مقایسه درماپن و درمارولر

پوست جزو خارجی‌ترین لایه بدن می‌باشد به همین علت در معرض شرایط محیطی قرار می‌گیرد و درنتیجه هر اتفاقی امکان دارد پوست را تحت تأثیر قرار دهد، زیبایی پوست برای تمام افراد اهمیت زیادی دارد. با پیشرفت علم درزمینهٔ پزشکی، روش‌های درمانی زیادی برای بهبود سلامت پوست اختراع‌شده است که مهم‌ترین ویژگی این روش‌ها، تأثیر آن‌ها در جوان‌سازی و زیبایی پوست است.

 با افزایش سن، پوست افراد کم‌کم طراوت خود را ازدست‌داده و چروک‌هایی در صورت پدیدار می‌شود، هرچند چروک شدن پوست در افراد مسن دیده می‌شود اما ناگفته نماند که برخی مواقع افراد جوان نیز به دلیل شرایط زندگی امکان دارد شادابی پوست خود را از دست بدهند و به همین علت باعث می‌شود که افراد در هر موقعیتی، برای رفع عوارض پوستی، به دنبال روش‌های درمانی باشند. در میان تمام روش‌های نوین امروزی که در بازار موجود است، میکرونیدلینگ روش بسیار مؤثر در جوان‌سازی پوست است که متناسب با نوع پوست، نوع عارضه پوستی و تشخیص پزشک مورداستفاده قرار می‌گیرد. اساس کار میکرونیدلینگ، تحریک پوست برای ترشح کلاژن است، کلاژن مهم‌ترین ماده پوستی درترمیم پوست و جوان‌سازی آن است.

مقایسه دستگاه‌های درماپن و درمارولر:

امروزه یکی از بهترین روش‌های کلاژن سازی دنیا میکرونیدلینگ می‌باشد که با دستگاه‌هایی به نام درمارولر و یا درماپن انجام می‌شود.

مقایسه درماپن و درمارولر

دستگاه درمارولر چیست؟

دستگاه درمارولر ابزار سنتی و غیرحرفه‌ای میکرونیدلینگ است که از یک غلطک چرخان تشکیل‌شده و دورتادور این غلطک، تعداد زيادی سوزن‌های ريز و تيز، قرارگرفته است که بر اساس عمق نفوذ موردنیاز در اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شود، کوتاه‌ترین این سوزن‌ها 0/15 میلی‌متر و بلندترین آن‌ها 2/5 میلی‌متر می‌باشد. هر چه سوزن بلندتر باشد عمق نفوذ بیشتر و درنتیجه درمان مؤثرتر و تهاجمی‌تر خواهد بود. انتخاب اندازه سوزن بر اساس موضع عمل و نوع درمان نیز متفاوت است اما در اکثر موارد سایزهای متوسط (1/5 الی 2 میلی‌متر) برای درمان‌های معمولی انتخاب و استفاده می‌شود.  با حركت غلطک روی پوست، سوزن‌ها در محدوده میلی‌متری در پوست فرو می‌روند و بدین‌صورت باعث تحريک پروسه healing و شروع سنتز كلاژن و الاستين در غشاء ميانی پوست می‌شوند. قبل از استفاده از دستگاه درمارولر باید پوست ضدعفونی شود و کاملاً تمیز باشد. همچنین بهتر است ابتدا به مدت 20 دقیقه از کرم‌های بی‌حسی موضعی استفاده کنید و سپس با الکل پوست را تمیز کنید. از دستگاه درمارولر می‌توان به‌تنهایی و هم با داروها، سرم‌ها یا ماسک‌های پوستی استفاده کرد. کوکتل‌های مزوتراپی برای استفاده هم‌زمان با درمارولر بسیار مناسب هستند. برای انجام از این روش ابتدا محلول یا کرم را روی پوست مالیده و سپس در 4 جهت افقی، عمودی، مورب به راست و چپ غلطک را روی پوست کشیده. فشار واردشده بر روی غلطک بستگی به مشکل یا وضعیت پوست بیمار دارد که توسط پزشک تنظیم می‌شود. هر ناحیه درمانی 10 بار باید با غلطک ساییده شود. همچنین هم‌زمان می‌توان مقداری سرم یا کرم را نیز اضافه کرد.

استفاده از درمارولر باعث افزایش کلاژن و جوان‌سازی پوست، کاهش منافذ باز و ایجاد یکپارچگی پوست، بهبود اسکار آکنه، بهبود اسکارهای سوختگی یا جراحی، بهبود چین‌وچروک پوست، کاهش ریزش مو و کمک به رویش مجدد موها، بهبود ترک‌های پوست ناشی از بارداری و چاقی، بهبود سلولیت می‌شود.

