مزایای استفاده از نخ دندان

سلامت دندان‌ها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم است. مراقبت از دندان باعث می‌شود که در دوران پیری نیازی به استفاده از دندان‌های مصنوعی نباشد.

برخی از افراد فکر می‌کنند که نخ دندان برای بیرون آوردن غذاها بین دندان‌ها است و اگر غذایی بین دندان‌گیر نکند نیازی به استفاده از نخ دندان نیست.

 نخ دندان جرم نواحی بین دندان‌ها و خط زیر لثه‌ها را تمیز می‌کند و همچنین باعث می‌شود لثه تقویت و اگر به‌طور دائم از نخ دندان استفاده کنید حساسیت‌های دندانی را از بین می‌برد باید حداقل یک‌بار در شبانه‌روز از نخ دندان استفاده کنید.

دندان‌ها دارای 5 سطح هستند که سه سطح آن توسط مسواک تمیز می‌شود. سطوحی که بین‌دندانی با مسواک زدن به‌هیچ‌عنوان تمیز نمی‌شود و میکروب‌هایی که عامل پوسیدگی دندان‌ها هستند در بین سطوح دندانی لانه می‌کنند.

آیا می‌دانید پوسیدگی دندان‌ها یک بیماری میکروبی است؟

می‌توان پوسیدگی را به این صورت تعریف کرد که تمام خصوصیاتی که بیماری‌های میکروبی دارند را دارا می‌باشد. تا میکروبی وجود نداشته باشد پوسیدگی به وجود نمی‌آید و با حذف میکروب از محیط دهان می‌توان جلوی پوسیدگی دندان‌ها را گرفت.

تجمع میکروب‌ها روی دندان پلاک میکروبی زردرنگی است که اگر تا چند روز مسواک نزنید روی دندان‌ها جمع می‌شوند. اگر این پلاکت‌ها از روی دندان‌ها پاک نشوند باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

برخی از افراد که به مطب دندان‌پزشکی می‌روند اعلام می‌کنند که دندان‌هایشان با فشار غذا خوردن می‌شکند ولی هیچ‌گونه علائم پوسیدگی در دندان‌هایمان دیده نمی‌شود،اما علت چیست؟

دندان‌هایی که سالم باشند به‌هیچ‌عنوان تحت‌فشار معمولی نمی‌شکنند زیرا بافت‌های عصبی دندان اطراف دندان ، مانع فشار زیاد به دندان می‌شوند.

هنگامی‌که دندانی در طی غذا خوردن بشکند، یعنی در زیر ناحیه شکسته شده پوسیدگی وجود دارد  و همین امر باعث می‌شود که زیر دندان‌ها خالی شوند، اکنون‌که زیر دندان‌ها خالی‌شده است مقاومت آن‌ها کم می‌شود و تحت‌فشار می‌شکنند.

این نوع پوسیدگی‌ها که در دندان‌ها به وجود می‌آید در مراحل اولیه مشخص نمی‌شوند و تا زیر دندان‌ها پیشرفت می‌کنند تا هنگامی‌که سطح‌رویی دندان‌ها تحت‌فشار نه‌چندان زیاد می‌شکنند. این نوع افراد دارای دندان‌های ضعیفی نیستند اما به دلیل استفاده نکردن از نخ دندان پوسیدگی در دندان آن‌ها پیشرفت کرده است.

این نوع پوسیدگی را می‌توان با استفاده از نخ دندان متوقف کرد.