تجهیزات پزشکی

کم هستند کسانی که سن بالای 25 سال داشته باشند و دندان های آن ها سفید و براق باقی مانده باشد.

طبق تحقیقاتی دندان ها و چشم ها اولین اجزایی از صورت هستند که در ابتدا ی ملاقات با افراد برای مخاطبان جلب توجه می کنند. (این روزها اغلب افراد به بینی توجه بیشتری نسبت به دندان ها دارند در حالی که طبق این تحقیقات دهان و دندان پس از چشم ها گیرا ترین جزء صورت هستند.)

به مرور زمان مواد غذایی مانند چای نوشابه های گاز دار ، کشیدن سیگار و ... باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند. برای بازگرداندن رنگ طبیعی دندان ها و سفید کردن آن ها از دو روش مختلف استفاده می شود:

1. لمینت:

لمینت دندان ها یا لامینت برای اصلاح طرح لبخند (تصحیح فاصله ی بین دندان ها، ترک خوردگی ها، شکستگی ها و غیره) استفاده می شود.

یکی از کاربرد های چشم گیر و بسیار مهم لامینت ، زیبا سازی و سفید کردن دندان ها است. لامینت ها اجزایی هستند که هم رنگ با دندان می باشند و بر روی دندان ها قرار می گیرند.

 لمینت ها دو نوع دارند:

لمینت سرامیکی:

این لمینت ها همانگونه که از نامشان مشخص است از جنس سرامیک (چینی) هستند و در مقایسه با نوع کامپوزیتی طبیعی تر به نظر می رسند و همچنین مقاوم تر هستند. هزینه ی استفاده از این نوع در مقایسه با نوع کامپوزیتی بیشتر می باشد.

لمینت  کامپوزیتی:

کامپوزیت ها در رنگ های مختلفی یافت می شوند و در مقایسه با نوع سرامیکی ارزان تر هستند و همچنین به کار گیری آن ها نیاز به تراش دادن کمتری روی دندان ها دارد.

2. بلیچینگ:

در این روش ،پراکسید هیدروژن ماده ای است که رنگدانه های ایجاد شده یا رسوب کرده بین هرم های مینایی دندان را از بین می برد. برای اعمال این ماده که کار اصلی بلیچینگ دندان را انجام می دهد دو روش وجود دارد:

روش اول: بلیچینگ خانگی:

در این روش دندان پزشکتان از دندان های شما قالب گیری می کند و دو تری شفاف به شما می دهد.  ابعاد این تری ها کمی بزرگ تر است تا فضای کافی برای موادی که باید بر روی دندان هایتان قرار دهید باقی بماند. پزشک شما این ماده ی سفید کننده و میزان و مدت زمان مصرف آن را نیز برای شما تعیین می کند.

بلیچینگ دندان

روش دوم: بلیچینگ دندان در مطب

در این روش نیز با حفاظ هایی لثه های شما محافظت می شوند و مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندان های شما قرار می گیرند. برخی از این مواد برای فعال شدن و واکنش نشان دادن نیاز به نور و یا گرما دارند اما در هر صورت تفاوتی بین آن ها وجود ندارد.

تجهیزات پزشکی در شیراز

هزینه ی بلیچینگ در خانه با بلیچینگ در مطب کمی با هم تفاوت دارند. اگر می خواهید در زمان کوتاه تری به نتیجه برسید ما روش دوم را به شما پیشنهاد می کنیم و اگر می خواهید تاثیر درمان و سفیدی دندان هایتان برای مدت زمان طولانی تری باقی بماند از روش خانگی استفاده کنید.

 

بسیاری از پزشکان برای نتیجه گیری بهتر استفاده از  هر دوی این روش ها را پیشنهاد می کنند.

در نظر داشته باشید که پس از سفید کردن دندان ها اگر به خوردن نوشیدنی هایی که مواد رنگی زیادی دارند یا کشیدن سیگار یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ادامه دهید مجدداً رنگ دندان هایتان مانند قبل خواهد شد.

توجه: برخی از پزشکان معتقدن که انجام بلیچینگ به صورت سالی یک بار می تواند زیبایی و سفیدی دندان ها را حفظ کند.