الکساندرایت کندلا

در بسیاری از افراد به علت حساسیتی که دارند و یا عوامل دیگر استفاده از روش‌های اپیلاسیون با موم، الکترولیز یا دیگر روش‌های حذف موهای زائد باعث ایجاد لک، قرمزی یا فرورفتگی در سطح پوست می‌شود. اما انجام لیزر باعث کاهش دائمی موهای زائد در تمام نقاط بدن می‌شود. امروزه معروف‌ترین و بهترین دستگاه لیزر الکساندرایت شرکت آمریکایی کندلا است. این دستگاه بیش از هر دستگاه دیگری در کلینیک‌های معروف آمریکا استفاده می‌شود بدین علت که این دستگاه ازنظر میزان تأثیر، سرعت، کم بودن عوارض و کم بودن درد بی‌رقیب است.

این دستگاه سریع‌ترین نوع دستگاه لیزر بوده (در هر ثانیه 5 شات) و بهترین تأثیر و کم‌ترین عارضه را نیز دارد. مکانیسم اثر لیزر در رفع موهای زائد در پوست‌های مختلف برداشت موهای زائد به‌وسیله لیزر بر پایه جذب انتخابی نور نهاده شده است که در آن اشعه لیزر بدون آن‌که به سطح پوست آسیبی وارد کند وارد پوست شده و جذب فولیکول‌های مو می‌شود، در این حالت آسیب‌های بافتی در فولیکول مو در حداکثر میزان خود و دریافت محیطی در حداقل است. رنگ‌دانه ملانین در لایه اپیدرم پوست حتی در پوست‌های تیره بسیار کم و در مقابل به میزان بسیار زیاد در مو تجمع یافته است، بنابراین ملانین بهترین و مهم‌ترین ماده بیولوژیکی هدف برای به‌کارگیری جذب انتخابی لیزر برای رفع موهای زائد است (به همین علت هیچ دستگاه لیزری روی موهای سفید اثر ندارد). هر چه موهای فرد تیره‌تر و کلفت‌تر باشد تأثیر لیزر بیشتر است لذا اکثر لیزرها روی موهای بور و کم‌رنگ تأثیرات کمتری دارند.

بهترین نتایج از انجام لیزر برای افراد باپوست روشن و دارای موی سیاه و ضخیم به دست می‌آید. ثابت‌شده که با یک جلسه لیزر درمانی حدود 10 الی 40 درصد و با سه جلسه لیزر درمانی حدود 30 الی 60 درصد موها کاهش خواهد یافت. همان‌طور که گفتیم لیزر بر روی موهای سفید، بور و کرکی اثری ندارد. هیچ دستگاه لیزری نمی‌تواند به‌طور کامل موهای زائد بدن را برای همیشه از بین ببرد و هدف از درمان، کاهش طولانی‌مدت تراکم موها، کاهش سرعت رشد و کاهش ضخامت مو خواهد بود.

تعداد جلسات درمان:

تعداد جلسات درمانی به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که در مشاوره با پزشک تا حدودی مشخص می‌شود مثلاً لیزر موهای صورت بیشتر از ناحیه زیر بغل طول می‌کشد و در کل به‌طور متوسط 3 الی 7 جلسه درمان نیاز است اما این امکان وجود دارد که دوره‌ی درمان کمتر یا بیشتر طول بکشد و در صورت وجود زمینه اختلالات هورمونی درمان به درازا می‌کشد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که روز قبل از مراجعه برای انجام لیزر ناحیه درمان Shave شده باشد و در صورت وجود سابقه تب‌خال از دو روز قبل قرص آسیکوویر استفاده نمایید.