مقایسه درماپن و درمارولر

درماپن چیست؟

در روش میکرونیدلینگ مکانیزه شده، ابزاری به نام درماپن وجود دارد که شبیه قلم است و تعدادی سوزن بر روی سر دستگاه قرار دارد و با حرکت رفت و برگشتی سوزن‌ها و جابه‌جا کردن آن‌ها، عمل سوراخ شدن پوست صورت می‌گیرد. در دستگاه درماپن عمق نفوذ سوزن‌ها قابل تغییر است و قابلیت تنظیم از 0/25 تا 2/5 میلی‌متر دارد. همچنین سرعت ضربه زدن سوزن‌ها نیز از 25 تا 90 ضربه در ثانیه قابل تنظیم می‌باشد، که بسیار سریع‌تر از درمارولر است. سوزن‌های درماپن یک‌بارمصرف هستند و تعداد آن‌ها نیز قابل تنظیم است و بر اساس تعداد سوزن‌ها و سرعت دستگاه تعداد 300 تا 1000 سوراخ در ثانیه در سطح پوست ایجاد می‌شود. درمان از طریق درماپن بر اساس ناحیه درمانی قابل تنظیم با سرعت‌های متفاوتی است که برحسب ناحیه درمان تعریف می‌شود.

برای انجام این روش در زیر چشم به دلیل نازکی پوست حداقل عمق نفوذ انتخاب می‌شود تا از کبودشدن در آن ناحیه جلوگیری شود. یکی از ویژگی‌های مهم درماپن نسبت به درمارولر قابل‌استفاده بودن آن در نقاطی از صورت است که پهنای کوچکی دارند (از قبیل لب فوقانی و اطراف بینی) و با درمارولر نمی‌توان در این نقاط میکرونیدلینگ انجام داد.

استفاده از درماپن باعث: بهبود نفوذ مواد، کرم‌ها و ویتامین‌ها به پوست، اسکار ناشی از بخیه و سوختگی و شبیه آن، درمان خطوط اطراف لب در افراد سیگاری، اسکار ناشی از زخم و جوش، جمع شدن و افزایش الاستیسیته پوست، کوچک کردن منافذ باز پوستی، درمان لک و تیرگی پوست، چین‌وچروک‌های ظریف پوست می‌شود.

مقایسه درماپن و درمارولر

مزایای استفاده از دستگاه درماپن نسبت به دستگاه درمارولر چیست؟

یکی از ویژگی‌های مهم درماپن نسبت به درمارولر قابل‌استفاده بودن آن در نواحی صورت است که پهنای کوچکی دارند (از قبیل لب فوقانی و اطراف بینی) که با درمارولر نمی‌توان این نقاط، میکرونیدلینگ انجام داد. همچنین برخلاف درمارولر، درماپن سبب ترومای کمتر به اپیدرم می‌شود بنابراین درد و ناراحتی را به حداقل می‌رساند. باید این را خاطرنشان کرد که با استفاده از سوزن یک‌بارمصرف خطر انتقال عفونت وجود ندارد. در روش میکرونیدلینگ با درمارولر، نفوذ مواد و داروها به پوست کمتر از 3 درصد خواهد بود باوجودی که با استفاده از درماپن تا 90 درصد مواد به پوست نفوذ می‌کنند و نتایج بسیار بهتری در زمان کوتاه‌تر دیده می‌شود.

مراقبت‌های لازم پس از انجام میکرونیدلینگ با درماپن یا درمارولر:

  • 72 ساعت از رفتن به استخر اجتناب شود.
  • از ضد آفتاب بی‌رنگ و متناسب با نوع پوست استفاده کنید.
  • از کرم‌های لایه‌بردار و پیلینگ استفاده نشود.
  • 72 ساعت از میکاپ و کرم‌های آرایشی استفاده نشود.
  • می‌توان از سرم‌های حاوی آنتی‌اکسیدان استفاده کرد که در کاهش التهاب پوست مؤثر است.
  • منطقه پوستی پس از میکرونیدلینگ خشک‌تر می‌شود، به همین علت برای آب‌رسانی به پوست باید با متخصص مشورت گردد.
  • پس از رفع التهاب، پپتایدهای حاوی کلاژن به ساخت کلاژن پوست کمک می‌نمایند.
  • تعریق زیاد به پوستی که میکرونیدلینگ شده آسیب می‌رساند به همین علت ورزش سنگین و آب‌وهوای گرم مناسب با روزهای پس از میکرونیدلینگ نخواهد بود.