایجاد آلرژی نکند و ترکیبات الکی نداشته باشند. اسید پایین موجود در برخی محصولات مرطوب‌کننده از خشکی پوست جلوگیری می‌کند. صورت را با آب ولرم شستشو دهید.

عوامل استرس بر روی پوست صورت

ایجاد آکنه در پوست:

هنگامی‌که تحت‌فشارهای عصبی و یا نگرانی هستید، فشارخون بالا رفته و درنتیجه تعداد گلبول‌های قرمز در بدن نیز افزایش می‌یابد. این استرس‌ها باعث به وجود آمدن آکنه روزانه می‌شود (التهاب و قرمزی پوست که معمولاً بر روی گونه، بینی و پیشانی به وجود می‌آید) زمانی که دچار استرس می‌شوید سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و همین امر باعث می‌شود درمان آکنه‌ها دیر و یا اصلاً درمان نشود.

راه‌حل:

برخی افراد برای درمان التهاب پوستی هرروز کرم‌های ضدالتهاب استفاده می‌کنند و برخی دیگر به سراغ درمان‌های لیزری رفته که این درمان هم هزینه‌بر است و هم اینکه در طی چندین یک جلسه درمان انجام نمی‌شود.

عوامل استرس بر روی پوست صورت

چشم‌های بی‌رمق:

استرس باعث بی‌خوابی شده و بی‌خوابی نیز باعث گودی زیر چشم و خراب شدن حالت چشم می‌شود.

راه‌حل:

برای از بین بردن گودی زیر چشم از ورقه‌های خیار استفاده کنید. با استفاده از این ورقه‌ها به دور چشمانتان مویرگ‌های دور چشم شل شده و خون به تمام این نقاط رفت‌وآمد می‌کند.

به وجود آمدن التهاب:

 بنا به گفته‌ی دکتر گیل یوسیپوویچ " استرس باعث افزایش التهاب در پوست شده، التهابی که درنهایت منجر به بیرون ریختن در صورت می‌شود."

راه‌حل:

لوسین هایی که دارای اسید سالیسیلیک لایه‌بردار و یا پروکسید بنزویل از بین برنده باکتری هستند استفاده کنید و همچنین از مرطوب‌کننده هایی که روی آن‌ها عبارت " Noncomedogenic" یا ضد آکنه ذکرشده استفاده کنید تا کرم‌های لایه‌بردار باعث خشکی پوست شما نشود.

با ورزش کردن حداقل 3-4 روز در هفته می‌توانید صورتتان را در مقابل استرس مقاوم کنید.