فواصل درمانی لیزر در افراد:

فواصل مراجعه افراد برای از بین رفتن موهای زائد صورت حدود 4 هفته و برای دیگر اندام‌ها حدود 6 الی 8 هفته می‌باشد حداقل 4 الی 6 جلسه انجام لیزر برای نواحی فوق الزامی می‌باشد و پس از انجام هر جلسه لیزر بخشی از موهای زائد از بین می‌رود و بخشی از موها کوتاه، روشن و نازک و رشدشان کند می‌شود البته قسمتی از موهای زائد باقی می‌مانند. به دلیل آنکه تمام موها دریک فاز رشد نمی‌کنند، تعداد جلسات متعددی برای انجام لیزر نیاز است و با توجه به این‌که فازهای رشد در، نواحی مختلف متفاوت است نیاز به تعداد دفعات متعدد می‌باشد.

الکساندرایت کندلا

دستگاه الکساندریت کندلا:

خصوصیات منحصربه‌فرد این دستگاه قابل تنظیم بودن طول‌موج و میزان انرژی آن است. طول‌موج 755 نانومتر بهترین طول‌موج در درمان موهای زائد است. پالس دیوریشن متغیر بوده و هندپیس ها با اندازه‌های مختلف درمان را برای موهای زائد کلفت و نازک در تمامی تایپ‌های پوستی از تیره تا روشن امکان‌پذیر می‌سازد.

عوارض انجام لیزر:

محققان ثابت کرده‌اند استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد نسبتاً بی‌خطر است. پالس‌های لیزر انرژی ثابتی دارند به همین علت شانس ایجاد اسکار وجود ندارد یا احتمال وجود داشتن آن بسیار کم می‌باشد.

در برخی موارد خاص بر روی پوست افراد دلمه بسته می‌شود که می‌توان توسط یک نرم‌کننده ملایم این مشکل را درمان نمود همچنین در برخی مواقع فرد باید آنتی‌بیوتیک مصرف کند. پس از عمل لیزر موهای زائد پوست قرمز و گاهی متورم می‌شود البته این امر عادی می‌باشد و پس از 2 الی 3 ساعت رفع می‌شود که می‌توان از مرطوب‌کننده ها استفاده کرد.

رعایت کردن برخی نکات پس از انجام لیزر:

احتمال ایجاد فولیکولیت در محل درمان پس از ورزش و تعریق شدید وجود دارد که این خطر با شنا کردن و استفاده از گرم‌کننده در محل درمان افزایش می‌یابد. اگر شدت لیزر موهای زائد مناسب باشد تغییرات گذاری رنگ‌دانه‌های پوست ازجمله هیپوپیگمانتاسیون بروز نمی‌کند. این عارضه در بیمارانی که رنگ پوستی تیره‌تر دارند یا اخیراً برنزه کرده‌اند شایع‌تر است. تغییرات رنگ‌دانه‌ای دائم به در همه بیماران به‌جز آن‌هایی که پوست تیره دارند دیده می‌شود. اسکار در محل درمان ایجاد نمی‌شود مگر این‌که فرد عفونت باکتریال پس از درمان داشته باشد. کک‌ومک‌ها در حین درمان از بین می‌روند خال‌کوبی‌ها نیز کم‌رنگ می‌شوند.

الکساندرایت کندلا

نکات مهم:

بهتر است از رفتن به استخر به‌خصوص استخرهای عمومی که کلر زیاد دارند حداقل به مدت 2 روز پرهیز کرد. همچنین افراد نباید به مدت یک هفته در معرض نور آفتاب طور مستقیم قرار بگیرند.

 وجود اختلالات هورمونی و علائمی مانند نامنظمی در سیکل قاعدگی، ریزش موی سر، جوش‌های مکرر، همچنین مصرف برخی از داروها که منجر به رویش موهای زائد می‌شوند مانند کورتون ها و هورمون‌ها و مینوکسیدیل ها می‌تواند در روند درمان تأثیر داشته باشند.

آیا افراد دارای پوست سبزه می‌توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند:

افرادی که پوست سبزه دارند قادر به استفاده از انجام لیزر هستند زیرا تنظیمات این دستگاه متفاوت و متناسب با تنوع رنگ پوست قابل تنظیم است.