اشتباهات خانم ها در پاکسازی پوست

پوست بدن از مهم‌ترین ارگان‌ها در سلامت و زیبایی محسوب می‌شود. اگر پوستی دارای آلودگی و چربی باشند نمی‌توان آن را پوستی سالم و زیبا دانست. پاک‌سازی صورت کلر چندان مشکلی نیست و تنها باید اصول آن را رعایت نمود.

برخی افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی از تکنیک‌هایی برای زیبایی پوست استفاده می‌کنند که باعث می‌شود تا سلامت پوستشان به خطر بیافتد.

این نوع اشتباهات باعث پیری زودرس پوست می‌شود، در ادامه شمارا با این اشتباهات رایج مطلع آشنا می‌کنیم.

1-   پاک‌کننده آرایش و پاک‌سازی پوست یکی هستند؟

دکتر Debra Jaliman متخصص پوست می‌گوید: بسیاری از پاک‌کننده‌های پوست و یا cleansers ها نمی‌توانند آرایش را به‌طور کامل از سطح پوست پاک کنند به همین علت باید قبل از پاک‌سازی صورت اول آرایش را پاک کرد. همچنین این دکتر توصیه کرده است با یک پاک‌کننده‌ی چشم، ریمل و آرایش چشم را پاک نموده و سپس پد را با تونر یا آب و مقداری پاک‌کننده صورت مرطوب نموده و برای تمیز کردن باقیمانده آرایش استفاده کنید.

Cleanser: نوعی محصول مراقبتی برای پوست است که جهت رفع آرایش، میکروب‌ها، رفع سلول‌های مرده و دیگر آلودگی‌های روی پوست استفاده می‌شود. این محصول به باز شدن منافذ پوست کمک کرده و از آکنه نیز پیشگیری می‌کند و البته با شیرپاک‌کن تفاوت دارد.

تونر (Toner): محلول‌هایی هستند که پس از پاک کردن لوازم‌آرایشی از روی پوست صورت استفاده می‌شود. از این محلول‌ها ابتدا به‌عنوان یک متعادل‌کننده PH استفاده می‌شده زیرا پس از شست‌وشو با صابون و یا دیگر شوینده‌های پوستی،PH افزایش‌یافته و برای جلوگیری از آسیب به پوست از این محلول‌ها استفاده می‌کردند.

2-    خرید پاک‌کننده گران‌قیمت:

پاک‌کننده‌های پوست مدت‌زمان کوتاهی بر روی پوست باقی می‌مانند و خاصیت درمانی ندارند به همین علت ارزش پرداخت هزینه‌های گزاف را ندارند. درواقع اکثر متخصصان پوست توصیه می‌کنند تا از مارک‌های داروخانه‌ای ارزان استفاده کنید.

3-   تنها روزی 1 بار صورتتان را بشویید:

اگر شب قبل از خواب نیز صورتتان را کاملاً تمیز کرده باشید، شستن صبح گاهی صورت با آب یا دوش گرفتن به‌تنهایی کاهی نمی‌باشد زیرا در طول شب هنگامی‌که خواب هستید باکتری‌ها به همراه چربی بر روی صورتتان جمع می‌شوند که باید تمیزشان کنید. اگر شما فرصت پاک‌سازی روزانه و شبانه را ندارید پس اولویت را پاک‌سازی شبانه پوست قرار دهید. پوست از قبل از خواب نیاز به تمیز شدن از هرگونه آلودگی و گردوخاک دارد. در تحقیقاتی که صورت گرفته آلودگی هوا از ترکیبات زیادی مانند ذرات جامد،VOC یا ترکیبات آلی فرار Volatile organic compound، ازن و دود سیگار است که باعث از دست رفتن کلاژن و مشکلات رنگ‌دانه‌ای در پوست می‌شود.

اشتباهات خانم ها در پاکسازی پوست

4-   از پاک‌کننده مناسب استفاده نمی‌کنند:

دکتر Jessica Wu متخصص پوست در لس‌آنجلس می‌گوید: پاک‌کننده‌های ژله‌ای می‌توانند چربی پوست را بهتر تمیز کنند و افرادی که دارای پوستی خشک و حساس هستند باید از پاک‌کننده‌های کرمی و یا شیرپاک‌کن استفاده کنند تا چربی‌های پوستشان حفظ شود و همچنین پوست آب‌رسانی شود.

