عوارض جانبی لیزر زیر بغل

لیزر روشی غیرتهاجمی بوده و برای از بین بردن موهای زائد بدن مورداستفاده قرار می‌گیرد و برای تمامی قسمت‌های بدن ازجمله زیر بغل استفاده می‌شود. اما باید به این نکته توجه داشت که لیزر درمانی نیز مانند خیلی از روش‌ها دارای عوارض جانبی می‌باشد. در ادامه شمارا عوارض جانبی لیزر موهای زائد زیر بغل را بیان می‌کنیم.

لیزر توسط پالس‌های شدید و متمرکزی بر روی پوست تابیده می‌شود و باعث می‌شود تا به فولیکول‌های فعال ریشه مو آسیب برساند. لیزر با ایجاد گرما در ریشه‌ی مو باعث تبخیر آن شده و از رشد دوباره مو جلوگیری می‌کند.

استفاده از لیزر برای تمامی افراد باپوست‌های روشن و تیره بسیار مناسب است، اما انجام لیزر با افرادی که دارای پوست‌های تیره می‌باشند به علت داشتن رنگ‌دانه‌های تیره بر روی پوست خود امکان دارد عوارض جانبی مانند تورم فولیکول‌های مو، قرمزی و سوختگی‌های خفیف بر روی پوست آن‌ها ایجاد شود.

عوارض جانبی لیزر موهای زائد زیر بغل:

لیزر موهای زائد زیر بغل از مفیدترین و پرکاربردترین روش‌ها برای افراد می‌باشد اما استفاده از این روش عوارض جانبی نیز به همراه دارد:

-شایع‌ترین عوارض ایجاد قرمزی پوست و تورم در فولیکول‌های مو است.

-در هنگام انجام لیزر امکان دارد فرد احساس خارش، سوزش، درد و بی‌حسی داشته باشد که امری بسیار طبیعی است.

-ازجمله عوارضی که امکان دارد برای افرادی که دارای رنگ تیره هستند اتفاق بیافتد، سوختگی خفیف بر روی پوست آن‌ها می‌باشد که البته باید برای لیزر موهای زائد این افراد از دستگاه‌های خنک‌کننده استفاده شود.

-همچنین امکان دارد عوارض جانبی مانند ایجاد لکه‌های تیره برای پوست‌های روشن و لکه‌های روشن برای پوست‌های تیره به وجود آید که البته برای ایجاد این اتفاق درصد بسیار کمی وجود دارد.

-از دیگر عوارض جانبی که درصد پایینی دارد و بسیار نادر است به وجود آمدن عفونت است که برای جلوگیری از آن قبل و بعد از لیزر باید پوست خود را تمیز نگه‌دارید.

عوارض جانبی لیزر زیر بغل

ارتباط انجام لیزر زیر بغل با غده‌ی لنفاوی:

باید گفت که انجام لیزر به غده‌ی لنفاوی آسیب وارد نمی‌کند زیرا عمق نفوذ لیزرها تنها در حد فولیکول مو است و ارتباطی با ساختار زیرین ندارد و به همین علت نمی‌تواند آسیبی به آن برساند. ازلحاظ علم پزشکی انجام لیزر از بهترین و ایمن‌ترین روش‌ها برای از بین بردن موهای زائد بدن است.

دستگاه‌های مورداستفاده برای انجام لیزر زیر بغل:

برای انجام لیزر موهای زائد بدن دستگاه‌های مختلفی وجود دارد و تنها تفاوت دستگاه‌ها در طول‌موج آن‌ها است. طول‌موج دستگاه‌ها تنها در میزان نفوذ در پوست با یکدیگر متفاوت هستند و هر چه طول‌موج کوتاه‌تر باشد امکان ایجاد سوختگی در پوست به وجود می‌آید و هر چه طول‌موج بلندتر باشد انرژی کمتری ایجاد می‌کند و آسیب کمتری به رنگ‌دانه‌های پوست وارد می‌کند.

دستگاه الکساندرایت برای پوست‌های روشن با موهای تیره مورداستفاده قرار می‌گیرد. دستگاه دایود برای نواحی زیر بغل و بیکینی استفاده می‌شود. دستگاه اندیاگ نیز برای پوست‌های تیره بسیار مناسب می‌باشد.

مراقبت‌های لازم پس از انجام لیزر موهای زائد زیر بغل:

48 ساعت پس از انجام لیزر نباید از محصولات آرایشی و یا عطر برای زیر بغل استفاده کنید. همچنین از حمام گرفتن با آب داغ، رفتن به سونا و استخر خودداری کنید.

اگر پس از انجام لیزر پوست شما دچار تاول شد از ترکاندن آن خودداری کنید زیرا باعث می‌شود تا جای آن بر روی پوست شما بماند.