دیسپورت چیست

دیسپورت Dysport روش درمانی غیر جراحی است که برای رفع چین‌وچروک‌های اطراف چشم و همچنین خطوط عمیق روی پیشانی استفاده می‌شود. دیسپورت شبیه به بوتاکس با انسداد سیگنال‌های عصب عمل می‌کند. با این روش ماهیچه‌های صورت به‌طور موقت شل می‌شوند و از کار می‌افتند درنتیجه چین‌وچروک‌های پیشانی، چشم، خط اخم و خط خنده شما رفع می‌شوند. این روش درمانی می‌تواند برای یک دوره‌ی 3 الی 6 ماه بر روی صورت باقی بماند.

تفاوت دیسپورت و بوتاکس:

بوتاکس توسط شرکت آمریکایی آلرگان تولید می‌شود و دیسپورت (Dysport) یک بوتولینیوم توکسین ساخت انگلیس است. این دو ماده با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند. ماده اصلی دیسپورت مثل بوتاکس سم باکتری onabotulinumtoxinA می‌باشد. ویال‌های دیسپورت به شکل پودر تولید و در درجه حرارت 2 الی 8 سانتی‌گراد نگهداری و جابجا می‌شود درست برخلاف بوتاکس که در حرارت زیر صفر نگهداری می‌شوند. ویال‌های دیسپورت به شکل 300 و 500 واحدی در بازار موجود می‌باشند درحالی‌که ویال‌های بوتاکس به شکل 50 و 100 واحدی می‌باشد. از لاکتوز برای تهیه دیسپورت استفاده می‌شود بنابراین افرادی که به شیر آلرژی دارند نباید از این محصول استفاده کنند. تکنیک تزریق در بوتاکس و دیسپورت نیز شبیه هم می‌باشند تنها تفاوتی که دارد میزان نسبت تزریق آن است که 2.5 تا 3 برابر بوتاکس است.

تفاوت دیگر بین دیسپورت و بوتاکس در زمان شروع تأثیرات آن‌ها است؛ به‌طورمعمول زمان تأثیر بوتاکس 48 ساعت پس از تزریق است و پس از 2 هفته به نتیجه می‌رسد درحالی‌که شروع اثر دیسپورت 24 ساعت پس از تزریق می‌باشد و پس از 2 هفته به حداکثر نتیجه خود می‌رسد به‌عبارت‌دیگر شروع تأثیر دیسپورت سریع‌تر از بوتاکس است و همچنین ماندگاری بیشتری از بوتاکس دارد و آخرین تفاوت در میزان درد حین تزریق و پس‌ازآن است که در تزریق دیسپورت بسیار کمتر از بوتاکس احساس می‌شود و همچنین بسیار قابل‌تحمل‌تر است.

دیسپورت چیست

مزایای استفاده از دیسپورت:

از این روش برای افرادی که بوتاکس برای آن‌ها تأثیر ندارد استفاده می‌شود. با مصرف مداوم، به علت واکنش‌های ایمنی بدن افراد، به‌مرورزمان اثربخشی بوتاکس کاهش می‌یابد. در دیسپورت از پروتئین کمتری استفاده می‌کنند و به همین علت واکنش ایمنی بدن شخص به آن کمتر می‌شود.

پخش یکنواخت:

همان‌طور که در مطلب بالا بیان کردیم دیسپورت پروتئین کمتری دارد و همین امر اثر آن را نسبت به بوتاکس بهتر پخش می‌کند. پخش یکنواخت این مواد باعث می‌شود که ناحیه تحت درمان مانند پیشانی طبیعی‌تر و هموارتر به نظر برسد. با تزریق مستقیم مقدار کمی از دیسپورت چین‌وچروک‌های کاهش می‌یابند. برای افزایش اثربخشی این روش درمانی باید 3 الی 5 تزریق کوچک بر روی پوست انجام شود.

ازآنجاکه این روش درد بسیار کمی دارد، از بیهوشی یا بی‌حسی برای انجام آن استفاده نمی‌شود.

فرایند تزریق دیسپورت در مقایسه با بوتاکس عوارض جانبی کمتری دارد.

نتایج درمان:

معمولاً نتایج استفاده از این روش را می‌توان 1 تا 7 روز پس‌ازانجام فرآیند ملاحظه کرد.

نتایج حاصل از تزریق آن معمولاً بیشتر از بوتاکس است.

دیسپورت چیست

ظاهری طبیعی‌:

تزریق دیسپورت می‌تواند خطوط متوسط تا عمیق پوست را بدون این‌که بقیه اجزای صورت جابجا شده یا ازنظر ظاهری تغییر شکل یابند را کاهش دهد. عضلاتی که مورد تزریق قرار نگرفته‌اند به کار خود ادامه می‌دهند. درواقع خطوط و چین‌وچروک‌های صورت شما از بین می‌رود اما به بیان احساسات شما توسط صورت خدشه‌ای وارد نمی‌کند.

عوارض استفاده از دیسپورت:

با انتشار محلول تزریق‌شده در اطراف چشم و انتقال آن به حدقه چشم و تأثیر نامطلوب بر روی عضلات چشم از مهم‌ترین عوارض بوتاکس بوده که برای پیشگیری توصیه می‌شود 3 الی 4 ساعت پس از تزریق فرد حالت خوابیده و درازکش نباشد، در غیر این صورت امکان دارد فرد به عوارض چشمی از قبیل افتادگی پلک و دوبینی دچار شود. تکنیک صحیح تزریق، دوز مناسب و مراقبت‌های دقیق پس از درمان از به وجود آمدن هرگونه عوارض جانبی جلوگیری می‌کند. باید گفت که افتادگی پلک بدون درمان به‌طور کامل ظرف مدت 2 الی 4 هفته پس از تزریق کاملاً برطرف می‌شود.