نکات ایمنی در انجام لیزر موهای زائد

درمان لیزری موهای زائد به‌طورمعمول توسط تکنسین‌های آموزش‌دیده انجام می‌شود. ازآنجایی‌که این لیزرها خطرناک بوده و امکان دارد صدماتی را ایجاد کند باید جنبه‌های ایمنی کار موردتوجه قرارگرفته شود. البته باید گفت ایمنی لیزر به تکنسین آن بستگی دارد و باید افراد قبل از انجام هرگونه لیزر درمانی آگهی لازم را در مورد آن داشته باشد. با ما همراه باشید تا این نکات را در ادامه بیان کنیم.

سلامت چشم و رعایت ایمنی:

چشم‌ها باید در هنگام لیزر درمانی ایمن شوند و انجام این کار امری ضروری می‌باشد. به دلیل طول‌موج لیزر است که باید از چشم‌ها حفاظت کرد. لیزرها برای از بین بردن موهای زائد مورداستفاده قرار می‌گیرند و به عمق پوست به‌منظور رسیدن به فولیکول‌های مو نفوذ می‌کند. بنابراین اگر چشم مورد تماس این امواج قرار بگیرد به شبکیه آسیب رسانده می‌شود.

بوی نامطبوع:

انجام درمان موهای زائد با لیزر به همراه بویی شبیه به بوی گوگرد است. زمانی که لیزر در منطقه‌ی بزرگ انجام می‌شود، بوی گوگرد مانند می‌تواند دستگاه تنفسی را تحریک کرده. به همین علت به مراکز درمانی لیزر توصیه‌شده که در مکان‌هایی که دستگاه لیزر قرار دارد از تهویه هوا استفاده شود.

نکات ایمنی در انجام لیزر موهای زائد

دستگاه‌های خنک‌کننده:

استفاده از دستگاه‌های خنک‌کننده پس از درمان می‌تواند از ایجاد عفونت جلوگیری کند. البته این کار را نیز می‌توان پس از استفاده از دستگاه توسط ضدعفونی کردن قطعات دستگاه انجام داد. هرچند خطر ابتلا به عفونت از این طریق اندک بوده اما به‌هرحال باید اقدامات بهداشتی را رعایت نمایید.

همچنین احتمال ایجاد سوختگی‌های کرایوژینک توسط دستگاه‌های خنک‌کننده دینامیکی خاص نیز وجود دارد. افرادی که دارای پوست‌های تیره هستند بیشتر در معرض عوارضی مانند میکروپیگمنتیشن هستند. البته می‌توان با نظارت بر روی دستگاه‌های خنک‌کننده از این مشکلات پیشگیری کرد.

بالا بردن دانش ایمنی در تکنسین لیزر:

رعایت اصول ایمنی توسط تکنسین بسیار اهمیت دارد و این تکنسین است که از عوارض و مزایای لیزر باید آگاه باشد و به مراجعه‌کننده اطلاعات کافی را بدهد.

مشاوره فنی در حفاظت دستگاه:

مشاور فنی حفاظت از دستگاه باید زیر نظر کلینیک حذف موهای زائد به کار مشغول شود و نقش این مشاوران نظارت در مورد مسائل ایمنی لیزر، اطمینان از استفاده بی‌خطر دستگاه و همچنین ارائه کمک به دستیابی مقررات ایمنی لیزر است.

نکات ایمنی در انجام لیزر موهای زائد