کامپوزیت دندانی چیست

داشتن دندان‌های زیبا تأثیر فوق‌العاده‌ای بر روی چهره افراد دارد و لبخند زیبای باعث جذابیت چهره می‌شود. بسیاری از افراد امروزه برای زیباتر شدن و یکدست شدن رنگ و فرم دندان‌هایشان از کامپوزیت دندان استفاده می‌کنند.

کامپوزیت دندانی:

موادی است که امروزه در دنیای دندانپزشکی بسیار پرکاربرد می‌باشد. کامپوزیت دندان موادی خمیر مانند است که پزشک با استفاده از آن دندان‌های پوسیده، شکسته، ترک‌خورده یا سیاه شده را ترمیم می‌کند.

کامپوزیت ونیر دندان:

کامپوزیت ونیر نوعی از کامپوزیت دندان است که کاربرد زیبایی فراوانی دارد و از آن برای قسمت جلویی دندان‌هایی که دچار فاصله شده‌اند و یا دچار لب‌پریدگی شده‌اند به کار می‌رود.

با استفاده از درمان ونیر کامپوزیت باعث زیباسازی دندان و سفید کردن دندان می‌شود حتی بدون هیچ نوع تراشی بر روی دندان، همچنین در این روش به دندان‌ها آسیبی وارد نمی‌شود، گاهی اوقات به این روش “ارتودنسی فوری” نیز گفته می‌شود.

مواد کامپوزیت از ترکیب ذرات فیلر به وجود آمده و به همین علت دارای مقاومت بالایی می‌باشد. کامپوزیت ونیر از ترکیبی خمیری مانند تشکیل‌شده که با امواج نوری با طول‌موج خاص سفت می‌شوند و ظاهری زیبا به افراد می‌بخشند.

کامپوزیت‌های نسل جدید به‌جز اینکه استحکام بالایی دارند فاقد تخلخل بوده و بسیار عالی پولیش می‌شوند و همچنین دارای طول عمر بیشتری است. ونیرها از مواد همرنگ دندان ساخته‌شده‌اند که می‌تواند رنگ دندان‌های تغییر رنگ یافته را اصلاح می‌کنند و ایرادهای دندان را برطرف کند.

بهترین زمان استفاده از کامپوزیت دندان:

همان‌طور که در مطالب بالا گفتیم از کامپوزیت دندان برای ترمیم پوسیدگی‌های دندانی و یکدست شدن رنگ و فرم دندان‌ها استفاده می‌کنند.

کامپوزیت دندانی چیست

 در چه زمان افراد نمی‌توانند از کامپوزیت دندانی استفاده کنند؟

کامپوزیت ازنظر اکلوژن بدین معنا که (طرز قرار گرفتن دو فک و دندان بر روی یکدیگر) برای فرد صلاح نباشد روش ارتودنسی به او پیشنهاد می‌شود.

چگونه می توان از کامپوزیت‌ها در زیبایی دندان بهره گرفت؟

در برخی مواقع مراقبت نکردن صحیح از دندان باعث از بین رفتن زیبایی آن‌ها می‌شود به‌گونه‌ای که رنگ و فرم دندان‌ها تغییریافته و یا به علت خوردن مواد غذایی سفت دندان‌ها لب پر می‌شوند، در این‌گونه موارد پزشک با روش کامپوزیت ایرادهای دندانی نظیر رنگ دندان، اندازه و فاصله نامناسب آن‌ها را درست می‌کند.

بهترین برند کامپوزیت دندان:

بهترین برند کامپوزیت به ترتیب کامپوزیت ایویکولار آی پی اس، کامپوزیت کازمادنت و اولترادنت است و بهترین دیسک های پرداخت و پالیش که در استحکام و رنگ‌پذیری دندان بسیار اهمیت دارند، دیسک کازمادنت در رنگ‌های مختلف و بیسکو است.

دوام کامپوزیت:

دوام کامپوزیت دندان بسیار بالا است اما احتیاج به مراقبت نیز دارد و فرد باید موارد بهداشتی و نیز اصول تغذیه‌ای را رعایت کند تا بتواند عمر کامپوزیت‌ها بیشتری داشته باشد.

نحوه مراقبت از دندان‌های کامپوزیت شده:

باید صورت مرتب مسواک بزنید.

استفاده از نخ دندان.

خوردن مواد غذایی سفت باعث آسیب و سابیدگی کامپوزیت می‌شود.

پس از نوشیدن چای و قهوه و یا خوراکی‌های دارای مواد رنگی دندان را مسواک کنید، زیرا کامپوزیت‌ها نیز خاصیت رنگ‌پذیری دارند و دچار تغییر رنگ می‌شوند.

کامپوزیت دندانی چیست

عوارض و معایب کامپوزیت دندان:

اگر دندان‌ها در کامپوزیت دندان تراشیده شوند مینای دندان آسیب خواهند دید. از اصلی‌ترین عوارض کامپوزیت دندان تورم و آسیب لثه است که درزمانی اتفاق می‌افتد که کامپوزیت خوب بر روی دندان قرار نگرفته باشد.

آیا کامپوزیت دندان‌درد دارد؟

انجام این روش معمولاً بدون ناراحتی است بااین‌حال دندان‌پزشک ابتدا یک ژل بی‌حسی را در ناحیه تزریق اعمال می‌کند تا شما سوزن را احساس نکنید.

مراحل انجام کامپوزیت دندان:

برای روکش ونیر کامپوزیت دندان‌پزشک ابتدا دندان‌ها را تمیز می‌کنند و جرم‌گیری می‌نماید تا سطحی تمیز برای کار گذاشتن روکش ونیر داشته باشد؛ سپس دندان‌ها را خشک کرده تا از هرگونه رطوبت یا بزاق پاک می‌کند تا عملکرد مواد باندینگ مختل نشود.

سپس سطح جلوی دندان‌ها به‌وسیله مواد اسیدی متخلخل می‌شود تا به چسبیدن ونیر کامپوزیت به سطح دندان کمک کند و درنهایت مواد باندینگ مخصوص (چسب) را بر روی سطح دندان استفاده می‌کنند و مواد کامپوزیت روی دندان قرار می‌گیرد.