راه های درمان و بستن منافذ باز پوست

برخی از افراد دارای منافذ باز پوست هستند که باعث شده تا به دنبال راه حل‌هایی برای درمان آن باشند. باز شدن منافذ پوست با استفاده از لوازم‌آرایشی بسیار افزایش می‌یابد. البته باید به این نکته هم توجه داشت که درمان و یا بستن منافذ باز بسیار مشکل است اما امروزه روش‌های لیزر درمانی به بازار عرضه‌شده است که می‌توان از آن طریق باعث بسته شدن منافذ پوست صورت شد.

درگذشته به‌وسیله‌ی خشک‌کردن مواد روغنی منافذ باز پوست را درمان می‌کردند اما به‌صورت موقت بوده بنابراین در ساختار پوست و بستن پوست نمی‌توانست به‌صورت دائمی تغییری ایجاد کند.

دلایل ایجاد منافذ باز پوست:

منافذ پوست، سوراخ‌های ریزی بر روی پوست صورت هستند که سبب باز شدن چربی بر روی پوست می‌شوند. این غدد را غده‌های چربی می‌نامند که در زیرپوست وجود دارند و باعث ایجاد چربی به‌طور طبیعی درون‌پوست می‌شود. به دو علت منافذ پوست باز و همچنین باز شدن بیش‌ازحد منافذ چربی بر روی پوست می‌شود.

مصرف بیش‌ازحد محصولاتی که دارای چربی بر روی پوست:

افرادی که دارای پوست چرب هستند غدد چربی بیشتری نسبت به دیگران بر روی پوست خوددارند و اگر این افراد از محصولات چرب برای پوستشان استفاده کنند باعث می‌شود که منافذ پوستی آن‌ها باز شود زیرا باعث زیادشدن غدد چربی بر روی پوست می‌شوند و همین امر باعث باز شدن منافذ پوست می‌شود.

منافذ باز پوست بر روی پوست افراد جوان در قسمت‌هایی که غدد چربی بیشتری وجود دارد ایجاد می‌شود مانند مناطقی تی (T) صورت.

راه های درمان و بستن منافذ باز پوست

پیر شدن پوست صورت:

هنگامی‌که پوست افراد پیر می‌شود باعث تغییرات زیادی بر روی پوست می‌شود. یکی از این تغییرات کاهش تولید کلاژن است. کلاژن از اصلی‌ترین و مهم‌ترین ساختار نگه‌دارنده پوستی می‌باشد که غدد چربی و منافذ پوست باز بدین‌وسیله محافظت می‌شود.

هنگامی‌که سن افزایش می‌یابد و پوست صورت کلاژن را از دست می‌دهد، بنابراین پوست هیچ‌گونه نگه‌دارنده‌ای برای غدد چربی و منافذ پوست ندارد و همین امر باعث باز شدن منافذ پوست می‌شود.

از بین بردن منافذ پوست با لیزر درمانی:

در این روش، رشد کلاژن تحریک می‌یابد و همچنین با جمع‌کردن و فشرده‌سازی منافذ و فشرده کردن غدد چربی، منافذ پوست بسته می‌شود. به این روش، درمان ترکیبی لیزر برای بستن منافذ باز پوست گفته می‌شود که در 2 مرحله صورت می‌گیرد:

درمان‌های غیرمستقیم:

در این روش از ابریوم 1540 و یا 1440 برای درمان استفاده می‌شود و می‌توان نتیجه را 2 روز پس از درمان بر روی پوست مشاهده و نمود. همچنین دیگر نیازی به استفاده از محصولات آرایشی نمی‌باشد.

این نوع درمان لیزر، در عمق پوست افراد ایجاد می‌شود که باعث تحریک کلاژن شده، بنابراین به ببستن منافذ پوست نیز کمک می‌کند. این روش را باید به مدت 3 الی 4 جلسه در طی مدت 3 الی 4 هفته انجام داد تا بتوان دوره‌ی این رود تکمیل شود.

راه های درمان و بستن منافذ باز پوست

درمان‌های مستقیم جهت جوان‌سازی پوست:

پس از انجام آخرین مرحله در درمان غیرمستقیم، پزشک روش درمانی دیگری بر روی پوست فرد برای جوان‌سازی پوست انجام می‌دهد. در این روش پوست شخص بیمار به‌طور کامل جوان می‌شود.

پوست فرد بیمار پس از درمان جوان می‌شود. پوست فرد در حدود 5 الی 7 روز قرمز می‌باشد که پس از گذشت این دوره کاملاً بهبود می‌یابد.

روند درمان بستن منافذ پوست باز:

پس از اولین دوره‌ی درمان، فرد احساس می‌کند که پوست صورتش جمع شده است. و همچنین امکان دارد که پس از گذشت چندین جلسه‌ی درمانی تغییر قابل‌توجهی بر روی پوست شما ایجاد نشده باشد. پس از انجام لیزر درمانی 6 ماه زمان لازم است تا کلاژن‌های جدید در پوست عمل کنند و پس از گذشت 6 ماه منافذ پوست شما بسته می‌شود.

افرادی که پوستشان پیر شده بهترین کاندید برای انجام لیزر درمانی هستند و معمولاً  سنین 30 الی 50 سالگی می توانند از روش لیزر درمانی  استفاده کنند.