چگونه از عوارض لیزر جلوگیری کنیم

لیزر فرایندی است که طی آن اشعه های نوری با طول‌موج متفاوت بر روی بدن تأثیر می‌گذارد و باعث از بین رفتن موهای زائد بدن می‌شود. در طی انجام این روش اشعه های نوری به فولیکول‌های مو جذب می‌شوند و آن‌ها را از بین می‌برند، به همین علت باعث می‌شود تا رشد موها برای مدتی کاهش یابد.

لیزر درمانی را باید طی چندین جلسه انجام داد تا بتوان بهترین نتیجه را از آن گرفت و این نتایج برای افرادی که دارای پوست روشن و موی تیره هستند بسیار مؤثرتر می‌باشد.

خطرات احتمالی استفاده از لیزر:

تغییرات رنگ پوست:

استفاده از لیزر برای افرادی که دارای رنگ پوست بسیار روشن و یا تیره دارند، ریسک بالایی دارد زیرا امکان دارد که با تغییر رنگ پوست مواجه شوند که البته به‌مرور قابل‌برگشت است. البته برای جلوگیری از این مشکل هم قبل و هم بعد از لیزر نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرند.

تحریکات پوستی:

امکان دارد پس از انجام لیزر بر روی پوست خود احساس تورم، قرمزی و یا خارش داشته باشد که موقتی است و پس از گذشت چندین ساعت از بین خواهد رفت.

از لیزر برای تمام نقاط بدن به‌جز نواحی اطراف چشم می‌توان استفاده کرد. هرچند که برای استفاده از لیزر هم‌رنگ پوست و هم‌رنگ مو مهم می‌باشد اما گرمای ایجاد شد توسط لیزر بر روی فولیکول‌های مو تأثیر می‌گذارد و هر چه رنگ پوست روشن‌تر و مو تیره‌تر باش نتیجه انجام لیزر اثربخش‌تر می‌باشد.

با پیشرفت تکنولوژی افرادی که دارای پوست تیره هستند نیز می‌توانند بدون ایجاد سوختگی بر روی پوست از لیزر استفاده کنند و همچنین افرادی که دارای موهای بلند، خاکستری و یا سفید هستند نیز می‌توانند با انجام الکترولیز از شر موهای زائد خود خلاص شوند. (الکترولیز روشی است که توسط یک سوزن و با استفاده از جریان الکتریسیته به درون روزنه مویی شما واردشده و باعث می‌شود تا موهای زائد بدن شما از ریشه نابود شوند.

چگونه از عوارض لیزر جلوگیری کنیمقبل از انجام لیزر پزشک سوابق دارویی شمارا بررسی خواهد کرد و نکات ایمنی که باید قبل و بعد از لیزر انجام دهید را به شما اعلام می‌کند. در برخی مواقع از نواحی موردنظر عکس گرفته می‌شود تا میزان اثربخشی لیزر را با شما درمیان بگذارد.

نکاتی که باید قبل از لیزر رعایت کنید عبارت‌اند از:

-برای استفاده از لیزر حدود 6 هفته در معرض مستقیم خورشید قرار نگیرید و از کرم‌های ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید.

-حداقل 4 هفته قبل از انجام لیزر از موچین، وکس، الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد بدن خود استفاده نکنید.

-از خوردن داروهای رقیق‌کننده خون جلوگیری کنید.

-توصیه می‌شود 1 روز قبل از انجام عمل لیزر موهای زائد بدن خود را توسط تیغ شیو کنید تا تمامی موها از زیرپوست بیرون آمده تا بتواند اشعه لیزر را به‌راحتی جذب کند.