میکرونیدلینگ

امروزه روش های نوین و کارآمدی برای ترمیم پوست ها ارائه شده اند که هریک می توانند مزایا و معایب خود را داشته باشند. یکی از جدید ترین این روش ها میکرونیدلینگ است.

میکرو نیدلینگ چگونه عمل می کند؟

تجهیزات پزشکی در شیراز

نیدلینگ پوست با نام های مختلفی در علوم مرتبط با پوست شناخته می شود، از جمله Dermarolling، Induction کلاژن پوستی (PCI)، درمان القای کلاژن، Tattooing خشک و Intradermabrasion.

دکتر آندرام کمیرند در اواخر دهه 1990 به عنوان یک گام تکاملی در عرصه ی جوان سازی پوست برداشت و از وسیله ای بسیار ساده که شامل غلطک های دستی دستکاری شده بود که به حدود 200 سوزن فولادی جراحی زیبایی متصل شده بود، برای درمان اسکار ها و رفع عیوب پوست استفاده کرد.

این غلطک های سوزن دار به طور مستقیم بر روی پوست حرکت می کنند تا پوست را تحریک کرده و در نهایت باعث شوند که پوست کلاژن و الاستین تولید کند.

این روش قدیمی تر میکرونیدلینگ می توانست در منازل بیماران توسط خود بیمار انجام گیرد.

شیوه ها ی جدید انجام میکرونیدلینگ

 

میکرونیدلینگ با استفاده از امواج رادیویی

تعمیر دستگاه های پزشکی

ادغام microneedling با فرکانس رادیو یی چشم انداز استفاده از این فن آوری را گسترش داد.

در این شیوه سوزن عایق شده برای نفوذ به پوست استفاده می شود و از نوک این سوزن ها جریان رادیویی به پوست اعمال می شود و باعث می شوند ناحیه ی تحت درمان گرم شود. این روش باعث بازسازی طولانی مدت پوست، نئوالاستوژنز و نئوکلاژنسیس می شود.

 عمق سوزن را می توان از 0.5 میلی متر تا 3.5 میلی متر تنظیم کرد و می توان با تنظیم میزان قدرت و مدت زمان پالس انرژی به خوبی بر آسیب بافت کنترل داشت.

 سیستم تحویل اصلی انرژی دارای نوک یکبار مصرف با 49 سوزن طلا است. فن آوری رادیو (Microneedling MNRF) به اپیدرم آسیب نمی رساند و بنابراین در انواع پوست تیره تر با ضریب ایمنی بالا می تواند به کار رود.

کاربرد های این روش عبارتند از درمان اسکار، پرکاری هورمونی، سفت کردن پوست، جوان سازی و بسیاری کاربردهای دیگر.

 

دستگاه نوری emitting microneedling

 میکرونیدلینگ

غلتک microneedling LED به تازگی راه اندازی شده است. این دستگاه ترکیبات تیتانیوم و نور LED را برای مبارزه با چین و چروک و زخم ترکیب می کند. این دستگاه ها هنوز کاملا مورد بررسی قرار نگرفته اند و در مورد اثربخشی آن اطلاعات زیادی منتشر نشده است.

 

اثرات میکرونیدلینگ بر روی پوست

اثر میکرونیدلینگ بر اساس سنسور سوزن، طول غلتک و فشار دستی که به آن وارد می شود متغیر است.

 بنابراین پس در هر جلسه از درمان ممکن است خون و مایع لنفاوی به روی پوست آمده و به همین دلیل رعایت نکات بهداشتی و ضدعفونی کردن سطوح تماس دستگاه با پوست، پیش از انجام میکرونیدلینگ بسیار مهم است.

 

سوزن های مختلف، نتایج متفاوت

تعمیر تجهیزات پزشکی در شیراز

غلطک با سوزنهای کوتاه (کوتاه تر از 0.25 میلیمتر) عموما تهاجمی نیستند و نمی توانند باعث آسیب به پوست شوند، بلکه باعث تحریک آن می شوند. این عمل، بسیار شبیه ماساژ دستی و دیگر روشهای الکتریکی ماساژ پوستی است که ممکن است نفوذ و جذب مواد تشکیل دهنده فعال را در لایه های عمیق تر پوست را افزایش دهد.

بدین ترتیب باعث جلوگیری از پیری پوست می شود.

 

سوزن های طولانی و نازک در حدود 1.0 میلی متر یا 1.5 میلی متر خطرناک تر هستند؛ و در به کارگیری آن ها پتانسیل شکستن آن ها در پوست، رساندن مایعات به سطح پوست، آسیب رساندن و خطر بروز عفونت بسیار بالاتر است.

 بنابراین، این روش بهتر است تحت نظارت پزشک انجام شود.

عوارض جانبی

 به عنوان عوارض جانبی و عوارض پس از مرحله ی درمانی: عفونت های پوستی باکتریایی، واکنش های پوستی ناخوشایند، هیپرپیگمانتاسيون پس از التهاب و پیری زودرس (به دلیل واسطه های التهابی که به ناحیه کشیده می شوند) می توانند منجر رخ دهند.

برای به حداقل رساندن احتمال بروز این عوارض بهتر است از محصولات آرایشی بهداشتی نظیر انواع پماد ها و کرم های کاربردی در میکرونیدلینگ استفاده کنید و نیز حتما پیش از انجام هر جلسه درمان پوست خود را ضدعفونی کنید.