جوان سازی پوست به وسیله ی فیلر

همانطور که همه ی ما می دانیم با بالا رفتن سن ظاهر دست‌ها نیز تغییر می‌کند و پیر می شوند.  اما می توان با تزریق ژل به دست‌ها ، آن‌ها را حجم داده و جوان‌ترشان کرد. فیلرهای رادیس و رستیلن لیفت، تنها فیلرهایی هستند که برای تزریق به دست توسط FDA تایید شده‌اند و نتایج درمان با این نوع فیلرها معمولاً تا شش ماه ماندگاری دارد.

دست‌ها پس از صورت یکی از حساس‌ترین نواحی هستند که نشانه‌های پیری بر روی آن‌ها ظاهر می‌شود. هرچند آنطور که از لحاظ علمی به درمان‌های زیبایی صورت در سال‌های پرداخته می شود به جوان‌سازی پوست دست‌ها پرداخته نشده است. برای جوان‌سازی دست‌ها برعکس جوان سازی صورت انتخاب‌های کمی وجود دارد.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) چند محصول را انتخاب کرده است  که دکترها می‌توانند از آن‌ها برای جوان‌سازی دست‌ها استفاده نمایند.

علائم پیری دست چیست:

با بالا رفتن سن ظاهر دست‌ها نیز تغییر می‌کند، و این تغییرات بیشتر و سریع‌تر از دیگر قسمت‌های بدن اتفاق می‌افتد زیرا دست‌ها بیشتر در معرض نور آفتاب قرار می گیرند و در نتیجه آسیب بیشتری خواهند دید. با بالا رفتن سن دست‌ها حجم طبیعی خود را از دست می دهند و این باعث می‌شود که رگ‌ها، تاندون‌ها و استخوان‌های دست نمایان شوند و دست ظاهری اسکلتی پیدا کند.

دلیل این تغییرات چیست؟ با تحقیقاتی که در دانشکده پزشکی دانشگاه UCLA صورت گرفته نشان داده شده است که عوامل مختلفی موجب این تغییرات می‌شوند. دست‌ها در معرض نور آفتاب قرار می گیرند و این باعث به وجود آمدن لک ها و چین و چروک ها، تغییر بافت پوست و کراتوز فعال (پوسته پوسته شدن) می‌شود . فقدان حجم دست بخشی طبیعی از روند پیری می باشد، البته برخی معتقدند که نور فرابنفش نیز تاثیر زیادی در این فرآیند دارد.

جوان سازی پوست به وسیله ی فیلر

فیلرهای مناسب جهت تزریق دست کدامند؟

تزریق ژل می‌تواند اثرات پیری دست را بهبود بخشد. ماده‌ای که به دست‌ها توسط ژل ها تزریق می‌شود جایگزین بافت فرسوده ناشی از پیری می‌شود. فیلرهای دست معمولاً ترکیبی از مواد طبیعی موجود در بدن ساخته می‌شوند. در حال حاضر تنها دو محصول وجود دارند که برای تزریق به دست‌ها توسط FDA تایید شده‌اند: رادیس و رستیلن لیفت. نحوه عملکرد فیلرهای دست درست همانند فیلرهای صورت است.

اگر از تمام فیلرهایی که دارای تاییدیه FDA هستند به درستی استفاده شود کاملاً بی خطر هستند. تزریق نادرست ژل باعث مسدود شدن رگ‌های خونی و نکروز می شود. متخصصان معمولاً از فیلرهای مختلف برای درمان استفاده می‌کنند اما استفاده از فیلرهای مختلف تنها زمانی بی خطر می باشد که دکتر کاملاً از آناتومی ناحیه تحت درمان آگاه باشد. فیلرهای پوستی مختلفی در بازار وجود دارد. فیلرهای مورد نیاز برای استفاده بسته به نیازهای بیمار و تشخیص حرفه‌ای دکتر است.

فیلرهای مخصوص تزریق در دست:

رادیس

رادیس توسط شرکت Merz Pharmaceuticals تولید می‌شود و اولین فیلری است که توسط FDA برای تزریق دست‌ها مورد تایید قرار گرفت، از این فیلر به طور عمده جهت باز گرداندن حجم دست‌ استفاده می‌شود. رادیس از کلسیم هیدروکسی آپاتیت ساخته شده است که  در استخوان‌ها و دندان‌ها یافت می‌شود. رادیس به دلیل رنگ و کدی که دارد موجب پنهان‌سازی رگ‌ها و تاندون‌ها می شود. طبق تحقیقاتی که در مجله جراحی زیبایی پوست منتشر شده است معمولاً مدت ماندگاری رادیس 6 ماه است و افراد بسیاری از تزریق این فیلر نتایج خوبی کسب کرده‌اند.

