نحوه  پاک کردن ژل تزریق شده

هیالورونیداز آنزیمی است که برای از بین بردن فیلرهای صورت مورداستفاده قرار می‌گیرد. این آنزیم در زیرپوست تزریق می‌شود تا بتواند تجزیه طبیعی اسید هیالورونیک را سرعت بخشد. افرادی که به دنبال روش درمانی با آنزیم هیالورونیداز هستند معمولاً می‌خواهند اثرات تزریق ژلی که قبلاً انجام داده‌اند را از بین ببرند یا کم کنند. نتایج تزریق هیالورونیداز معمولاً در 24 ساعت اولیه پدیدار می‌شود اما در برخی موارد در کمتر از 1 ساعت نیز دیده می‌شود.

فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک چگونه عمل می‌کنند؟

برای آنکه بفهمیم نحوه عملکرد هیالورونیداز چگونه است باید ابتدا نحوه عملکرد اسید هیالورونیک را بدانیم. فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک دسته‌ای از فیلرهای تزریقی می‌باشند که عمدتاً تحت عنوان محصولات ژوویدرم و رستیلن تولید می‌شوند. تزریق ژل یکی از راه‌های مؤثر و محبوب بین افراد است که جهت کاهش چین‌وچروک‌ها و خطوط ظریف صورت استفاده می‌شود، همچنین می‌توان با تزریق ژل حجم ازدست‌رفته صورت را به نیز بازگرداند و همچنین حجم چانه، گونه و لب را بهبود بخشید. اگر تزریق ژل توسط متخصصان ماهر و باتجربه‌صورت گیرد نتایجی بسیار مطلوب و طبیعی خواهد داشت.

نحوه  پاک کردن ژل تزریق شده

عدم دستیابی به نتایج دلخواه با استفاده از تزریق ژل:

در طول سال‌ها فیلرهای تزریقی محبوبیت زیادی بین افراد به دلیل تأثیرشان بر روی چین‌وچروک‌ها و پر کردن تورفتگی‌ها و حجم دادن به‌صورت داشته است. پزشکان زیبایی نیز هرروزه در حال بهبود مهارت‌های خود در این زمینه هستند تا بتوانند حجم دهی و زاویه سازی صورت را به بهترین نحو ممکن انجام دهند. هرچند که عوارض جانبی جدی تزریق ژل بسیار نادر است اما افزایش این روند درمانی به معنای افزایش عوارض جانبی بالقوه نیز می‌باشد و امکان دارد نتایج کسب‌شده همیشه رضایت‌بخش نباشند. این امکان وجود دارد که افراد به دلایل گوناگونی بخواهد تأثیرات ژلی که قبلاً تزریق کرده‌اند را از بین ببرد. به‌عنوان‌مثال برخی از افراد تزریق ژل را نزد متخصصانی تازه‌کار یا بی‌تجربه انجام می‌دهند، درنتیجه این امکان وجود دارد که آن متخصص، ژل را به میزان زیادی در نواحی تزریق کند و یا آن را در محل نامناسبی تزریق نماید یا نتواند تزریق ژل را به‌صورت متقارن انجام دهد، بنابراین داوطلب از چنین نتایجی راضی نخواهد بود. معمولاً افراد زمانی دست به تغییر نتایج تزریق ژل خود می‌زنند که ژل بیش‌ازحد تزریق‌شده باشد و یا در ناحیه تزریق غده‌ای و یا برآمدگی به وجود آمده باشد. در برخی مواقع مشکلات جدی‌تری مانند مشکلات وریدی که می‌تواند به پوست صدمه وارد کند و یا حتی باعث نابینایی شود موجب تزریق هیالورونیداز می‌شود. دلایل دیگر از بین بردن اثر فیلر این است که تزریقی غیر عمد در رگ خونی انجام‌شده باشد. چنین تزریق‌هایی می‌تواند موجب مرگ بافت‌ها شده و عوارضی بسیار فجیع را به وجود آورد. اما اگر فیلرهای تزریق‌شده دارای اسید هیالورونیک باشد می‌توان با تزریق هیالورونیداز اثرات آن را از بین برد.

