تجهیزمد

با بالا رفتن سن توانایی جذب ویتامین 12B توسط بدن کاهش می یابد.

در سنین 40 تا 59 سال از میان هر 100 خانوم حداقل 4 نفر به کمبود ویتامین 12B مبتلا هستند.

اما افزایش سن تنها دلیل بروز کمبود ویتامین B12 نیست. اجتناب از خوردن گوشت، مصرف داروهایی مانند متفورمین (در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یا سندرم تخمدان پلی کیستیک) یا بعضی از داروهای رایج سوزش سر دل نیز از دیگر دلایل ایجاد این عارضه می باشند.

در این جا به نشانه های رایج کمبود این ویتامین اشاره می کنیم:

 خستگی

تجهیزات پزشکی در شیراز

آیا حتی اگر در شب 8 ساعت خوابیده باشید، باز هم در ظهر بسیار خواب آلود و کسل هستید؟

Lisa Cimperman RD، سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی می گوید: خستگی یکی از اولین نشانه های کمبود B12 است. بدن شما برای ساخت گلوبول های قرمز خون نیاز به ویتامین دارد. این گلبول های قرمز خون اکسیژن را با خود حمل می کنند و به ارگان های مختلف بدن می رسانند. اگر شما با کمبود ویتامین B12 مواجه باشید این گلبول های قرمز به اندازه ی کافی تولید نمی شوند و شما احساس خمودگی و کسلی خواهید کرد.

البته احساس کسلی و خستگی مداوم یک نشانه ی بسیار کلی محسوب می شود و اگر شما به پزشک مراجعه کنید و تنها از اینکه در بیشتر روز خسته هستید شکایت کنید به احتمال زیاد پزشک شما تعدادی سوال دیگر نیز از شما خواهد پرسید و پس از بررسی معاینات ممکن است تشخیص داده شود که مشکل شما کمبود ویتامین B12 نبوده است.

هر وسیله ی سبکی به نظر شما بسیار سنگین است.

تعمیرات دستگاه های پزشکی

اگر اکسیژن کافی از گلبول های قرمز خون دریافت نشود، ماهیچه های شما بسیار شل و سست می نمایند.

ممکن است مستحکم نبودن ماهیچه های شما به دلیل ورزش نکردن باشد اما در نظر داشته باشید که کمبود ویتامین B12 نیز می تواند یکی از دیگر عوامل این مشکل باشد.

 

تجربه هایی عجیب و غریب

نشانه های کمبود ویتامین B12

Melanie Karmazin، 44 ساله، که کمبود ویتامین B12 برای او تشخیص داده شده است می گوید: "من احساس می کردم که جریان برق و الکتریسیته از سر تا پاهایم جریان داشت."

دیگر بیماران از احساس سوزن سوزنی شدن برخی اندام ها و نیز بی حسی شکایت می کنند. تمامی این مشکلات ناشی از تخریب عصب به دلیل عدم وجود اکسیژن کافی در سلول ها است.

آیا کلیدهای خود را در یخچال قرار داده اید؟!

اگر مثلاً نام خواهر زاده ی خود را با کمی تاخیر به یاد می آورید ممکن است در ابتدا کمی نگران شوید و این را یک نوع آلزایمر زودرس تلقی کنید، در حالی که در بسیاری از موارد اشکال اصلی کمبود ویتامین B12 است.

احساس گیج بودن، غمگین بودن بی دلیل، گرسنگی مکرر و سرگیجه

اگر بی دلیل افسرده هستید، در هنگام راه رفتن یا از پله بالا رفتن سرگیجه می گیرید و یا مکرراً احساس گرسنگی می کنید ممکن است کاهش سطح B12 در بدنتان دلیل بروز این دست مشکلات باشد.

پوست رنگ پریده

اگر چهره ی شما به زردی می زند و پوستی رنگ پرده دارید ممکن است علت آن کمبود B12 باشد. کاهش سطح این ویتامین باعث افزایش بیلروبین می شود که خود عامل زرد شدن رنگ پوست است.

زبان بسیار صاف و قرمز

کمبود ویتامین بی

کاهش سطح ویتامین B12 باعث از دست دادن پاپیل های روی زبان (پرز های کوچک روی زبان) می شود. از آن جا که این ها پایانه های چشایی محسوب می شوند اگر تعداد زیادی از آن ها را از دست دهید دیگر طعم غذاها را نمی توانید به خوبی تشخیص دهید.

درواقع علت کاهش وزن زیاد در اکثر بیمارانی که با کمبود شدید این ویتامین مواجه هستند این می باشد که دیگر غذاها به اندازه ی سابق در دهان آن ها خوش مزه به نظر نمی رسد.