پاک سازی پوست

در طول شبانه‌روز، صورت شما تحت تأثیر عوامل بیرونی قرار می‌‏گیرد. تمیز کردن پوست، باعث می‌شود که گردوغبار، آرایش روزانه و سلول‌‏های مرده از صورتتان پاک شود و کمک می‌‏کند که پوستتان بتواند تنفس کند  و زنده و سالم بماند. بنابراین، تمیز کردن پوست را باید جزو یک عادت روزانه قرارداد. حتماً شب‌‏ قبل از خواب و همچنین صبح‌‏ بعد از خواب صورتتان را تمیز کنید تا چهره شما برای مدت‌زمان طولانی‌‏، جوان و سالم باقی بماند در ادامه چندین پاک‌کننده و ماسک که برای صورت مفید می‌باشد را بیان کرده‌ایم.

پاک‌کننده طبیعی برای پوست‌‏های چرب با سبوس گندم:

ابتدا یک قاشق سبوس گندم + دو قاشق چای‌خوری عسل را به دو قاشق آب گرم اضافه کرده و مخلوط‌کنید. بلافاصله آن را بر روی پوست صورت بمالید و سپس صورتتان را با آب ولرم بشویید. به‌منظور جلوگیری از سوزش پوست، این پاک‌کننده را بیش از یک یا دو بار در هفته استفاده نکنید.

پاک‌کننده‌‏ طبیعی با شیر و عسل (برای تمام پوست‌‏ها):

ابتدا یک قاشق سوپ‌خوری عسل + ۱ فنجان آب‌معدنی جوشیده + ۱ فنجان شیر نیم‌جوشیده مخلوط‌کنید. صورتتان را قبل از خواب با این محلول پاک‌کنید.

هم نرم‌‌کننده، هم پاک‌کننده:

اگر  داراب پوستی خشک  هستید احتمالا پس از هر بار شستن صورت روی پوست آن احساس کشیدگی می‌کنید در این مواقع شستن صورت با صابون بدترین کاری است که فرد می‌تواند انجام دهد.  می توانید به جای صابون با یک لوسیون پاک‌کننده ملایم آلودگی‌ها و آرایش را از صورت پاک کنید.

مواد لازم :

- 2 قاشق غذاخوری گلیسیرین

- 2 قاشق غذاخوری آب

- 2 قاشق غذاخوری شامپو بچه

- نصف فنجان روغن زیتون

تمام مواد  را در مخلوط کن بریزید و هم بزنید تا کاملا یکنواخت شود و حالت کرمی شکل پیدا کند. برای استفاده از این پاک‌کننده حدود ¼  آن را کف دست بریزید و به آرامی روی پوست صورت و گردن، پلک‌ها و مژه‌ها به مدت1 دقیقه ماساژ دهید. پس از آن یک لیف بسیار نرم یا پارچه‌ای حوله‌ای بردارید آن را زیر آب گرم گرفته و روی صورت بکشید تا تمام آرایش‌ها و آلودگی‌ها پاک شود، گرما باعث می‌شود تمام کثیفی‌ها و مواد آرایشی به خوبی از روی پوست پاک شود.

پاک سازی پوست

ماسک‌‏های صورت:

برای داشتن چهره‌ای سالم و درخشنده و کم شدن علائم پیری پوست، یک‌‏بار در هفته از ماسک‌‏های صورت استفاده کنید.

ماسک آب‌رسانی پوست:

2 قاشق سوپ‌خوری عسل + 2 قاشق سوپ‌خوری شیر را مخلوط کرده و مخلوط  را بر روی صورت و گردن خود پخش‌کنید و پس از 10 دقیقه با آب گرم بشویید.

ماسک تخم‌‏مرغ:

ابتدا یک قاشق چای‌خوری روغن‌زیتون + یک زرده تخم‌‏مرغ را به‌خوبی مخلوط کرده و استفاده کنید. آن‌ها به مدت 15 دقیقه روی پوست صورتتان نگه‌داشته و سپس با آب گرم بشویید. برای کامل شدن این ترکیب یک قاشق چای‌خوری عسل نیز می‌توانید به آن اضافه کنید.

ماسک مخصوص پوست چرب:

ابتدا 1 قاشق سوپ‌خوری خاک‌رس را با 1 عدد زرده تخم‌‏مرغ و 1 قاشق سوپ‌خوری آووکادوی خمیر شده مخلوط‌کنید. آن را بر روی گردن و صورت خود بمالید و از تماس آن با چشم‌‏ها خودداری کنید. پس از 10 دقیقه با آب ولرم بشویید. خاک رس، چربی‌‏های اضافی را برداشته و آن‌‏ها را پاک می‌‏کند. در‌‏حالی‌‏که آووکادو و زرده تخم‌‏مرغ پوست را آب‌رسانی و تغذیه می‌‏کنند.

ماسک ضد چروک و ضد سرماخوردگی:

ابتدا برگ‌‏های کاهو را شسته با پارچه‌‏ای خشک‌کنید و 5 دقیقه آن‌‏ها را در روغن‌زیتون داغ شده قرار دهید و سپس روی صورتتان قرار دهید. سپس صورتتان را آب گرم شسته و با حوله خشک‌کنید.

ماسک مخصوص پوست خشک:

1 قاشق سوپ‌خوری عسل +1 زرده تخم‌‏مرغ +1 قاشق چای‌خوری روغن بادام + 1 قاشق سوپ‌خوری ماست را با یکدیگر مخلوط‌کنید و بر روی صورتتان بمالید و از تماس با چشم‌‏ها خودداری کنید. پس از 10 دقیقه صورتتان را بشویید. عسل محرک پوست می‌‏باشد. تخم‌‏مرغ و روغن بادام داخل پوست نفوذ کرده و آب‌رسانی می‌‏کنند. ماست پوست را صاف‌کرده و منافذ آن‌ها می‌‏بندد.

ماسک برای پوست‌‏های حساس:

1 عدد موز را با 1 فنجان جوی جوشانده شده در شیر + 1 عدد تخم‌‏مرغ + 1 قاشق سوپ‌خوری عسل مخلوط‌کنید. مواد را به سمت گردش عقربه‌‏های ساعت بر روی پوست ماساژ دهید و اجازه دهید 15 دقیقه روی پوستتان بماند سپس با آب ولرم بشویید. جوی جوشانده شده، سرشار از ویتامین بوده و مواد معدنی صورتتان را تسکین می‌‏بخشد. موز دارای ویتامین A بوده و تخم‌‏مرغ دارای لیسیتین است و عسل pH طبیعی پوست را حفظ می‌کند.