 نحوه عملکرد هیالورونیداز:

هیالورونیداز که با عنوان هیالورونان نیز شناخته‌شده است آنزیمی می‌باشد که کارش شکست ساختار اسید هیالورونیک است، اسید هیالورونیک نوعی ماده قندی است که در بافت‌های پیوندی وجود دارد. هیالورونیداز ویسکوزیته (چسبناکی) باعث می‌شود این ماده قندی کاهش‌یافته و همچنین نفوذپذیری آن به بافت را افزایش می‌دهد. هیالورونیداز در حل کردن فیلرهایی که با اسید هیالورونیک ساخته‌شده‌اند مؤثر می‌باشد و تحت برندهایی بانام ویتراز (Vitrase)، هیلنکس (Hylenex) و هیداز (Hydase) تولید می‌شود. زمانی که هیالورونیداز در مکان موردنظر تزریق می‌شود می‌تواند با سرعت‌بالا ساختار اسید هیالورونیک را در هم بشکند و درنتیجه دیگر نیازی نیست که تا مدت‌ها چهره‌ای را داشته باشید که دوست ندارید. نیازی نیست که پس از تزریق ژل برای تزریق هیالورونید صبر کنید بلکه می‌توانید بلافاصله از فیلر حاوی اسید هیالورونیک استفاده و تزریق کرد.

نحوه  پاک کردن ژل تزریق شده

عوارض جانبی تزریق هیالورونیداز:

باید به این نکته توجه کرد که تزریق هیالورونیداز باعث می‌شود که اثر فیلر بیش از میزان موردنظرشان از بین برود و همچنین امکان دارد به دلیل دارا بودن محصولات حیوانی باعث به وجود آمدن واکنش آلرژیک در شخص شود.

روش‌های دیگری نیز برای از بین فیلرها وجود دارد و می‌توان پس از تزریق فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک آن‌ها را به‌وسیله یک سوزن بزرگ‌تر خارج کرد. اما این روش در مقایسه با تزریق هیالورونیداز از محبوبیت کمتری برخوردار است. از هیالورونیداز تنها جهت از بین بردن فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک استفاده می‌شود. هیالورونیداز بر روی فیلرهایی مانند رادیس، بلافیل و اسکالپترا تأثیری ندارد و این نوع فیلرها را می‌توان با روش‌های دیگری از بین برد.

 مدت‌زمان حل فیلر توسط هیالورونیداز:

نحوه  پاک کردن ژل تزریق شده

در دسترس بودن هیالورونیداز بدان معنا نیست که فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک بد هستند. بلکه دلایل جذابیت فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک این است که اگر مشکلی به وجود آید و یا از نتایج تزریق ژل ناراضی بودید بتوانید به‌وسیله تزریق هیالورونیداز اثرات ژل تزریق‌شده را از بین ببرید و همین امر باعث شده تا این نوع فیلرها از دیگر انواع فیلرها متمایز شود. نتایج تزریق هیالورونیداز برای از بین بردن اثر فیلر پوستی باید ظرف 24 ساعت ظاهر شود اما این موضوع به میزان تزریق و همچنین متخصصی که تزریق را انجام می‌دهد بستگی دارد. در برخی مواقع امکان دارد نتایج پس از نیم ساعت نیز پدیدار شوند.

نیاز به از بین بردن فیلر می‌باشد یا خیر؟

باید به این نکته توجه داشت که تزریق فیلرهای پوستی یک درمان موقتی می‌باشد. اگر از نتایج حاصل از تزریق فیلر راضی نبودید بهتر است تا قبل از تزریق هیالورونیداز کمی فکر کنید، زیرا نهایتاً متابولیسم بدن تأثیر فیلر را از بین خواهد ‌برد و پس‌ازآن می‌توانید تزریق ژل جدیدی را آغاز نمایید. اگر در ناحیه‌ای که تزریق صورت گرفته دچار درد و ورم زیادی هستید و آن نواحی بسیار داغ شده است باید فوراً به دکتر خود مراجعه نمایید، زیرا علائم بروز عفونت می‌باشند که باید فوراً درمان شوند.