میکرودرم آبریژن چیست ؟

در سال 1985 برای اولین بار در کشور ایتالیا از میکرودرم ابریژن استفاده کردند و پس‌ازآن در تمامی کشورهای اروپایی از این دستگاه به عنوان جوان‌سازی پوست استفاده شد و پس‌ازآن در کشورهای آمریکایی نیز استفاده شد.

استفاده از دستگاه میکرودرم ابریشن یا دستگاه میکرودرم ابریژن، تمام پوست در معرض تماس با ماده‌ی معدنی بنام پودر اکسید آلومینیوم و بی‌ضرر قرار می‌گیرد، این پودر با داشتن کریستال‌های ریز باعث ساییده شدن پوست و بافت‌های مرده از بین رفته و ترمیم پوست می‌شود.

میکرودرم ابریژن چیست

با از بین رفتن ضخامت پوست، باعث بهبود تبادلات فیزیولوژی پوست و همچنین تحریک کلاژن سازی برای تقویت قوام پوست و تحریک فیبروپلاست ها و شکستن مقاومت پوستی برای همکاری با دیگر درمان‌های دارویی پوست و مؤثر شدن داروها بر روی پوست، می‌شود.

پودر اکسید آلومینیوم توسط دستگاهی بر روی پوست صورت پخش می‌شود و سپس از روی پوست مکیده می‌شود، این روش عارضه خاصی ندارد و تنها امکان دارد پوست تا یک روز قرمز بماند.

از این روش نه‌تنها برای صورت می‌توان استفاده کرد بلکه برای بازوها، ضایعات گردن، پشت دست و همچنین افرادی که دارای پوست تیره هستند و نمی‌توانند از لایه‌بردارهای شیمیایی استفاده کنند، استفاده می‌شود و این روش بدون درد است و نیازی به بیهوشی و بی‌حس‌کننده ندارد و می‌توانید بلافاصله پس‌ از انجام این روش به کارهای روزانه خود بپردازید و این روش حدود 15 تا 30 ثانیه به طول می‌انجامد.

میکرودرم ابریژن در چه مواردی استفاده می‌شود؟

جوان‌سازی پوست:

برای درمان چروک‌های سطحی و کم‌عمق پوست می‌توان از این روش استفاده کرد اما در چروک‌های عمیق این روش تنها کاری که می‌کند قوام کلی پوست را بهتر کرده و پوست را شفاف می‌کند.

رفع جای جوش:

فرورفتگی‌های ناشی از آکنه و جوش‌ها با این روش قابل‌درمان است و طی چند جلسه شما دارای پوستی صاف و کشیده می‌شوید.

لک‌های پیری و یا کبدی:
لک‌هایی که در پیری به وجود می‌آید مربوط به نور آفتاب است و این لک‌ها با استفاده از میکرودرم ابریژن رفع می‌شود.

جای جوش آبله‌مرغان:

جای این جوش‌ها اگر زیاد عمیق نباشند با چندین جلسه البته بستگی به محل و عمق جوش‌ها درمان می‌شود.

لک بارداری:

با این روش اثر این نوع لک‌ها کمرنگ و یا محو می‌شود مخصوصاً اگر در طی درمان از داروهای لک بر با دستور پزشک استفاده کنید.

و همچنین می‌تواند برای درمان: کوچک کردن منافذ پوست، از بین بردن جوش‌های سرسیاه، برطرف کردن تاتو، چروک گردن، درمان ترک‌های پوست، استفاده کرد.

نحوه‌ی انجام میکرودرم ابریژن:

پوست را در ابتدا از هرگونه مواد آرایشی و چربی پاک می‌کنند و سپس برحسب نوع پوست و ضایعه موجود روی پوست مدت‌زمانی را که توسط پزشک اعلام می‌شود به سایش در جهات مختلف و همچنین بر روی قسمت‌های مختلف انجام می‌دهند، این مدت حدود 15 الی 30 ثانیه به طول می‌انجامد و می‌توان این روش را هر دو هفته، هر هفته و یا ماهی یک‌بار بسته به نظر بیمار انجام داد.

تعداد جلسات نیز در افراد متفاوت است و می‌تواند حدود 8 تا 10 جلسه به طول بیانجامد.

پس از خاتمه درمان صورت شسته و پاک می‌شود و در قسمت‌های سایش کرمی مالیده می‌شود (مانند اسید دوزنگ و یا کالامین).

مراقبت‌های لازم پس‌ از انجام میکرودرم ابریژن:

- از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

- از کشیدن لیف و ماساژ دادن به‌صورت خودداری کنید.

- از کرم‌های مرطوب‌کننده به‌طور دائم استفاده کنید.