مراقبت پس از انجام عمل لیفت

پس از انجام عمل‌های زیبایی، همانند دیگر عمل‌ها نیاز به مراقبت‌های خاص خود دارد بنابراین رعایت کردن آن‌ها بسیار مهم هستند زیرا اگر دستورالعمل‌های مربوطه رعایت شوند، درد، عفوت و ورم را به حداقل می‌رسد. امروزه جراحی لیفت صورت یکی از قوی‌ترین روش‌ها برای جوان‌سازی صورت است که افراد انجام می‌دهند. از روش‌های جدید هیچ‌کدام نمی‌توانند به‌اندازه‌ی جراحی لیفت غبغب را از بین ببرند و همچنین افتادگی پوست گردن را برطرف کنند اما برای گرفتن نتیجه بهتر از جراحی لیفت، داوطلب باید به دوره‌ی نقاهت توجه کافی داشته باشد.

مراقبت‌های فوری پس از انجام عمل لیفت:

1. حداقل پس از گذشت 24 ساعت از عمل باید فردی بزرگ‌سال بیمار را همراهی کند و البته باید به این نکته نیز توجه کرد که استراحت پس از لیفت بسیار ضروری است.

2. پانسمان‌هایی که صورت و گردن را احاطه کرده‌اند تا 24 ساعت پس از عمل باقی خواهند ماند.

3. حدود 2 هفته پس از انجام عمل لیفت فرد بیمار در هنگام استراحت باید سر را بالاتر از سطح بدن قرار دهد و برای انجام این کار از صندلی تخت‌خوابشو و یا 2 عدد بالش می‌توان استفاده نمود. بهتر است در این زمان فرد بیمار به پشت بخوابد تا دو طرف صورت را بر روی بالش قرار ندهد.

4. بهتر است قبل از شروع درد از داروهای مسکن استفاده کنید.

5. فرد بیمار نمی‌تواند بلافاصله پس از انجام به کارهای روزمره خود ادامه دهد و به حداقل 7 الی 10 روز استراحت نیاز بنابراین بهتر است کارهای خود را از قبل و بعد از عمل به حداقل برسانید.

6. می‌توانید بر روی مناطق تحت درمان کمپرس سرد قرار دهید.

خونریزی:

برخی مواقع پس از انجام عمل امکان دارد خونریزی خفیف در محل زخم ایجاد شود که کاملاً طبیعی است، برای بهبود آن می‌توانید به رختخواب بازگردید، سر را بالا نگه‌دارید و کمپرس سرد را با فشار ملایم روی صورت و گردن قرار دهید. علت اصلی این نوع خونریزی‌ها، خم شدن، بلند کردن اشیا، سرفه کردن، عطسه کردن و سایر فعالیت‌های سنگین می‌باشد.

برای جلوگیری از خونریزی حدود 10 روز پس از عمل لیفت صورت باید از انجام فعالیت‌هایی که باعث بالا رفتن فشارخون می‌شوند، خودداری کنید.

همچنین از مصرف داروهایی که باعث افزایش فشارخون می‌شود، اجتناب کنید. به این نکته توجه کنید که حتی مصرف روزانه‌ی 1 عدد آسپرین بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث خونریزی شود. همچنین مصرف برخی گیاهان میزان خونریزی را افزایش می‌دهد به همین علت قبل یا بعد از عمل لیفت نباید استفاده شوند. مصرف سیر،  جنسینگ و مقادیر زیادی ویتامین E می‌تواند خونریزی را افزایش دهد.

مراقبت پس از انجام عمل لیفت

ورم:

تقریباً تمام عمل‌های جراحی هر چه قدر هم که جزئی باشد، مقداری ورم در اطراف بافت را موجب خواهند شد. شدت ورم پس از عمل برای افراد مختلف متفاوت است. این مقدار هنگامی بیشتر می‌شود که ماهیچه‌ها افتادگی زیادی داشته باشند. در برخی مواقع امکان دارد که یک سمت چهره‌ی شما از سمت دیگر متورم‌تر باشد، این اتفاق کاملاً رایج است و در طی چند هفته از بین خواهد رفت.

ورم در اطراف نواحی چشم، گونه، صورت، گردن و سینه کاملاً طبیعی است. این فرایند، درنتیجه‌ی واکنش طبیعی بدن به جراحی و درمان کامل بخش آسیب‌دیده به وجود می‌آید. البته ورم اطراف فک در مقایسه با دیگر مناطق بیشتر خواهد بود. همچنین میزان تورم آن در صبح پس از عمل به حداکثر خواهد رسید، البته این عارضه مشکلی جدی برای بیماران به وجود نمی‌آورد. البته باید اشاره‌کنیم که پس از لیفت، پوست صورت و گردن متورم خواهد شد و همچنین برای چند روز تغییر رنگ خواهد داد. همان‌طور که گفتیم ورم ایجادشده به‌مرور کاهش خواهد یافت. در ادامه به چند راهکار برای کاهش ورم اشاره خواهیم کرد:

1. قرار دادن کمپرس سرد بر روی نواحی جراحی‌شده. این کار را می‌توانید تا 3 روز پس از جراحی لیفت ادامه دهید. بعد از 72 ساعت نیز می‌توانید در معرض هوای سرد یا گرم قرار بگیرید.

2. به مدت 7 روز پس از انجام عمل نباید سرخود را خم‌کنید. همچنین باید از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید. انجام این کارها ممکن است موجب تشدید ورم، فشارخون و خونریزی شود.

3. از وارد شدن ضربه به‌صورت، سر و گردن خودداری کنید. از بغل کردن بچه‌های کوچک خودداری کنید و در هفته‌های اول پس از انجام لیفت تنها بخوابید.

4. 2 هفته پس از عمل، سر را با زاویه روی زمین قرار دهید. برای انجام این کار 2 یا 3 بالش بالای تشک قرار داده و روی آن بخوابید. سعی کنید سر را ثابت نگه‌دارید و به اطراف نچرخانید زیرا این کار باعث می‌شود تا بخیه‌های زیرپوست پاره شوند.

مراقبت پس از انجام عمل لیفت

رژیم:

پس از رفع بیهوشی عمومی، فرد بیمار باید مایعات و آب فراوان مصرف کنید. مصرف بالای پروتئین و داشتن رژیم غذایی منظم، پس از عمل، ضروری است. البته مصرف کافی آب مانع از حالت تهوع و استفراغ پس از عمل لیفت می‌شود.

فعالیت کم پس از عمل لیفت، می‌تواند موجب بروز یبوست شود و برای جلوگیری از این اتفاق باید میوه‌های خام و مایعات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

مراقبت از زخم‌ها:

محل زخم‌ها پس از عمل را باید 3 بار در روز با آب و صابون بشویید. این کار باید به‌آرامی انجام‌شده و سپس محل موردنظر خشک شود. پس‌ازاین کار می‌توانید محل زخم‌ها را با آب گرم و محلول هیدروژن پراکسید 50 درصد شستشو داده و سپس مقداری پماد آنتی‌بیوتیک بر روی آن‌ها اعمال کنید یا می‌توانید از وازلین استفاده کنید زیرا محل زخم‌ها نباید خشک یا پوسته‌پوسته شوند.