5-   استفاده از آب داغ:

شستن صورت با آب داغ باعث پیری پوست می‌شود. دکتر دیوید بنک متخصص پوست در مونت کیسکو در نیویورک می‌گوید آب داغ امکان دارد احساس خوبی به شخص دهد اما رطوبت و چربی پوست را از بین می‌برد و باعث می‌شود پوست خشک و قرمز شود. بنابراین باید پوست صورتتان را با آب ولرم شسته و چندین بار به صورتتان آب بپاشید.

6-   پس از استفاده از دستمال مرطوب پوست را نمی‌شویید:

دکتر وو می‌گوید، دستمال مرطوب پس‌مانده‌های روی پوست را باقی می‌گذارد و تحریک‌کننده پوست می‌باشند و با محصولاتی که پس از پاک‌سازی استفاده می‌شوند تداخل دارند. بهتر است با پاک‌کننده‌ای ملایم صورتتان را شسته اما اگر از دستمال مرطوب استفاده می‌کنید باید صورتتان را با آب حتماً بشویید.

اشتباهات خانم ها در پاکسازی پوست

7-   اسکراب های خشن استفاده می‌کنید:

برای داشتن پوستی درخشان، دو بار در هفته یک گام کلیدی به شمار می‌آید. این کار باعث می‌شود تا سلول‌های مرده پوست را از بین برده و محصولات ضد پیری بهتر به پوست نفوذ می‌کند. اما باید اسکراب ها را با دقت انتخاب کنید. اسکراب ها بهتر است دارای دانه‌های جوجوبا و نخل باشد.

جوجوبا:

دانه‌های گیاهی است که در مناطق صحرایی بین مکزیک و آمریکا رشد می‌کند و شبیه به دانه‌های بادام‌زمینی بوده و روغن آن زردرنگ بوده و دارای خواص درمانی بی‌شماری برای مو و پوست می‌باشد.

برخی افراد که به دلیل آنکه علاقه‌ای به استفاده از اسکراپ ها ندارند، افرادی که دارای پوست‌های چرب و آکنه‌ای هستند می‌توانید از تونرها، دستمال مرطوب‌های حاوی آلفا هیدروکسی اسید یا AHA و یا سالیسیک اسید نیز مفید می‌باشد. دکتر جالیمان می‌گوید " از سابیدن این محصولات به روی پوست خود اجتناب نموده و تونر و دستمال مرطوب را تنها 1 بار و به‌آرامی بر روی پوست خود بمالید."

8-   استفاده هرروز برس پاک‌کننده:

استفاده از برس مکانیکی بهتر از انگشتان می‌توانند صورت را تمیز کنند اما اگر صورتتان خشک و حساس است نمی‌توانید از برس هر شب استفاده کنید.

لایه‌برداری بیش‌ازحد می‌تواند سبب التهاب و درنهایت پیری پوست می‌شود. می‌توانید از برس ها هفته‌ای دو بار استفاده کنید و همچنین بهتر است از برس هایی مخصوص پوست‌های حساس استفاده کنید.

مراحل پاک‌سازی پوست:

پاک‌سازی پوست در 3 مرحله انجام می‌شود:

1: پاک‌سازی روزانه.

2: پاک‌سازی هفتگی.

3: پاک‌سازی ماهیانه.

پاک‌سازی روزانه به پوست افراد بستگی دارد و در پوست‌های چرب می‌توان 2 بار در روز صبح و شب و در پوست‌های خشک و مختلط یک‌بار شب‌به‌شب انجام می‌شود.

همچنین مواد لازم برای پاک‌سازی پوست، به نوع پوست بستگی دارد و می‌توان از شیرپاک‌کن محلول با پایه‌ی آب و شوینده‌های غیر صابونی مانند ژل شستشو و پن های شستشو استفاده کنید.

استفاده از مرطوب‌کننده ها پس از پاک‌سازی همیشه الزامی می‌باشد و باعث آب‌رسانی پوست می‌شود.

پاک‌سازی هفتگی:

این نوع پاک‌سازی پس از حمام انجام می‌شود که شامل لایه‌بردارهای مکانیکی (اسکراب) و همچنین استفاده از ماسک صورت می‌باشد. اسکراب می‌تواند حاوی مواد لایه‌بردار قوی و یا دانه‌های ریز و نسبتاً زبر مانند برای پوست استفاده شود.

اصولاً اسکراب و یا لایه‌برداری پوست پس از حمام، جهت پاک‌سازی پوست‌های پیر و مرده از سطح پوست استفاده می‌شود.