معرفی بهترین فیلر پوست

فیلرهای پوستی یا فیلرهای صورت کاربردهای متفاوتی دارند: هموار کردن پیشانی، حجم دادن به لب‌های نازک، از بین بردن گودی زیر چشم، حجم دادن به استخوان گونه، هموار کردن خط خنده، خط اخم و جوان‌سازی پوست.

می‌توان در کمتر از 1 ساعت فیلرهای پوستی را تزریق کرد و دوره نقاهت این درمان پس بسیار کم بوده و یا اصلاً وجود ندارد. تزریق ژل عوارض بسیار کمی دارد. به‌عنوان‌مثال امکان دارد از میان تمامی افرادی که تزریق ژل انجام داده‌اند یک نفر نسبت به آن واکنش آلرژیک داشته باشد، بدترین عوارض جانبی که امکان دارد که در تزریق ژل برای همه افراد اتفاق بیافتد کبودی، ورم و قرمزی بسیار ملایم در ناحیه‌ی تزریق ژل است، که عوارضی موقتی می‌باشند.

اثرات و نتایج تزریق ژل موقتی هستند و این بدان معنا می‌باشد که ماندگاری دائم ندارند. در برخی مواقع اثر تزریق پس از 6 ماه از بین می‌رود که البته این موضوع به نوع فیلر و چگونگی تزریق آن ژل بستگی دارد. نتایج برخی تزریق‌ها هم تا یک سال و نیم دوام دارد.

چگونه می‌توان فیلر یا ژل تزریقی مناسب خود را انتخاب کرد؟

فیلرهای پوستی متفاوتی در بازار وجود دارند و پیدا کردن فیلر تزریقی مناسب به بودجه شما، تجربه پزشک معالج و همچنین نوع پوست و هدفی که دارید بستگی دارد (به‌عنوان مقال قابلیت ارتجاعی پوست‌ چه اندازه می‌باشد و یا نور آفتاب تا چه حد به پوست صدمه وارد کرده است). باید به این نکته توجه داشته باشید که محصولاتی که برای تزریق ژل برای افراد دیگر و یا دوستانتان استفاده‌شده است برای شما کارایی نداشته باشد.

پیش از اینکه تزریق ژل یا فیلر را انجام دهید بهتر است به نکاتی که در ادامه بیان کرده‌ایم توجه داشته باشید.

نکته: فیلرهای پوستی را با مواد تزریقی دیگر مانند بوتاکس (Botox)، دیسپورت (Dysport) یا زئومین (Xeomin) که درواقع ریلکس کننده چین‌وچروک هستند متفاوت هستند. هرچند که این مواد مانند فیلرها تزریقی هستند اما کارایی و عملکرد متفاوتی دارند، این مواد با از کار انداختن ماهیچه‌های خطوط خنده، اخم، چین‌وچروک‌های پیشانی و دور چشم را به‌صورت موقت هموار می‌کنند. بااین‌وجود می‌توان از آن‌ها در کنار فیلرها نیز استفاده نمود.

معرفی بهترین فیلر پوست

رادیس (Radiesse)

از رادیس جهت درمان چین‌وچروک‌های متوسط و شدید صورت مانند چین‌وچروک‌های میان بینی و لب‌ استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از این فیلر برای حجم دادن به گونه‌ها و دیگر نواحی صورت استفاده کرد. رادیس را نمی‌توان برای برجسته‌سازی لب‌ها استفاده کرد.

نحوه عملکرد رادیس (Radiesse)

رادیس دارای میکروسفرهایی از کلسیم هیدروکسی آپاتیت است که ماده‌ای معدنی می‌باشد که در دندان‌ها و استخوان‌های بدن انسان وجود دارد. زمانی که از این ماده در فیلر استفاده می‌شود مانند این است که تکه‌های بسیار کوچک کلسیم در یک محلول ژل‌مانند غلیظ شناور هستند. درحالی‌که فیلر رادیس حجم‌های ازدست‌رفته صورت را به‌سرعت پر می‌کند اما به‌مرورزمان بدن ژل را در خود جذب کرده و کلسیم را متابولیزه می‌کند.

مدت‌زمان ماندگاری اثر رادیس:

فیلر رادیس تا یک سال یا بیشتر ماندگاری دارد. زیرا کلسیم هیدروکسی آپاتیت باعث می‌شود تا تولید طبیعی کلاژن شدت یابد که درنهایت ممکن است به تزریق‌های کمتر (و متریال کمتر) جهت حفظ نتایج نیاز باشد.

رستیلن (Restylane)

رستیلن نیز همانند ژوویدرم است و ازآن‌جهت درمان نواحی مختلف صورت استفاده می‌شود. اصلی‌ترین کاری که رستیلن انجام می‌دهد هموار کردن و برطرف ساختن چین‌وچروک‌ها است و می‌توان از آن برای حجیم کردن و برجسته‌سازی لب‌ها نیز استفاده نمود. رستیلن لیفت Restylane Lyft که قبلاً Perlane-L نامیده می‌شده است ژلی غلیظ‌تر است که از آن برای اصلاح چین‌وچروک‌های شدید مانند چروک‌های میان بینی، لب و حجم دادن به گونه‌ها استفاده می‌شود. همچنین از این ژل برای پر کردن حجم پشت دست‌ها نیز استفاده می‌شود. رستیلن سیلک (Restylane Silk) تنها مخصوص حجیم کردن و برجسته‌سازی لب‌ها است و به نسبت دیگر محصولات از ذرات و تکه‌های ظریف‌تری تشکیل‌شده است.

