معرفی انواع لیفت نخ

لیفت با نخ یکی از روش‌های جوان‌سازی صورت است که در بسیاری از کشورهای جهان محبوبیت دارد. ازاین‌روش جهت رفع اکثر مشکلات پوست استفاده می‌کنند. در طی عمل لیفت با نخ، چین‌وچروک‌ها و بخش‌های افتاده‌ی پوست لیفت و خط فک اصطلاح می‌شود تا فرد ظاهری جوان‌تر داشته باشد.

نحوه‌ی عمل:

در عمل لیفت، پزشک نخ‌ها را زیرپوست قرار می‌دهد این کار باعث تحریک رشد کلاژن می‌شود. در برخی مواقع برای لیفت بیشتر پوست، نخ‌ها به یکدیگر تابیده می‌شوند. نتایج عمل لیفت حدود 1 الی 2 هفته پس از انجام عمل قابل‌مشاهده است. همچنین نتایج نهایی به مدت 1 تا 2 ماه پس از عمل زمان نیاز دارد.

انواع نخ لیفت چیست؟

چندین نوع نخ با ویژگی‌های مختلف جهت عمل لیفت در بازار وجود دارد.

نخ PDO پلی‌دی‌اکسانن:

این نخ، دارای ساختاری ظریف و قابل‌جذب می‌باشد. پس از قرار گرفتن نخ‌ها در صورت، جریان خون اطراف محل موردنظر افزایش می‌یابد سپس رشد کلاژن آغاز می‌شود. این نخ‌ها پس از گذشت 6 ماه جذب می‌شوند اما نتایج لیفت نهایتاً تا 2 سال ماندگاری دارد.

نخ سیلوئت:

برای تولید این نمونه نخ‌ها، پزشک نخ‌های PDO را دو بار به یکدیگر تابیده تا ساختاری مخروطی شکل در بخش‌های مختلف آن ایجاد شود. نخ تولیدشده‌ را سیلوئت می‌نامند.

نخ دندانه‌دار:

این نخ دارای ساختاری نسبتاً ضخیم با دندانه‌های شیب‌دار است. در هنگام فرایند درمان، دندانه‌های این نوع نخ، در بافت‌های زیرپوست قرار می‌گیرد و آن را لیفت می‌کند. از مزایای نخ دندانه‌دار PDO به‌مرور جذب شدن آن است و پس از گذشت 6 ماه اثری از آن زیرپوست باقی نخواهد ماند.

معرفی انواع لیفت نخ

 استفاده از نخ PDO:

پس از عمل جوان‌سازی پوست این امکان وجود دارد که صورت کبود شود اما پس از گذشت 7 الی 10 روز کبودی از بین خواهد رفت. اگر در هنگام عمل، به عصب صورت آسیب وارد شود، پوست ورم خواهد کرد و بی‌حس می‌شود و البته باید گفت عارضه‌ی جانبی نیز پس از 2 روز از بین می‌رود. درنهایت باید گفت لیفت با نخ PDO ماندگاری کوتاه‌مدتی دارد.

نخ سیلیکون:

این نخ غیر قابل‌جذب بوده و در طول آن گره‌هایی ریزی وجود دارد. ماندگاری عمل جوان‌سازی با نخ‌های سیلیکون دائمی می‌باشد و اگر مشکلی پیش نیاید، نیاز به خارج کردن آن از پوست نمی‌باشد. اما اگر شخص بیمار تصمیم بگیرد که عمل جراحی لیفت انجام دهد، باید نخ‌های سیلیکون را از پوست خارج نمود. نتایج حاصل از عمل به‌وسیله‌ی این نخ بین 3 الی 5 سال خواهد بود.

سیلیکون با حرارت ذوب خواهد شد بنابراین باید از تماس پوست با دمای بالا اجتناب نمود. این امکان وجود دارد که آثار نخ‌ها روی پوست تا یک ماه باقی بماند. عوارض جانبی آن به‌مرورزمان از بین خواهد رفت. نخ سیلیکون هنوز توسط FDA سازمان غذا و دارو آمریکا تائید نشده است.

نخ طلا:

نخ طلا همانند دیگر نخ‌های لیفت کاملاً جذب پوست می‌شود. اما برخلاف دیگر نخ‌ها از جنس طلا است و به همین علت باعث رشد کلاژن می‌شود. اگرچه طلا هیچ واکنش شیمیایی باپوست نخواهد داشت اما یک آلیاژ سنگین به شمار می‌آید. اگر مولکول‌های طلا وارد اُرگان‌‌های بدن شوند، می‌توانند باعث بیماری‌های خطرناکی شود. به همین دلیل باید از نخ لیفت طلا بااحتیاط استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال، ورود طلا به کلیه عملکرد آن را مختل کرده و می‌تواند موجب نارسایی آن می‌شود.

همچنین یکی از دلایل کم‌خونی وجود طلا در گردش خون است. علاوه بر این طلا رسانای خوبی برای گرما است به همین علت اگر پس از عمل لیفت، پوست صورت در معرض گرما قرار بگیرد، بافت‌های آن آسیب خواهند دید.

عمل لیفت با نخ طلا بسیار پیچیده و خطرناک است. ازاین‌رو بیماران قبل از انجام عمل، باید از خطرات و عوارض جانبی اطلاع داشته باشند.

معرفی انواع لیفت نخ

مراقبت‌های قبل از عمل:

از مصرف داروهای ضد انعقاد خون و مکمل‌های غذایی از 1 الی 2 هفته قبل از عمل، خودداری کنید. داروهایی مانند ویتامین E، داروهای مُسَکِن، آسپرین، داروهای ضدالتهابی و غیراستروئیدی از این گروه هستند.

قبل از عمل باید از وضعیت سلامت جسمانی خود اطلاع داشته باشید. درصورتی‌که به اختلال لخته‌ی خون یا زخم کلوئیدی مبتلا هستید یا به بی‌هوشی حساسیت دارید، این نوع عمل توصیه نمی‌شود.

مراقبت‌های پس از عمل:

تا 3 روز پس از عمل، باید از کمپرس یخ برای برطرف کردن ورم، استفاده کنید.

از کشیدن سیگار و مشروبات الکلی دوری‌کنید.

قبل از عمل، از ماساژ درمانی و همچنین از انجام هرگونه درمان پوستی نظیر لیزر که دمای پوست را افزایش می‌دهد، خودداری کنید.

استفاده از سونا و بخور دادن تا 1 ماه پس از عمل، ممنوع است.