عوامل به وجود آمدن چین و چروک پوست چیست؟

چین‌وچروک پوست می‌تواند علاوه بر پیری سن به شیوه‌ی نادرست زندگی و عوامل محیطی نیز بستگی داشته باشد. اصولاً اکثر افراد خطوط خنده و چین‌های پاکلاغی را به بالاتر رفتن سن خود ربط می‌دهند. پوست با افزایش سن کشسانی خود را از دست می‌دهد و به همین علت است که چین‌وچروک در پوست پدیدار می‌شود، اما در برخی مواقع این علائم دلیلی بر پیری و یا افزایش سن نمی‌باشد بلکه به سبک زندگی و عوامل محیطی فرد بستگی دارد که می‌توان به رژیم غذایی ضعیف، کمبود خواب، استرس‌های مزمن اشاره نمود. در ادامه عواملی که می‌تواند از عوامل اصلی چین‌وچروک پوست شما باشد را بیان کرده‌ایم.

کمبود خواب:

عوامل به وجود آمدن چین و چروک پوست چیست؟

همان‌طور که همه می‌دانند خواب کافی می‌تواند در کاهش وزن مفید باشد و هم می‌تواند به داشتن پوستی صاف کمک می‌کند. کمبود خواب باعث می‌شود پوست شما چروک شود، PH موجود در پوست با نداشتن خواب کافی تغییر می‌کند و به همین علت اجازه نمی‌دهد که سلول‌های پوست هیدراته بمانند. در طی فرایند خواب سموم بدن دفع می‌شود. به همین علت باید سعی کنید بین 6 الی 8 خواب شبانه داشته باشید تا بدنی سالم داشته باشید.

شکر:

عوامل به وجود آمدن چین و چروک پوست چیست؟

شکر باعث اضافه‌وزن مخصوصاً در قسمت شکم می‌شود و افرادی که شکر مصرف نمی‌کنند می‌توانند راحت‌تر وزن خود ر ا کاهش دهند اما علاوه بر کاهش وزن با کنار گذاشتن شکر، می‌توانید از پیری پوستتان نیز جلوگیری کنید. مصرف شیرینی‌ها و انواع خوراکی‌ها که شیرین هستند سبب پیری پوست می‌شود.

با توجه به گفته‌ی متخصصان مصرف بیش‌ازحد شکر باعث پیری زودرس می‌شود. پس از مصرف، این ماده وارد فرایندی بانام گلیکیشن می‌شود که به پروتئین‌های کلاژن و الاستین در بدن می‌چسبد و فرایند تولید کلاژن و الاستین را ضعیف می‌کند و همین امر سبب ایجاد چین‌وچروک بر روی پوست می‌شود.

استرس:

عوامل به وجود آمدن چین و چروک پوست چیست؟

امروزه با توجه به برنامه‌های کاری شلوغ و مشغله‌های شخصی، ذهن همه‌ی افراد درگیر می‌شود و همچنین به‌صورت فیزیکی نیز بر روی افراد تأثیر می‌گذارد. استرس باعث افزایش سطح کورتیزول و همچنین قند خون می‌شود و به فیبرهای الاستین و کلاژن پوست نیز آسیب می‌رساند. این نوع فیبرها از افتادگی پوست جلوگیری می‌کنند.

آلودگی:

عوامل به وجود آمدن چین و چروک پوست چیست؟

آلودگی‌های محیط‌زیست نیز می‌تواند تأثیرات زیادی بر چین‌وچروک پوست داشته باشد. آلودگی‌های محیط‌زیست می‌تواند باعث آسیب رادیکال‌های آزاد شوند. در تحقیقاتی که در سال 2010 صورت گرفت نشان‌دهنده‌ی آن بود که زنانی که دور از محیط شهری زندگی می‌کنند نسبت به زنانی که در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند از چین‌وچروک کمتری برخوردار هستند. بنابراین اگر در شهرهای پرجمعیت زندگی می‌کنید حتماً قبل از خواب پوست صورت خود را از هرگونه آلودگی تمیز کنید.

پوست خشک:

عوامل به وجود آمدن چین و چروک پوست چیست؟

خشکی پوست می‌تواند به سن شما اضافه کند. زیرا پوستی که همیشه خشک باشد بیشتر مستعد ایجاد چین‌وچروک است. بنابراین هرروز و به‌طور مداوم پوست خود را مرطوب نگه‌دارید و از کرم‌های تغذیه‌ای زیر چشم استفاده کنید، به دلیل نازک بودن پوست اطراف چشم، زودتر خطوط پیری بر روی آن‌ها نمایان می‌شود.

جمع‌کردن چشم‌ها:

عوامل به وجود آمدن چین و چروک پوست چیست؟

با جمع‌کردن و انقباض سایر قسمت‌های صورت باعث انقباض عضلات می‌شود و هر چه شما این انقباضات را بیشتر انجام دهید عضلات قوی‌تر خواهند شد. حرکت این عضلات باعث فشرده شدن پوست و همچنین چین‌خوردگی آن‌ها می‌شود. بنابراین با جمع‌کردن زیاد چشم، باعث ایجاد چین‌وچروک و همچنین از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست می‌شود.

نور خورشید:

عوامل به وجود آمدن چین و چروک پوست چیست؟

یکی از مهم‌ترین عامل اصلی چین‌وچروک در پوست قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. اشعه‌ی UVA در نور خورشید که به عمق لایه‌های پوست نفوذ می‌کند و اشعه‌ی UVB باعث آفتاب‌سوختگی می‌شود که این دو اشعه می‌توانند باعث پیری زودرس و همچنین چین‌وچروک پوست شوند. با دور ماندن از نور خورشید شما را هم از سرطان پوست در امان نگه می‌دارد و هم اینکه باعث می‌شود که پوست شما جوان‌تر به نظر آید.

استعمال دخانیات:

عوامل به وجود آمدن چین و چروک پوست چیست؟

پس از نور خورشید عامل مهم در ایجاد چین‌وچروک استعمال دخانیات است. با نگه‌داشتن سیگار دردهان، خطوط زیر لب ایجاد می‌شود و همچنین سموم ایجادشده از دود سیگار نیز باعث افزایش سن پوست می‌شود.

به دلیل وجود نیکوتین در سیگار رگ‌های خونی پوست نازک می‌شود و همین علت باعث ایجاد خطوط می‌شود زیرا مواد مغذی نمی‌تواند به اپیدرم برسد. سیگار علاوه برافزایش سن پوست باعث ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی و همچنین سرطان می‌شود.