نحوه عملکرد رستیلن (Restylane)

رستیلن نیز یکی دیگر از محصولاتی می‌باشد که با استفاده از فیلر اسید هیالورونیک قابلیت هموارسازی سریع چین‌وچروک‌ها را دارا می‌باشد. با تزریق رستیلن تولید کلاژن در پوست تشدید می‌یابد بنابراین در آینده به تعداد تزریق‌های کمتر و فیلرهای کمتری نیاز خواهید داشت.

مدت ماندگاری اثر رستیلن:

مطالعات بالینی نشان داده است که در صورت انجام درمان کامل، نتایج حاصل از تزریق رستیلن تا 18 ماه ماندگاری دارند. نتایج تزریقات نواحی گونه 1 سال و چین‌وچروک‌های ترمیم‌شده با رستیلن لیفت (Restylane Lyft) به مدت 6 ماه دوام‌دارند. نتایج برجسته‌سازی لب‌ها با رستیلن سیلک (Restylane Silk) نیز تا 6 ماه ماندگاری دارد.

معرفی بهترین فیلر پوست

ژوویدرم (Juvéderm)

ژوویدرم مجموعه‌ای از فیلرها است که در که اشکال و فرم‌های متفاوتی از آن برای نواحی مختلف صورت استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال از Juvéderm Voluma XC جهت جوان‌سازی خطوط گونه استفاده می‌شود، این خطوط به‌مرورزمان و به‌طور طبیعی حجم خود را از دست می‌دهند و تخت می‌شوند. این فیلر برای هموارسازی خطوط پرانتزی دور لب و بینی و خطوط ماریونت (خطوطی که از گوشه لب تا نزدیکی چانه کشیده می‌شوند) نیز استفاده می‌شود. از Juvéderm Ultra XC برای حجم دادن و برجسته شدن لب‌ها استفاده می‌شود. از Juvéderm Volbella XC علاوه بر این کار برای هموار کردن خطوط عمودی لب‌ها نیز استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد ژوویدرم (Juvéderm)

عنصر اصلی ژوویدرم، اسید هیالورونیک (HA) است که نوعی ماده قندی طبیعی در بدن است و باعث ایجاد رطوبت در پوست می‌شود، قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشیده و به همچنین به پوست حجم می‌دهد. با افزایش سن اسید هیالورونیک در بدن کم می‌شود و این امر باعث می‌شود تا پوست حجم خود را از دست دهد و چین‌وچروک‌ها بیشتر نمایان شوند. هنگامی‌که فیلر ژوویدرم تزریق می‌شود، اسید هیالورونیک همانند یک اسفنج عمل می‌کند و آب را به پوست جذب می‌کند، درنهایت پوست در ناحیه‌ای که تزریق در آن صورت گرفته فربه‌تر و حجیم‌تر می‌شود. در تحقیقاتی که صورت گرفته نشان داده‌شده است که تزریق اسید هیالورونیک علاوه بر هموارسازی پوست موجب تولید کلاژن بیشتر نیز در پوست می‌شود و این بدان معنا است که به تزریق‌های کمتری نیاز خواهد بود و در صورت نیاز به تزریق، فیلر کمتری تزریق خواهد شد. مزایای استفاده از فیلرهای ساخته‌شده از اسید هیالورونیک نسبت به فیلرهای قدیمی‌تر این است که چون اسید هیالورونیک به‌طور طبیعی در بدن افراد وجود دارد، خطر بروز واکنش آلرژیک در افراد وجود نخواهد داشت.

مدت‌زمان ماندگاری اثر ژوویدرم:

به نوع جنسی که استفاده می‌شود بستگی دارد (برخی از این فیلرها رقیق‌تر و روان‌تر هستند و ماندگاری کمتری دارند و برخی دیگر غلیظ‌تر هستند و درنتیجه ماندگاری بیشتری خواهند داشت) اثرات ژوویدرم (Juvéderm) به مدت 6 الی 18 ماه ماندگاری و دوام دارد و پس‌ازآن بدن به‌تدریج فیلر تزریق‌شده را جذب می‌کند. اگر از نتایج تزریق ژل راضی نبودید جای هیچ نگرانی نیست، می‌توانید فیلرهایی که حاوی اسید هیالورونیک هستند را با آنزیم هیالورونیداز (hyaluronidase) حل کرده و از بین برد.

اسکالپترا (Sculptra)

از اسکالپرا برای بیمارانی که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف بوده و مبتلابه HIV بوده‌اند استفاده می‌شده است و هدف از این درمان بازیابی چربی‌های ازدست‌رفته صورت آن افراد بوده است. اما امروزه از این فیلر برای افراد عادی و به‌منظور درمان‌های زیبایی استفاده می‌شود. هدف استفاده از این فیلر برای پُر کردن گونه‌ها، پُر کردن گودی‌های صورت و افزایش ضخامت پوست جهت کاهش چین‌وچروک‌ها می‌باشد. از فیلر اسکالپترا برای لب یا دور چشم استفاده نمی‌شود.

نحوه عملکرد اسکالپترا (Sculptra)

عنصر اصلی و فعال اسکالپترا پُلی-ال لاکتیک اسید (PLLA) است، ترکیبی مصنوعی که به تولید کلاژن‌های جدید کمک می‌کند و باعث تقویت آن‌ها می‌شود. به همین علت چند جلسه درمانی (بین 4 الی 6 هفته) نیاز است تا نتایج کاملاً پدیدار شوند. تعداد جلسات درمانی به میزان پیری پوست صورت بستگی دارد.

ماندگاری اثر اسکالپترا:

بر اساس مطالعات بالینی که در سال 2011 صورت گرفته اثرات اسکالپترا تا دو سال پس از اولین دوره درمانی کامل باقی می‌ماند.