میکرونیدلینگ چیست

میکرونیدلینگ به ترمیم آسیب‌های ساختاری پوست با روش تحریک مکانیکال گفته می‌شود. با این روش بافت تغییردیده و آسیب یافته بازسازی می‌شود. هدف از درمان میکرونیدلینگ بهبود عملکرد و ظاهر پوست و همچنین جوانسازی پوست می باشد. چند میلیون میکرو کانال در درم و اپیدرم با بهره‌گیری از سوزن‌های بسیار ریز طی فرایند میکرونیدلینگ ایجاد می‌شوند. امروزه درمان های جدیدی وجود دارند که وعده پوستی جوان‌تری را به افراد می‌دهد. سال‌هاست که بوتاکس نقشی اساسی در بخش ضد پیری افراد ایفا کرده است. درمان‌هایی مانند پر‌کننده‌ها و لیزرها نیز به عنوان روشی برای پوستی جوان‌تر فیلتر شدند. میکرونیدلینگ نیز به عنوان یک روش غیر تهاجمی برای داشتن پوستی جوان و مرطوب شناخته‌شده است.

میکرونیدلینگ:

در این روش با استفاده از دستگاه کوچکی که بر روی صورت و گردن شما کشیده می‌شود تا حفره‌هایی کنترل‌شده را ایجاد کند، این کار باعث می‌شود که پوست شما در حالت ترمیم قرار بگیرد. سوزن های این دستگاه‌ها بسته به نوع دستگاه، طولی بین 0.5 الی 3 میلی‌متر دارند و در مقایسه با یک سوزن سنتی بسیار ریزتر هستند. این دستگاه‌ها به‌اندازه کافی ظریف هستند تا بتوانند از آن‌ها در محدوده حساس دور چشم نیز استفاده کرد.

مزایای میکرونیدلینگ:

هنگامی که پوست‌‌ شروع به ترمیم خود می‌کند بدن شما می تواند به طور طبیعی تولید کلاژن و الاستین را افزایش می‌دهد و موجب فربگی پوست ‌شود. این روش به بهبود بافت پوست و کاهش اثر زخم‌ها و کشیدگی‌ها کمک کرده و همچنین پوست شما را جوان‌تر می‌کند.

میکرونیدلینگ چیست

درمان میکرونیدلینگ:

امکان دارد که ایده چرخش سوزن‌های کوچک بر روی پوست همانند شکنجه به نظر برسد اما روند این درمان با بی‌حس کردن صورت توسط یک کرم بی‌حسی موضعی که مدت زمان کمی اثر دارد صورت می‌پذیرد. درمان متناسب با نیازهای بیمار صورت می‌گیرد و نتیجه آن تنها چند ساعت قرمزی و ورم کم پوست است. هر چند امکان دارد این نشانه ها بسته به سطح تحمل شما یک یا دو روز طول کشیده و ممکن است خونریزی و کبودی جزئی نیز به همراه داشته باشید.

تعداد جلسات درمانی:

تعداد جلسات بسته به وضعیت پوست شخص بیمار دارد اما معمولاً 3 تا 5 جلسه در فاصله زمانی 4 الی 6 هفته خواهد بود و پس‌ازآن جلسات درمان ابقاء و نگهداری پوست نیز هر 6 الی 9 ماه می‌باشد. همچنین می‌توانید با استفاده از یک دستگاه خانگی نیز تاثیر درمان را بالاتر ببرید.

ابزارهای میکرونیدلینگ خانگی:

ابزارهای میکرونیدلینگ نیز همانند بسیاری از ابزارهای خانگی مشابه قدرت درمان تخصصی در مطب را ندارند، اما بدان معنا نیست که شما شاهد نتایجی نخواهید بود.

مزیت ویژه‌ای که استفاده از دستگاه خانگی دارد، کمک می‌کند تا ترکیبات داروهای حفاظت از پوست به لایه‌های عمیق‌تری از پوست نفوذ کند. پس از استفاده از دستگاهی همانند ابزار تحریک صورت GloPro و یا استفاده از یک دستگاه دستی مانند Swiss Clinic Micro Needle Roller، بهتر است بیشتر به سمت فرمول‌های هیدراته رفته تا از چیزهای آزاردهنده‌ای مانند رتینول یا ویتامین C استفاده کنید. همچنین از محصولاتی که اساس آن‌ها اسیدی است (مانند بنزیل پروکسید) اجتناب کنید.

میکرونیدلینگ چیست

دیدن نتیجه میکرونیدلینگ:

زمانی که افراد درمان‌های تخصصی در مطب را انجام می‌دهند، با توجه به اینکه بالا بردن میزان کلاژن و الاستین در غشاء میانی پوست (دِرمیس) زمان‌بر است، نتایج نهایی پس از 3 تا 12 ماه دیده می شوند. گرچه مانند اکثر درمان‌ها این مدت به خود فرد نیز بستگی دارد.

چه هنگام از میکرونیدلینگ باید اجتناب کرد؟

این درمان را می‌توان بر روی انواع پوست با هر رنگی انجام داد، گرچه افرادی که دارای عفونت‌های فعال مانند زرد زخم، آکنه فعال یا متورم یا رزاشیا در سطح پوست خود هستند باید از استفاده این روش دوری کنند. کسانی که دارای پوست‌های بسیار حساس، اگزمای حاد یا پوست‌های آفتاب‌سوخته هستند نیز نباید از این دستگاه استفاده کنند.