فیلر صورت

فیلرهای صورت محصولاتی مانند هیالورونیک اسید، کلاژن، کلسیم هیدروکسیل آپاتیت هستند که با کاهش و یا از بین بردن چین‌وچروک‌ها و فرورفتگی‌های صورت، برجسته کردن لب‌ها و پر کردن حجم بافت‌های نرم از طریق تزریق‌، صورت را جوان‌تر می‌کنند. با بالاتر رفتن سن پوست افراد نسبت به چین‌وچروک‌ها و افتادگی‌ها حساس‌تر می‌شود. سال‌ها در معرض آفتاب بودن و حرکت ماهیچه‌های صورت (مانند پلک زدن، جویدن، خندیدن) باعث ازکارافتادگی بافت‌های پوست می‌شود. هرچند که این درمان‌ها دائمی نیستند و نیازمند تکرار می‌باشند. برخی از فیلرها همراه با درمان‌های جوان‌سازی دیگر صورت مانند تزریق بوتاکس استفاده می‌شوند. جراح با ارزیابی نیازهای شما یک یا چند درمان موردنیاز را به بیمار توصیه خواهد کرد.

فیلرهای صورت یک راه‌حل موقتی هستند که با چند تزریق‌ کوچک در نواحی خاص صورت انجام می‌پذیرد. انواع مختلف فیلرهای صورت وجود دارد که هرکدام برای یک یا چند هدف مختلف مانند کاهش چین‌وچروک‌ها و ضخیم کردن لب‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. فیلرهای صورت چین‌وچروک‌ها و فرورفتگی‌های صورت افرادی که چربی و کلاژن خود را در طول زمان ازدست‌داده‌اند، پر و حجیم می‌کند. هیالورونیک اسید یک ماده فیلر طبیعی در بدن است. صورت کم‌کم شروع به از دست دادن حجم خود می‌شود و عواملی مانند فروافتادگی‌های عمیق خطوط بینی و لب، افتادگی چانه، لاغرتر شدن لب‌ها و افتادگی گوشه‌های آن، همگی باعث می‌شوند تا چهره پیر به نظر برسد. فیلرهای هیالورونیک اسید مانند رستیلن و یوودرم دقیقاً در زیر این فرورفتگی‌ها و چین‌وچروک‌ها تزریق می‌شوند تا حجم ازدست‌رفته‌ را پر کنند و باعث ایجاد ظاهری جوان‌تر شوند. فیلرهای پوستی می‌توانند برای نواحی مختلف مانند خطوط بالایی لب، خطوط نامتقارن دور لب، ضخیم سازی لب و موارد زیبایی دندان‌پزشکی مانند ایجاد یک قاب زیبا در دور دندان‌ها، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

فیلر صورت

در ادامه دو نمونه از شناخته‌شده‌ترین و بهترین فیلرهای پوستی را بیان کرده‌ایم:

فیلر صورت رستیلن: یک ژل قابل‌تجزیه حیوانی است که از هیالورونیک اسید ساخته‌شده. رستیلن یک فیلر پوستی بافت نرم است که از طریق تزریق‌های کوچک به پوست حجم داده و فرورفتگی‌ها و چین‌وچروک‌ها در ناحیه دور دهان و چشم را هموارتر می‌کند.

فیلر صورت یوودرم: این ماده از ژل هیالورونیک اسید ساخته‌شده است؛ یوودرم یک ماده طبیعی می‌باشد که در پوست تولیدشده و به حجم و هیدراته شده آن کمک می‌کند. این ماده چین‌وچروک‌ها و فرورفتگی‌های صورت را از معتدل تا شدید به‌طور موقت اصلاح می‌کند. یووردم توسط Allergan ساخته‌شده، افرادی که سازندگان بوتاکس نیز هستند.

معرفی چند فیلر پوستی کمتر شناخته‌شده:

اسکالپترا (Sculptra): دارویی تزریقی می‌باشد که از اسید پلی لاکتیک ترکیبی موجود در میکروسفِر‌ها ساخته‌شده است. اسکالپترا اولین داروی تزریقی است که به‌منظور ترمیم حجم ازدست‌رفته صورت (اصلاح لیپوتروفی) در افراد مبتلابه HIV استفاده‌شده است و مورد تأییدیه FDA می‌باشد.

هیلافرم (Hylaform): این نوع فیلر پوستی چین‌وچروک‌های معتدل تا شدید اطراف بینی را پر می‌کند. هیلافرم به‌صورت شیمیایی از هیالورونیک اسید گرفته می‌شود و جهت هموار کردن سطح پوست طراحی‌شده است.

کلاژن (Zyplast / Zyderm): یک فیلر پوستی بافت نرم است که از پوست پالایش‌شده گاو ساخته‌شده است و برای پر کردن چین‌وچروک‌ها، خطوط چهره و اثرات زخم‌ها استفاده می‌شود. کلاژن یک پروتئین طبیعی در بدن افراد است که قسمت‌های مختلف بدن مانند پوست، تاندون‌ها و رباط‌ها را پشتیبانی می‌کند و نهایتاً جذب بدن می‌شود.

رادیسه (Radiesse): نوعی فیلر پوستی ترکیبی است که از کلسیم هیدروکسی آپاتیت ساخته‌شده و برای اصلاح چین‌وچروک‌ها و فرورفتگی‌های معتدل تا شدید به کار می‌رود. این ماده تزریقی فیلری با طول عمری بیشتر است زیرا بدن با تشکیل کلاژن در اطراف میکروسفِر‌ها به نواحی تزریقی حجم می‌دهد.

کاپتیک (Captique): برای پر کردن چین‌وچروک‌ها و فرورفتگی‌های معتدل تا شدید در اطراف بینی و دهان مورداستفاده قرار می‌گیرد. این فیلر بافت نرم به نواحی مشخصی از صورت حجم می‌دهد و از هیالورونیک اسید غیر حیوانی گرفته می‌شود.

فیلر صورت

مدت‌زمان تزریق فیلر پوست:

میانگین مدت‌زمان تزریق فیلرها بین 10 الی 20 دقیقه در هر جلسه است که این زمان به خود فرد و ناحیه تحت درمان بستگی دارد.

برخی از عوارض جانبی متداول استفاده از این روش عبارت‌اند از: واکنش آلرژیک، کبودشدن محل تزریق، بی‌حسی و سرخی موقت، ورم، درد و رنگ‌پریدگی.

تزریق فیلرهای پوستی دارای دوره نقاهت بسیار کم بوده و این اجازه را به بیماران می‌دهد تا بتوانند بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های روزانه و روند طبیعی زندگی خود بازگردند. البته هنوز هم به افراد دستورالعملی مبنی بر عدم داشتن فعالیت شدید و عدم قرار گرفتن در معرض نور و گرمای شدید آفتاب داده می‌شود.

دستاورد فیلرهای تزریقی پوست:

به‌طورکلی دستاورد اکثر فیلرهای تزریقی صورت موقتی است که معمولاً بین چند ماه تا یک سال ماندگاری دارند. البته این به نوع فیلرهای صورت یا فیلرهای تزریقی مورداستفاده بستگی دارد. برای به دست آوردن نتایج بهتر برگزاری جلسات درمانی اضافی لازم است. درمان از طریق فیلر صورت یا فیلرهای تزریقی نیازمند مجموعه‌ای از تزریق‌های ریز در زیر سطح پوست (سطوح پوستی و زیرپوستی) است. میزان استفاده از فیلرهای صورت به عمق و سایز مشکل پوستی یا چین‌وچروک بستگی دارد.