رستیلن لیفت

فیلر رستیلن تاریخچه پرباری به عنوان فیلر صورت دارد اما جدیدا توسط FDA برای تزریق به دست‌ها هم مورد تایید قرار گرفته است و آن را فیلری موثر و بی‌خطر برای این نوع درمان معرفی کرده است. این فیلر حاوی اسید هیالورونیک است، اعتقاد بر این است که این ماده باعث ضخیم‌تر شدن پوست و همچنین افزایش قابلیت ارتجاعی پوست می‌شود، بنابراین حجم از دست رفته پوست باز می‌گردد. تاثیر تزریق رستیلن لیفت تا 6 ماه ماندگاری دارد.

جوان سازی پوست به وسیله ی فیلر

 تزریق چربی

از تزریق چربی  در جراحی‌های ترمیمی و زیبایی استفاده می‌شود. در این روش بافت چربی از قسمت‌های دیگر بدن برداشته می شود (معمولاً از ران، زانو و اطراف ناف) و برای بهبود حجم و تقارن به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. تزریق چربی روشی تهاجمی‌تر از فیلرها برای جوان‌سازی دست به شمار می‌آید زیرا پیش از تزریق ابتدا باید آن را از بدن استخراج کرد. البته بستگی  به پاسخ بدن به درمان نتایج حاصله از تزریق چربی معمولاً دوام بیشتری دارند و  تا 3 سال یا بیشتر ماندگاری می تواند داشته باشند.

فرآیند درمان

تزریق ژل درمانی غیر تهاجمی بوده و در فعالیت‌های روزانه شما اختلالی ایجاد نمی‌کند. در اکثر موارد دکتر در کمتر از 1 ساعت تزریق ژل را انجام می‌دهد.

امکان دارد جزئیات فرآیند درمان در افراد مختلف متفاوت باشد اما بیشتر آن بدین صورت است که پزشک پیش از تزریق ژل در بین انگشتان ابتدا یک کرم بی‌حسی موضعی را در ناحیه تحت درمان اعمال می‌کند. امکان دارد پزشک با توجه به نیازهای خاص شما از ترکیبی از درمان‌ها جهت جوان‌سازی دست‌هایتان استفاده کند. به عنوان می‌تواند از لیزر برای یکپارچه‌سازی رنگ دست‌ها استفاده کند و یا از اسکلروتراپی (یک فرآیند درمانی که در آن محلولی مستقیماً به رگ تزریق می‌شود) برای پوشاندن رگ‌ها استفاده نماید. برای جوان‌سازی کامل دست‌ها می‌توان ترکیبی از تزریق ژل رادیس (جهت باز گرداندن حجم دست‌ها) و لیزر (برای از بین بردن چین و چروک‌ها و تصحیح رنگ دست‌ها) انجام داد.

فرآیند بهبودی

فرآیند بهبودی این نوع درمان ها بسیار کوتاه است و اکثر افراد می‌توانند ظرف چند روز به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند. امکان دارد دست‌ها پس از تزریق کمی ورم کند پس بهتر است که تا 48 ساعت از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری نمایید، به این دلیل که این گونه فعالیت‌ها موجب تشدید جریان خون و طولانی شدن التهابات می‌شوند. به طور کلی تزریق ژل کمی ورم و کبودی را به همراه دارد که معمولاً پس از گذشت یک هفته یا کمی بیشتر بهبود خواهد یافت. می‌توانید از آرنیکا و یخ برای تسریع روند بهبودی استفاده کنید. همچنین می‌توان از آرایش جهت پوشاندن کبودی استفاده نمود. باید به این نکته نیز توجه داشت که بیمار باید از مصرف هرگونه مکمل یا دارویی که موجب رقیق شدن خون می‌شود اجتناب کند مگر اینکه دلیلی پزشکی برای مصرف آن‌ها وجود داشته باشد.

در این لینک می توانید آموزش تزریق ژل بر روی دست را تماشا کنید.